1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

5 filmów na Dzień Kobiet – zainspiruj się, poczuj swoją moc

Frances McDormand w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (Fot. Bew Photo)
Frances McDormand w filmie „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (Fot. Bew Photo)
Silne, mądre, śmiało walczące o swoje prawa, a jednocześnie kruche, bezgranicznie ufające swoim emocjom i intuicji. Tymi i wieloma innymi cechami mogłaby się opisać niemal każda z nas. To one świadczą o naszej mocy, którą w Dzień Kobiet pragniemy szczególnie celebrować. Z tej okazji wybrałyśmy 5 filmów poświęconych kobietom, które można obejrzeć online. Idealnych na dzisiejszy wieczór.

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Film, który zdobył dwa Oscary, w tym trzeci w karierze Frances McDormand. Historia dzieje się w małym miasteczku na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (Woody Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell), niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę. „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” to opowieść o nieprawdopodobnej kobiecej sile i determinacji, której nie sposób zatrzymać.

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” można obejrzeć online na platformach Canal+, Apple TV i Disney+.

„Maiden”

Dokument chwytający za serce jak niewiele innych. W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w superprestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie „Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. „Dziewczyny na morzu to same problemy”, „Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą.

„Maiden” można obejrzeć online na platformach Nowe Horyzonty VOD, mojekino.pl, Kino pod Baranami i TVP VOD.

„Uśmiech Mony Lizy”

Film o kobietach i ich problemach, z którymi borykałyśmy się przez długie lata i do dziś ponosimy ich konsekwencje. Jest rok 1953. Do Wellesley College, elitarnej żeńskiej szkoły o surowym rygorze, przyjeżdża nowa nauczycielka historii sztuki. Katherine Watson (Julia Roberts) jest pełna ideałów, wielbi malarstwo Picassa i Pollocka i wierzy, że jej uczennicom szczerze zależy na zdobywaniu wiedzy. Tymczasem panienki, choć najzdolniejsze w kraju, wcale nie myślą o nauce. Obrączka na palcu więcej dla nich znaczy niż tytuł naukowy. Katherine z całych sił próbuje zaszczepić w swoich podopiecznych chęci do samodzielnego myślenia i podążania za marzeniami, jednak presja środowiska okazuje się bardzo silna.

„Uśmiech Mony Lizy” można obejrzeć online na platformach Canal+, Apple TV, Play Now, HBO Max i Player.

„Małe kobietki”

Film z gatunku tych, których trudno nie pokochać. Rzecz dzieje się w Ameryce, w latach sześćdziesiątych XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy, czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddają mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek. W rolach głównych wystąpili: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern i Timothée Chalamet. „Film docenią kobiety. Te nowoczesne!” – napisał o „Małych Kobietkach” Tomasz Raczek. I trudno się z nim nie zgodzić.

„Małe kobietki” można obejrzeć online na platformach Canal+, Apple TV, Chili i Loomi by Opera.

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”

Polska produkcja opowiadająca historię kobiety rewolucjonistki, która zmieniła podejście do seksualności polskich kobiet. Lata 70. XX wieku. Doktor Michalina Wisłocka to odważna, waleczna i zdeterminowana kobieta, która swoim zaangażowaniem i poczuciem misji zrewolucjonizuje podejście do seksu w szarej Polsce za czasów PRL-u. Latami nauczała w Poradni Świadomego Macierzyństwa, jak zrozumieć własne potrzeby. Wyniesione stamtąd doświadczenia w połączeniu z własną praktyką pozwoliły jej napisać znany do dzisiaj poradnik o seksualności, który nie mieścił się w kanonie kulturowym ówczesnej władzy. Film opowiada historię jej życia i przybliża wyboistą drogę do wydania kontrowersyjnej książki.

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” można obejrzeć online na platformach Netflix, Play Now, mojekino.pl, Kino pod Baranami i Player.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze