1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Thor” Marvela, czyli nordycki bóg piorunów w akcji

Kadr z filmu „Thor: Ragnarok” (Fot. Supplied by LMK/LANDMARK MEDIA)
Kadr z filmu „Thor: Ragnarok” (Fot. Supplied by LMK/LANDMARK MEDIA)
Czy są tu fani Marvela? Filmy o superbohaterach to dobra rozrywka na weekend. Szczególnie gdy za oknem deszczowo, a główną rolę gra Chris Hemsworth. Dziś na tapet bierzemy bowiem serię o nordyckim bogu burzy i piorunów, czyli Thorze. Kogo jeszcze zobaczymy w obsadzie i w jakiej kolejności oglądać filmy? Przeczytajcie.

„Thor” – wszystko, co trzeba wiedzieć

O filmach i bohaterach Marvel Cinematic Universe można pisać i pisać. Jednak to, co musicie wiedzieć o Thorze Odinsonie, to że jest on synem Odyna, bogiem burzy i piorunów i najsilniejszym Asgardczykiem [Asgard – kraina nordyckich bogów – przyp. red.], który nie rozstaje się z młotem Mjølnirem. Thor jest także jednym z członków grupy Avengers zrzeszającej superbohaterów chroniących ludzi przed zagrożeniem – dosłownie – nie z tej ziemi.

Więcej szczegółów na temat Thora poznacie po obejrzeniu filmów z udziałem bohatera, w którego wciela się Chris Hemsworth.

„Thor” – wszystkie części po kolei

Thor doczekał się aż czterech własnych produkcji. Są to: „Thor” (2011), „Thor: Mroczny świat” (2013), „Thor: Ragnarok” (2017) i „Thor: Miłość i grom” (2022). Postać pojawia się jednak również w innych filmach Marvela, czyli: „Avengers” (2012), „Avengers: Czas Ultrona” (2015), „Doktor Strange” (2016), „Avengers: Wojna bez granic” (2018) oraz „Avengers: Koniec gry” (2019).

„Thor” – jak oglądać?

Do oglądania przygód Thora możecie podejść na dwa sposoby: albo obejrzeć tylko solowe produkcje po kolei, albo wszystkie filmy z jego udziałem – najlepiej według chronologii wydarzeń, żeby jak najdokładniej zrozumieć nawiązania fabularne.

Jeśli wybierzecie tę drugą opcję, powinniście oglądać filmy w następującej kolejności: „Thor”, „Avengers”, „Thor: Mroczny świat”, „Avengers: Czas Ultrona”, „Doktor Strange”, „Thor: Ragnarok”, Avengers: Wojna bez granic”, „Avengers: Koniec gry”, „Thor: Miłość i grom”.

Oczywiście żeby rozumieć całkowite powiązania fabularne, powinniście obejrzeć wszystkie filmy Marvela według chronologii wydarzeń, ale to już gratka dla prawdziwych fanów.

A jeśli cały czas wahacie się, czy w ogóle zabrać się za filmy o Thorze, przedstawiamy opis solowych produkcji, żeby pomóc wam podjąć decyzję, czy warto.

„Thor” – filmy o superbohaterze nie z tej ziemi

„Thor”

W pierwszej części poznajemy Thora jako niezwykle silnego, ale aroganckiego wojownika, który za swoje nierozważne działania zostaje wygnany z Asgardu na Ziemię. Tam zmuszony jest prowadzić życie zwykłego śmiertelnika. Pozbawiony wszystkich boskich atrybutów uczy się pokory i posłuszeństwa jako dr Donald Blake. Wtedy też poznaje Jane Foster (Natalie Portman), piękną astrofizyczkę. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć – gdy Ziemię atakują mroczne siły, władca piorunów musi nauczyć się, jak być prawdziwym bohaterem.

„Thor: Mroczny świat”

„Thor: Mroczny świat” to kontynuacja przygód Thora, który nie ustaje w walce z siłami zła. Tym razem musi obronić Dziewięć Królestw przed Mrocznymi Elfami pod wodzą Malekitha, który planuje pogrążyć wszechświat w ciemnościach. W tym celu bohater rusza na niebezpieczną wyprawę, podczas której jednoczy siły z Jane Foster oraz… ze swoim podstępnym przyrodnim bratem Lokim.

„Thor: Ragnarok”

W trzeciej produkcji nordycki bóg piorunów zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła Heli, asgardzkiej bogini śmierci, a także uratować krainę przed Ragnarokiem, zagładą świata i całej asgardziej cywilizacji. Najpierw jednak będzie musiał stanąć do walki gladiatorów i pokonać swojego przeciwnika, czyli… niesamowitego Hulka.

„Thor: Miłość i grom”

W ostatniej z czterech części Thor próbuje odnaleźć… wewnętrzny spokój. Jego wysiłki jednak zostają przerwane atakiem galaktycznego mordercy znanego jako Gorr Rzeźnik Bogów. Aby go pokonać, Thor musi stworzyć nie lada drużynę. Na pomoc wzywa Walkirię, Korga oraz… Jane Foster, która – ku jego zdziwieniu – bez problemu posługuje się Mjølnirem. Wspólnie wyruszają w niebezpieczną kosmiczną podróż, by powstrzymać Rzeźnika, zanim będzie za późno.

Obsada i reżyseria

Reżyserem „Thora” jest Kenneth Branagh. Natomiast na wielkim ekranie wystąpili m.in.: Chris Hemsworth (Thor) Natalie Portman (Jane Foster), Tom Hiddleston (Loki), Colm Feore (Laufey, biologiczny ojciec Lokiego), Idris Elba (Heimdall, agardzki wartownik), Rene Russo (Frigga, matka Thora), Anthony Hopkins (Odyn, ojciec Thora) i Ray Stevenson (Volstagg, przyjaciel Thora, jeden z Trzech Wojowników).

„Thor: Mroczny świat” to reżyseria Alana Taylora, a na ekranie poza wcześniej wymienionymi aktorami pojawili się m.in.: Christopher Eccelston (Malekith), Zachyr Levi (Fandral, przyjaciel Thora, jeden z Trzech Wojowników), Tadanobu Asano (Hogun, przyjaciel Thora, jeden z Trzech Wojowników) i Jaimie Alexander (Sif, asgardzka wojowniczka i przyjaciółka Thora z dzieciństwa).

Film „Thor: Ragnarok” wyreżyserował Taika Waititi. Poza Chrisem Hemsworthem, Tomem Hiddlestonem, Anthonym Hopkinsem i Idrisem Elbą możemy w nim podziwiać chociażby Cate Blanchett (Hela), Jeffa Goldbluma (Arcymistrz), Tessę Thompson (Walkiria) i Marka Ruffalo (Bruce Banner/Hulk).

Ostatnią cześć, czyli „Thor: Miłość i grom”, również wyreżyserował Waititi. Ponownie zobaczymy tu Chrisa Hemswortha, Tessę Thompson, Jaimie Alexander i Natalie Portman, a dodatkowo m.in. Christiana Bale’a (Gorr), Taikę Waititiego (Korg) i Russella Crowe’e (Zeus).

Filmy z Thorem możecie obejrzeć na platformach: Disney+, Premiery Canal+, Player, Chili i AppleTV.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze