1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Blisko” – sensualna opowieść o przyjaźni, dorastaniu i nauce emocji

„Blisko” (Fot. materiały prasowe)
Zmysłowy dramat Lukasa Dhonta o przyjaźni dwóch chłopców zdążył już skraść serca widzów największych festiwali w kraju i za granicą. Teraz obraz doceniła również Akademia przyznająca Oscary. Nominowane w kategorii najlepszy film międzynarodowy „Blisko” niebawem trafi na ekrany polskich kin.

Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes „Blisko” Lukasa Dhonta to sensualna i niezwykle czuła opowieść o przyjaźni dwóch nastolatków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas. Ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić, jednak głupie plotki, zawiść i presja rówieśników oraz typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie powodują, że w pewnym momencie Léo stopniowo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.

Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak jak 31-letni Lukas Dhont, autor pamiętnej „Girl”. W jego filmach z każdego gestu, spojrzenia czy wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. W filmie „Blisko” twórca opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania. W końcu któż, mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? Belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. „Blisko” jest zatem nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

Najnowszy obraz Dhonta okrzyknięty został najpiękniejszym filmem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Zachwycił również widzów ostatniej edycji MFF Nowe Horyzonty, a ostatnio został doceniony również przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Czy Dhont wróci do Belgii z Oscarem dla najlepszego filmu międzynarodowego? Tego dowiemy się już 13 marca. Jeszcze wcześniej, czyli 17 lutego, „Blisko” trafi na ekrany polskich kin. Zanim wybierzecie się na seans, obejrzyjcie poruszający zwiastun filmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze