1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Telefon” i „Medium” Gian Carlo Menottiego w Warszawskiej Operze Kameralnej

„Telefon” i „Medium” Gian Carlo Menottiego w Warszawskiej Operze Kameralnej

Opery Gian Carlo Menottiego okazują się być wciąż aktualne w swym przesłaniu, a przez to niezwykle wyjątkowe. Jego dzieła „Telefon” i „Medium”, choć bardzo od siebie różne, zwykle goszczą w ramach jednego spektaklu, a dzieje się tak od czasu kiedy podbiły Broadway. Nie inaczej jest w Warszawskiej Operze Kameralnej.

„Medium” to krótka opera z zagadkową, ale i cenną fabułą o seansie spirytystycznym. Opowiada o medium i jego działaniu jako komunikatora. Tę operę można czytać zarówno jako tragiczną opowieść o przywoływanych duchach, jak również jako iście freudowski dramat. Temat, jak i treść znakomicie wpiszą się w nurt kina noir.

Inscenizacja zostanie oparta o wszystkie elementy, którymi posługiwało się kino tego kierunku w latach 40. i 50. XX w. Mocne kontrasty światła i cienia, zmysłowe, pełne elegancji kostiumy, seanse spirytystyczne, nocne zdjęcia w estetyce to wszystko podbija atmosferę niczym z filmów Alfreda Hitchcocka, prowokując do pytań o odwieczną potrzebę człowieka, jakim jest szukanie kontaktu ze światem nierealnym. Sam krytyk i muzyk Virgil Thomson nazwał „Medium” „dziełem muzyczno-teatralnym pierwszej klasy”. – To najbardziej porywająca narracja operowa, jakiej byłem świadkiem od wielu lat. Ona naciska każdą strunę serca, a muzyka jest w istocie niezwykle wzruszająca – dodał.

„Telefon” przypomni nam, że zapomniane radości leżą w otaczającym nas realnym świecie – a nie na ekranach naszych smartfonów. Niezbędne urządzenie komunikacyjne XXI wieku, ale i zmora relacji w świecie rzeczywistym. Inscenizacja uświadomi widzom, że to niezbędne urządzenie komunikacyjne XXI wieku, ale i zmora relacji w świecie rzeczywistym. Będzie to próba opowiedzenia o nowych zjawiskach. Przedstawienie w gatunku buffo stanie się spektaklem z pogranicza performance, wykorzystującym współczesne środki inscenizacyjne, takie jak: projekcje video-art., efekty dźwiękowe imitujące przekaz telefonu komórkowego i możliwości rejestracji dźwięku przez telefon komórkowy, interakcja z publicznością.

Wśród artystów, którzy pojawią się na scenie, zobaczyć będzie można między innymi: Roksanę Wardengę, Alicję Węgorzewską, Annę Farysej, Natalię Rubiś, Dawida Czupryńskiego, Dominika Mironiuka, Marię Domżał, Katarzynę Drelich, Artura Jandę, Damiana Wilmę, Monikę Łopuszyńską oraz Sylwię Pietrzak. Towarzyszyć im będą muzycy: Anita Kander-Marchewka, Mateusz Żurawski, Jerzy Matysiak, Małgorzata Wygoda, Konrad Gołda, Mikhail Bachyla, Katarzyna Gluza, Jacek Wachnik, Magdalena Gonos, Karol Wachnik, Mateusz Wadowski, Robin Błaszkiewicz, Olha Bilas, Marta Kostrych.

Premiera oper „Telefon” i „Medium” Gian Carlo Menottiego odbędzie się 10 marca o godz. 19:00 na deskach Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej. Za realizację odpowiadać będą: Kuba Wnuk (kierownictwo muzyczne), Jakub Przebindowski (reżyseria), Witold Stefaniak (scenografia), Tomasz Ossoliński (kostiumy) oraz Hektor Werios (wizualizacja multimedialna). Kolejne spektakle zaplanowano na 11, 17 i 18 marca (godz. 19:00).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze