1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Stasys Eidrigevičius w Zachęcie, Duda Gracz w Galerii Agra-Art – wystawy na weekend

Stasys Eidrigevičius, „Podróżny”, 12,4 x 8,5 cm, tempera, 1975 (Fot. materiały prasowe)
Stasys Eidrigevičius, „Podróżny”, 12,4 x 8,5 cm, tempera, 1975 (Fot. materiały prasowe)
Dwa znane nazwiska i wiele ciekawych dzieł sztuki. Zachęcamy do odwiedzenia w weekend wystaw w warszawskiej Zachęcie i w Galerii Agra-Art.

Wystawa Stasysa Eidrigevičiusa „!Reakcje” w Zachęcie

„!Reakcje” to pierwsza wystawa Stasysa Eidrigevičiusa w Zachęcie. Nie jest retrospektywą, ale wyznacza linię łączącą najstarsze i najnowsze prace artysty i obejmuje 50 lat jego praktyki twórczej. W 2023 roku przypada 50. rocznica ukończenia przez Eidrigevičiusa Instytutu Sztuki w Wilnie (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie) i jego decyzji o wyborze drogi zawodowej. Artysta przez lata wypróbowywał różne gatunki, swobodnie krążąc między formami sztuki i często je łącząc. Grafika, malarstwo, plakat, fotografia, ilustracja książkowa, kolaż, performans – wszystko to składa się na ciągle zmienne, oryginalne, wyróżniające się, a jednocześnie natychmiast rozpoznawalne i zapadające w pamięć dzieło Stasysa.

Stasys Eidrigevičius, „Jasność”, 70 x 50 cm, pastel, płótno, 2022 (Fot. materiały prasowe) Stasys Eidrigevičius, „Jasność”, 70 x 50 cm, pastel, płótno, 2022 (Fot. materiały prasowe)

Ekspozycję otwierają najwcześniejsze prace artysty: miniatury z lat 1974–1979, które są świadectwem jego precyzji, wrażliwości na magię świata baśni i umiejętności tworzenia przesyconej tajemnicą metafory. Stanowią one tło i kontekst dla najnowszej instalacji, prezentowanej jako pomost i dialog z ostatnimi pracami Stasysa pełnymi współczesnych odniesień. Pastele powstałe w 2022 roku wyznaczają początek nowego etapu w twórczości artysty: twarz ludzka, centralny motyw jego sztuki, staje się płynna, rozmyta, uchwycona w procesie dekonstrukcji. Obok linii pojawiają się punkty, tworząc nowe iluzje i nowe możliwe światy. Stasys podkreśla, że technika pasteli łączy w sobie wszystko: kolor i rysunek, rysunek i malarstwo.

Stasys Eidrigevičius, „Paper is unhealthy”, 93 x 70 cm, digital print, 2014 (Fot. materiały prasowe) Stasys Eidrigevičius, „Paper is unhealthy”, 93 x 70 cm, digital print, 2014 (Fot. materiały prasowe)

„Pastel wymaga mistrzowskiej umiejętności natychmiastowego uderzenia, precyzyjnego mówienia, natychmiastowego nawiązania dialogu z powierzchnią, na której powstaje rysunek” – mówi artysta.

Na wystawie będzie można zobaczyć pastele pochodzące z przełomu lat 80. i 90. Błyskotliwa sztuka Stasysa jest łatwo rozpoznawalna w jego kolażach, które tworzą dialog z innymi dziełami sztuki i klasycznymi motywami. Seria fotografiiPrzy oknie” (2001) jawi się teraz jako przepowiednia przyszłości: maska w kształcie dzioba, łącząca w sposób współczesny ikonograficzny motyw doktora plagi i człowieka o długim nosie, biały fartuch i rękawiczki – czyż nie przywodzi to na myśl pandemii COVID-19 i rzeczywistości, której właśnie doświadczyliśmy? Obok refleksji nad pandemią nie zabraknie reakcji na teraźniejszość, w której żyjemy: wojnę, duchy totalitaryzmu, wieczny pęd do podporządkowania sobie drugiego człowieka, szukanie równowagi w obliczu toczących się walk. To swoiste zwieńczenie wystawy, niepozwalające zapomnieć o tym, co nadal boli i niepokoi.

Wystawę Stasysa Eidrigevičiusa „!Reakcje” w Zachęcie można oglądać do 11.04.2023 roku.

„Preludium”. Wystawa arcydzieł Jerzego Dudy Gracza z Wrocławskiej kolekcji w Galerii Agra-Art

Rekordy, jakie biją na aukcjach płótna Jerzego Dudy Gracza, odbiciem niegasnącego zainteresowania, które od dekad wzbudza jego malarstwo. W galerii Agra-Art można oglądać wystawę dzieł artysty z Wrocławskiej kolekcji, największego – poza kolekcją rodzinną – prywatnego zbioru malarstwa Dudy Gracza. Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość, z jaką „chory na Polskę” Duda Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji – sprawiają, że jego twórczość przyciąga nieustannie szerokie kręgi publiczności. Cechująca groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia, z jaką artysta przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata – stanowią o sile tego malarstwa.

Wystawa obrazów Dudy Gracza w Galerii Agra-Art w Warszawie (Fot. materiały prasowe) Wystawa obrazów Dudy Gracza w Galerii Agra-Art w Warszawie (Fot. materiały prasowe)

Obrazy Dudy Gracza jednocześnie zadziwiają i rozbawią oraz skłaniają do refleksji. Okazuje się, że ten jakże odległy od dzisiejszej rzeczywistości świat przedstawiony jest jednocześnie współczesnym Polakom bardzo bliski, darzony głębokim sentymentem. Na styl artysty miały wpływ jego inspiracje malarstwem Młodej Polski, w szczególności Witolda Wojtkiewicza, uznanie dla twórczości Józefa Chełmońskiego, a także XVII-wiecznych mistrzów niderlandzkich. Artysta nie był obojętny również na zjawiska zachodzące w sztuce współczesnej. Jednak znakomicie władający malarskim rzemiosłem Duda Gracz był zawsze daleki od bezpośrednich wpływów, tworząc własny, niepowtarzalny język plastyczny, wpisując się tym samym w historię sztuki polskiej.

Na wystawie „Preludium” można podziwiać 20 dzieł z Wrocławskiej kolekcji prezentujących najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości artysty. Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś w latach 90.

„Preludium”, wystawę dzieł Jerzego Dudy Gracza z Wrocławskiej kolekcji w Galerii Agra-Art, można oglądać do 3 marca; wstęp do galerii jest wolny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze