1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Filip” na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda wkrótce w kinach – zobacz zwiastun filmu

Eryk Kulm jr jako Filip (Fot. materiały prasowe)
„To jest moja ukochana książka, najlepsza, jaką napisałem po polsku, i najlepsza moja powieść, gdzie udało mi się zsyntetyzować najważniejsze sprawy z mojego życia. To jest moja spowiedź pisarska” – tak o „Filipie” mówił Leopold Tyrmand. Adaptacja dzieła w reżyserii Michała Kwiecińskiego z wielką rolą Eryka Kulma jra już niebawem trafi do kin. Prezentujemy pierwszy oficjalny zwiastun produkcji.

Pomysł na ten film reżyser i scenarzysta Michał Kwieciński („Jutro idziemy do kina”, „Statyści”) nosił w sercu przez kilka lat. Scenariusz, który napisał wraz z debiutującym Michałem Matejkiewiczem, oparty jest na motywach autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda. Jej tytułowym bohaterem jest Filip (Eryk Kulm jr), młody polski Żyd, kosmopolita i niezdolny do głębszych uczuć uwodziciel, który w 1941 roku stracił całą rodzinę, a sam uciekł z warszawskiego getta, wymykając się tym samym śmierci. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, korzysta z uroków życia i nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród jego najbliższych, misternie zbudowany świat Filipa rozsypuje się jak domek z kart.

W tym zaskakująco współczesnym dramacie tożsamości i wojennej traumy, ubranym w historyczny kostium, wybrzmiewają niepokojące pytania o granice ludzkiej wytrzymałości i cenę ocalenia. „Film jest znakomity – to świetnie nakręcone i zagrane kostiumowe kino, które chwilami przywodzi na myśl »Zaklęte rewiry« (przez całe zaplecze i kelnerów) oraz »Pianistę«, a sam Kulm, który w swojej roli jest naprawdę doskonały – Adriena Brody’ego” – pisze w krótkiej recenzji Zofia Fabjanowska-Micyk, szefowa działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”. Posłuchajcie, co o przygotowaniach do roli, pracy na planie z koordynatorem intymności, a także o spojrzeniu na kobiety w filmie, powiedział w rozmowie ze „Zwierciadłem” Eryk Kulm jr.

„Filip” ma już na koncie wiele ważnych nagród filmowych. Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie po raz pierwszy pokazano go szerszej publiczności, produkcja zdobyła „Srebrne Lwy”, a także dwie nagrody indywidualne: za zdjęcia (Michał Sobociński) oraz charakteryzację (Dariusz Krysiak). Eryk Kulm jr otrzymał również nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością. Sporym sukcesem dla twórców jest również prezentacja obrazu w ramach tegorocznej edycji Santa Barbara International Film Festival, prestiżowego wydarzenia filmowego, które właśnie odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Poniżej prezentujemy pierwszy oficjalny zwiastun filmu. „Filip” trafi na ekrany kin 3 marca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze