1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Serial „Korona królów” – średniowieczna Polska w pigułce

Kadr z drugiego sezonu serialu „Korona królów”. Na zdjęciu Katarzyna Czapla jako Elżbieta Łokietkówna. (Fot. TVP/Forum)
Jeśli jesteście fanami historii Polski, a szczególnie okresu średniowiecza, i lubicie seriale historyczne – ta produkcja ma spore szanse wam się spodobać. O czym opowiada „Korona królów” i ile ma sezonów? Przeczytajcie.

„Korona królów” – przystępna historia Polski

„Korona królów” to serial, który może przypaść do gustu zarówno fanom historii, jak i tym, którzy nie do końca za nią przepadają. Nie jest to bowiem serial dokumentalny, a raczej telenowela historyczna. Znajdziemy tu więc sporo intryg i jeszcze więcej wątków miłosnych.

„Korona królów” – o czym opowiada serial?

„Korona królów” opowiada o monarchii w Polsce pod panowaniem kolejno: ostatnich Piastów, Andegawenów i pierwszych Jagiellonów w XIV i XV wieku.

W pierwszym sezonie poznajemy wydarzenia z lat 1325–1339, czyli ostatnie lata panowania króla Władysława Łokietka i początki rządów Kazimierza Wielkiego. Seria skupia się przede wszystkim na pierwszym małżeństwie Kazimierza, jego relacjach z matką, a także – oczywiście – na jego rządach.

Drugi sezon to wydarzenia z lat 1342–1370 mające miejsce na trzech dworach: wawelskim, wyszehradzkim oraz świdnickim. Historia Kazimierza Wielkiego i jego drugiej żony zostaje rozszerzona o wątki jego siostry Elżbiety Łokietkówny – królowej Węgier; jej syna – króla Ludwika Węgierskiego; a także siostrzeńca, Bolka II Małego, i bratanicy – Anny Świdnickiej. Pojawia się coraz więcej postaci, ale jeśli chociaż trochę orientujecie się w średniowiecznej historii Polski, to szybko się połapiecie w fabule. Druga seria skupia się również na córkach Kazimierza, a także ukazuje m.in. długotrwałe pertraktacje z Krzyżakami czy wojnę polsko-czeską.

Trzeci sezon to rządy Andegawenów – akcja obejmuje lata 1376–1399. Ukazane zostają ostatnie chwile panowania Ludwika Węgierskiego, a następnie seria skupia się na losach jego córki, Jadwigi Andegaweńskiej. Głównymi wątkami sezonu są: relacja Jadwigi z księciem Wilhelmem Habsburgiem oraz jej małżeństwo z Władysławem Jagiełłą, a także chrystianizacja Litwy.

Czwarty sezon z kolei – który jest emitowany od początku tego roku – skupia się na roku 1399, gdy niedawno owdowiały Jagiełło rozważa powrót na Litwę. Możni jednak mają na niego inne plany i aranżują jego małżeństwo z Anną Cylejską, która początkowo nie przypada królowi do gustu. W końcu jednak kobieta zostaje żoną Jagiełły i choć małżeństwo nie należy do łatwych, temperamentna Cylejka powoli zdobywa serce męża. W tym samym czasie narasta konflikt z Zakonem Krzyżackim.

Warto zaznaczyć, że chociaż wszystkie sezony łączą się ze sobą, tworząc spójną całość, to najnowszy nosi tytuł „Korona królów. Jagiellonowie”, a nie tylko „Korona królów”, jak miało to miejsce przy trzech poprzednich seriach.

Serial „Korona królów” możecie oglądać na vod.tvp.pl, gdzie regularnie pojawiają się także nowe odcinki czwartego sezonu (które również puszczane są na antenie TVP1 od poniedziałku do środy o godzinie 20.30). Pierwsze trzy sezony emitowane były w latach 2018–2020.

„Korona królów” – obsada aktorska i reżyseria

Reżyserami serialu „Korona królów” są: Jacek Sołtysiak, Jerzy Krysiak, Maciej Fijałkowski, Piotr Fiedziukiewicz, Szymon Nowak, Wojciech Pacyna. Natomiast w obsadzie znaleźli się m.in. Wiesław Wójcik, Halina Łabonarska, Mateusz Król, Andrzej Hausner, Marta Bryła, Aleksandra Przesław, Katarzyna Czapla, Dagmara Bryzek, Andrzej Popiel, Ewelina Pankowska, Wasyl Wasyłyk czy Grażyna Szapołowska.

Z kolei w czwartym sezonie serialu występują m.in.: Sebastian Skoczeń (król Władysław Jagiełło), Milena Staszuk (królowa Anna Cylejska), Agnieszka Wagner (księżna Aleksandra Olgierdówna) i Michał Chorosiński (książę Witold Kiejstutowicz), Radosław Pazura (Mikołaj Trąba) czy Karolina Porcari (królowa Elżbieta Granowska).

„Korona królów” – liczba odcinków

A ile odcinków ma „Korona królów”? Pierwszy sezon to 84 odcinki (odcinki do 1 do 84), drugi – 161 (odcinki od 85 do 245), a trzeci 155 (odcinki od 246 do 400). Jeśli chodzi o sezon czwarty – na vod.tvp.pl możemy oglądać już 10 odcinków (do 410, a w prapremierze także odcinki 411 i 412), natomiast planowanych jest ich 125 (od odcinka 401 do 525).

Na początku emisji serial spotkał się ze zróżnicowanymi opiniami – zarówno negatywnymi (które przeważały), jak i pozytywnymi (a podkreślmy, że pierwsze odcinki oglądało średnio kilka milionów widzów!). Krytycy atakowali przede wszystkim grę aktorską, dialogi oraz samą akcję. Niektórzy wychwycili także błędy historyczne, np. to, że królowa Jadwiga odmawia fragment modlitwy „Zdrowaś Maryjo”, który w rzeczywistości powstał około 200 lat później.

Na szczęście takich nieścisłości jest niewiele i mimo wszystko twórcy zadbali o odwzorowanie realiów (stroje, postaci czy lokacje). Historia została wpleciona w serial fabularyzowany, dzięki czemu prezentowana jest w przystępny sposób szerokiemu gronu. Warto też podkreślić, że jest to pierwszy taki serial o początkach państwa polskiego. I chociaż po 5 latach od emisji pierwszego odcinka nadal jest on przez wielu krytykowany, to ma także sporą liczbę wiernych fanów. Może więc warto dać mu szansę?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze