1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Uwięzione” – hiszpański serial z dreszczykiem emocji

Serial „Uwięzione” można oglądać na platformie Netflix. (Fot. Photo12/BEW Photo)
Seriale więzienne od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Jest w nich coś takiego, co sprawia, że nie sposób oderwać się od ekranu. O ile jednak o „Skazanym na śmierć” czy „Orange Is The New Black” słyszał już chyba każdy, o tyle o „Uwięzionych” wie niewielu. To serial pełen zaskakujących zwrotów akcji, przy którym nie sposób się nudzić. Przeczytajcie, o czym opowiada.

„Uwięzione” (w oryginale „Vis a Vis”) to hiszpański serial telewizyjny, który był produkowany dla kanału Antena 3, a następnie dla Fox Spain. Jego popularność sprawiła, że Netflix zakupił prawa do transmisji globalnej, dzięki czemu możemy oglądać „Uwięzione” właśnie na tej platformie. Serial liczy 5 sezonów (2015–2020), z czego ostatni – zatytułowany „Vis a Vis: El Oasis” – jest właściwie spin-offem skupiającym się na dwóch postaciach: Macarenie i Zulemie.

Serial „Uwięzione” – fabuła

Główną bohaterką serialu jest Macarena Ferreiro. To młoda – i naiwna – kobieta, która zakochuje się w swoim szefie i daje mu się wrobić w finansowe oszustwo, za co trafia do Cruz del Sur, więzienia o zaostrzonym rygorze na przedmieściach Madrytu. Ma możliwość wyjścia za kaucją (bardzo wysoką), jednak zdobycie pieniędzy nie jest wcale takie łatwe. W pomoc Macarenie angażuje się jej rodzina, która przez to wplątuje się w groźną intrygę.

I właśnie pokazanie dwóch przenikających się światów – więziennego i tego spoza krat – działa mocno na plus produkcji. Tak samo jak barwne osobowości zamknięte w murach Cruz del Sur – a zwłaszcza niebezpieczna Zulema, która rządzi więzieniem.

Serial „Uwięzione” ukazuje obraz rzeczywistości więziennej (w tym relacji między więźniami) i systemów egzekwowania prawa. Z kolejnymi odcinkami oglądamy przemianę naiwnej Macareny w kobietę bez skrupułów, która jest zdolna do wszystkiego, byle przetrwać. A walka o przetrwanie oznacza współistnienie więźniów charakteryzujące się sojuszami, zdradami i zemstami – zarówno między więźniami, jak i strażnikami.

„Uwięzione” – obsada

W obsadzie serialu „Uwięzione” pojawiają się m.in. Maggie Civantos jako Macarena Ferreiro, Najwa Nimri jako Zulema Zahir, Berta Vázquez jako Estefania „Owca” Kabila, Alba Flores jako Saray Vargas, Inma Cuevas jako Ana Belén „Anabel” Villaroch Garcés, María Isabel Díaz Lago jako Soledad „Sole” Núñez Hurtado, Marta Aledo jako Teresa „Tere” González Largo, Laura Baena jako Antonia Trujillo Díez, a także Alba Flores jako Saray Vargas de Jesús (znana głównie jako Nairobi z „Domu z papieru”, który również możecie obejrzeć na Netflixie).

Twórcami serialu są: Daniel Écija, Esther Martínez Lobato, Álex Pina i Iván Escobar.

„Uwięzione” – ile odcinków?

Serial „Uwięzione” składa się z pięciu sezonów. Pierwszy ma 16 odcinków, drugi 19, a trzeci, czwarty i piąty po 8. To znaczy, że czeka nas 59 epizodów, każdy po mniej więcej 45 minut. Niestety na Netflixie jest tylko opcja oglądania serialu z napisami – nie ma ani dubbingu, ani polskiego lektora.

„Uwięzione” – serial nie dla każdego

Warto podkreślić, że nie jest to kino dla wrażliwych osób. W serialu jest dużo przemocy, a także wulgaryzmów i nagości. „Uwięzione” spodobają się za to osobom lubiącym mocne, niebanalne kino. Zwłaszcza że mamy tu ciekawy scenariusz oraz świetnie zarysowane postacie.

„Uwięzione” mają w sobie elementy kina akcji, trzymającego w napięciu thrillera, a także zagmatwanego kryminału. Ciekawe są też stylizowane na film dokumentalny wypowiedzi osadzonych, z których poznajemy zarówno ich historie, jak i więzienne obyczaje.

Jeśli macie ochotę na dobrze zrealizowany hiszpański serial w więziennej tematyce – wpisujcie „Uwięzione” na swoją listę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze