1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Zakopane! Zakopane!” – polska sztuka początku XX wieku w Desa Unicum

Władysław Skoczylas, „Trzy góralki na drodze”. Widoczne w pracach artysty inspiracje ludowością w dużej mierze stanowią o nowoczesności jego malarstwa. Prace zachwycają dekoracyjnością i barwnością oraz nieortodoksyjnym podejściem do ludowości. Artysta swobodnie traktował góralską tradycję, a jego artystyczna wyobraźnia pozwalała na mieszanie różnych motywów i bawienie się folklorystycznymi wzorami. Kompozycje poddane są daleko idącej stylizacji, pewnej archaizacji oraz rytmizacji. W pracach można obserwować zainteresowanie artysty barwą lokalną, dekoracyjną harmonią oraz wagę, jaką przykładał do zagadnienia formy i kompozycji. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Magia tatrzańskich szczytów i polan, śnieżne pejzaże, ujęty w portretach witkiewiczowski sznyt zakopiańskich salonów i życia towarzyskiego czy pełne wigoru i przepięknych ludowych wzorów prace Zofii Stryjeńskiej – ten unikalny zbiór obiektów sztuki związanej z Zakopanem od 20 stycznia możemy oglądać w Desa Unicum. To ponad 120 dzieł, które już 31 stycznia b.r. trafią na aukcję, a następnie do prywatnych lub publicznych kolekcji.

W tym roku duże wydarzenie aukcyjne w Desa Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie porwie miłośników sztuki w podróż po najpiękniejszych tatrzańskich wspomnieniach.

– 2023 rok będzie w Desa Unicum czasem wielu wyjątkowych inicjatyw: rozwiniemy pełen wachlarz kolekcjonerskich dziedzin, szereg unikalnych wystaw, pionierskie projekty edukacyjne. Sztuka po raz kolejny, jak często w trudnych historycznie momentach, przyniesie radość, ukojenie oraz ładunek energii, którymi chcemy dzielić się nie tylko z kolekcjonerami i znawcami, lecz także ze wszystkimi, którzy są sztuki ciekawi. Każda z naszych inicjatyw realizuje misję: promocji kultury, popularyzacji twórców, budowania kultury mecenatu. „Zakopane! Zakopane!” to jednak wydarzenie absolutnie szczególne – takie natężenie wspomnień, sentymentu, malowniczych obrazów i motywów, które pokolenia Polaków niosą w sercach, zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego też zdecydowaliśmy się już 20 stycznia, niemal dwa tygodnie przed bardzo wyczekiwaną przez kolekcjonerów aukcją, udostępnić cały zbiór szerokiej publiczności – mówi Agata Szkup, prezeska zarządu Desa Unicum.

Szkoła Zakopiańska, postać kobieca, 1931 (Fot. materiały prasowe)

Na wystawie oraz w ofercie aukcyjnej zaprezentowanych zostanie 121 obiektów, w tym obrazy, grafiki, fotografia, rzemiosło artystyczne, przedmioty użytkowe oraz zabytkowy sprzęt narciarski. Ważną częścią oferty są również memorabilia: pamiątki ze słynnej zakopiańskiej restauracji Stanisława Karpowicza oraz po jednym z twórców tatrzańskiej speleologii, a prywatnie bliskim przyjacielu Witkacego, Stefanie Zwolińskim. To rzadko spotykany w jednym miejscu tak ciekawy zbiór obiektów wiążących się bezpośrednio z Zakopanem i środowiskiem artystycznym, które wykształciło się w stolicy polskich Tatr w latach 20. XX wieku.

– Za kluczowe dzieła w katalogu aukcyjnym należy uznać obrazy Zofii Stryjeńskiej, Witkacego, Jana Stanisławskiego oraz Tadeusza Brzozowskiego, duży zbiór rzeźb zakopiańskich, akwarele Władysława Skoczylasa, tusz Andrzeja Wróblewskiego, tkaninę Jolanty Owidzkiej „Ściana fakturalna ‘Giewont’” oraz plakat „Zima w Polsce”. Z rzemiosła artystycznego na uwagę zasługują kilimy projektu Kazimierza Brzozowskiego oraz krzesło proj. Wojciecha Brzegi. Z pewnością ciekawą grupą obiektów są te związane z historią narciarstwa w Polsce. Oprócz nart, pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego, produkcji pierwszej polskiej wytwórni nart, w ofercie znalazła się rzeźba przedstawiająca narciarkę autorstwa Antoniego Kenara – mówi Monika Zabiełowicz, koordynatorka aukcji.

Narty, lata 20.–30. XX w, Bracia Schiele i S-ka (Fot. materiały prasowe)

W ofercie znalazło się również kilka dzieł, które – jak wynika z doświadczenia – mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem kupujących. To między innymi: obrazy Stanisława Gałka, „Bajka Zimowa” Stefan Filipkiewicza, „Pejzaż tatrzański” Józefa Rapackiego czy „Fantazja scenograficzna” Józefa Doskowskiego.

Ekspozycję „Zakopane! Zakopane!” można oglądać w domu aukcyjnym Desa Unicum do końca miesiąca.

Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć, by zobaczyć niektóre obrazy, które trafiły na wystawę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze