1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Te psie obrazy to coś więcej niż tylko portrety” – mówi Monika Chlebek. Wystawę jej prac będzie można oglądać w Miejscu Projektów Zachęty

Monika Chlebek, „Goodnight moon”, 2021, olej, płótno, 120 × 110 cm, wł. Kamila Luttelmann
Wystawa Moniki Chlebek „Close up” w Miejscu Projektów Zachęty prezentuje zbiór obrazów poświęconych więzi między człowiekiem a psem, zwierzęciem i przyrodą.

Krakowska malarka Monika Chlebek od dawna maluje psy. Pierwszy psi portret powstał w czasie jej nauki w liceum plastycznym. W 2020 roku, w czasie covidowego lockdownu, w pracowni artystki i na wielu jej płótnach zagościła jej suczka Kola.

Monika Chlebek, bez tytułu, olej, płótno, 90 × 100 cm, 2020, wł. Anna Koss

– Motywy zwierzęce pojawiały się u mnie właściwie od początku, ale odkąd jestem tutaj i odkąd jest Kola, skupiłam się na pieskach. Pandemia sprawiła, że zaczęłam odmalowywać swój świat, codzienność, a moją codziennością było przychodzenie do pracowni, bycie z psem, chodzenie na spacery. Jedynym sposobem na kontakt z ludźmi było spotykanie się właśnie na spacerach z psami. Dla mnie te psie obrazy to coś więcej niż tylko portrety. Na moich pracach pojawiają się też motywy cielesne, przyroda, pustka. Bardzo lubię je zestawiać i układać obrazy, czasem jestem zaskoczona, co wynika z tych kompozycji. Ale czasami jest mi po prostu trudno powiedzieć, o czym jest obraz, co miałam na myśli. W tych dziełach odbija się moja wrażliwość, sposób postrzegania świata i ludzi. To jest bardzo związane z intuicją – mówiła artystka w wywiadzie dla Hygge Blog.

Znakiem rozpoznawczym obrazów Moniki Chlebek jest specyficzny sposób kadrowania, koncentrujący się na fragmentach i zbliżeniach. Daje to widzowi poczucie niezwykłej bliskości z portretowanym modelem, wrażenie spojrzenia innej istocie głęboko w oczy w chwili mistycznego z nią połączenia. W tym właśnie tkwi siła oddziaływania opisywanych tu obrazów malarki.

Monika Chlebek, „Oko”, 2022, olej, płótno, 24 × 27 cm

Zbliżenie, tytułowe „close up”, z definicji koncentruje się na fragmencie, który wyostrza. Sprawia, że musimy sobie dopowiedzieć resztę, domyślić całość, zinterpretować obraz po swojemu. Niektóre portrety suczki Moniki, Koli, zbliżają się do abstrakcji. Bliskość (fizyczna i psychiczna) malarki i modela udziela się również widzowi.

Monika Chlebek, „Kola”, 2020, olej, płótno, 140 × 120 cm, własność prywatna

Prezentowane na wystawie Close-up portrety psów pochodzą z różnych okresów twórczości artystki, a modele są przedstawiani w różny malarsko sposób. Równolegle do obrazów z motywem psa powstawały przedstawienia ręki zanurzonej w psiej sierści. Są one symboliczną kwintesencją snutej przez Chlebek opowieści o możliwości międzygatunkowego porozumienia. Niosą zrozumienie, że wszyscy należymy do świata przyrody czy pierwotnej dzikości. Podobne przedstawienie namalowała artystka na ścianie galerii — jako specjalne close up przygotowane na wystawę.

Monika Chlebek, „Dłoń w sierści”, 2021, olej, płótno 100 × 130 cm, wł. prywatna

Miejsce Projektów Zachęty to przestrzeń-laboratorium, project room, scena artystycznych eksperymentów. Celem organizowanych w nim wystaw jest z jednej strony pokazanie współczesnych prac artystów z Polski i zagranicy, z drugiej – zaprezentowanie efektów ich działań przeprowadzanych specjalnie z myślą o przestrzeni galerii. MPZ pragnie dotrzeć nie tylko do młodego odbiorcy, lecz także do każdego widza zainteresowanego sztuką najnowszą.

Monika Chlebek „Close-up”, Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Korzystałam z materiałów prasowych Galerii Zachęta oraz z informacji na hygge-blog.com [dostęp 20.01.2023].

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze