1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jared Leto – król filmowych metamorfoz. Najlepsze role aktora i wokalisty

Jared Leto (Fot. Rich Fury/Getty Images dla LACMA)
Jared Leto to artysta o wielu twarzach i talentach. Jeśli jesteście miłośnikami jego twórczości, mamy dobre wieści. Wkrótce znany aktor i wokalista zagra główne role w dwóch dużych filmach biograficznych. W obu wcieli się w ikoniczne postacie ze świata popkultury – w jednym zobaczymy go jako projektanta mody Karla Lagerfelda, a w drugim – jako Andy’ego Warhola, czołowego przedstawiciela pop-artu. Co więcej, Leto również oba filmy wyprodukuje. W oczekiwaniu na ich premierę przypominamy najbardziej pamiętne role Jareda Leto na dużym ekranie.

Jest aktorem, reżyserem, producentem filmowym, wokalistą (pamiętacie jego zespół 30 Seconds To Mars?), gitarzystą, modelem, biznesmenem i filantropem. W młodości pasjonowało go również malarstwo. Jeśli istnieje w Hollywood artysta totalny, któremu żadna dziedzina sztuki nie jest straszna, jest nim właśnie Jared Leto. Laureat Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie „Witaj w klubie” studiował aktorstwo w Nowym Jorku, a karierę rozpoczął na początku lat 90. rolą w serialu młodzieżowym „Moje tak zwane życie”. Następnie pojawił się w kilku filmach, m.in. „Skrawkach życia”, „Ostatnim takim lecie” i „Ulicach strachu”, jednak szybko stwierdził, że nie do takich ról jest stworzony. Aby to udowodnić, wystąpił m.in. w „Cienkiej czerwonej linii”, „Podziemnym kręgu”, „Przerwanej lekcji muzyki” i „American Psycho” – produkcjach, które zmieniły oblicze kina i dziś uważane są za kultowe.

Jego role często są chwalone i nagradzane, ale Jared Leto ma też na koncie kilka spektakularnych porażek, w tym dwie Złote Maliny. Nie brakuje mu jednak odwagi w dążeniu do celu, samozaparcia i dystansu do siebie. Aktor zdecydowanie lubi wyzwania, a do tego jest prawdziwym królem filmowych metamorfoz. Ciekawe jest również to, że dwa razy z rzędu, w latach 1996 i 1997, został uznany przez magazyn „People” za jednego z 50 najpiękniejszych ludzi świata. I bez względu na to, czy jest się fanem jego urody, czy nie, jednego nie można mu odmówić – czas jest dla niego nad wyraz łaskawy. Patrząc na jego zdjęcia, można nawet pomyśleć: „Czy ten człowiek w ogóle się starzeje?”. 51-letni dziś aktor od lat wygląda tak samo świetnie, i jest to absolutnie obiektywna opinia. Teraz jednak zamiast na aparycji, skupimy się na najważniejszych kreacjach aktorskich Jareda Leto.

Jared Leto – najważniejsze filmy, w których grał

„Requiem dla snu”

Jedną z najbardziej znanych i cenionych kreacji aktorskich, jakie stworzył Jared Leto, jest postać Harry’ego Goldfarba z filmu „Requiem dla snu” Darrena Aronofsky’ego. W wywiadach aktor przyznał, że aby wcielić się w uzależnionego od heroiny młodego człowieka, głodził się, a do tego na ponad dwa miesiące odmówił sobie przyjemności sypiania ze swoją ówczesną dziewczyną. W efekcie schudł 14 kilogramów, co pomogło mu wiarygodnie wypaść w swojej pierwszej znaczącej roli, która dała mu nie tylko rozgłos, lecz także otworzyła drzwi do większej kariery.

„Mr. Nobody”

Jared Leto jako Nemo Nobody wiedzie zwyczajne życie u boku swojej żony Elise i trójki dzieci – aż do dnia, kiedy budzi się jako stary mężczyzna w roku 2092. Jako 118-latek jest najstarszym człowiekiem na świecie i jednocześnie ostatnim śmiertelnikiem pośród ludzi, którzy stali się nieśmiertelni na skutek medycznego postępu. Co więcej, nikt z obecnie żyjących nie zawraca sobie nim głowy. Aby wrócić do czasów obecnych, tytułowy Mr. Nobody musi odnaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Czy jego życie mu odpowiadało? Czy kochał właściwie swoją żonę i dzieci? Teraz jego celem staje się znalezienie prawidłowych odpowiedzi.

„Rozdział 27”

Akcja filmu rozgrywa się w grudniu 1980 roku w Nowym Jorku. Mark Chapman przybywa do miasta z zamiarem zabicia Johna Lennona. Niestabilny psychicznie mężczyzna jest rozdarty pomiędzy miłością do byłego muzyka The Beatles i pragnieniem uśmiercenia swojego idola w celu rozsławienia własnej osoby. Dramat kryminalny „Rozdział 27” to pamiętny film, w którym Jared Leto zagrał główną rolę. To również kolejna produkcja, na potrzeby której aktor diametralnie zmienił się fizycznie. Podczas przygotowań do roli w filmie, którego był również producentem, przytył 30 kilogramów, co znacznie odbiło się na jego zdrowiu.

„Małe rzeczy”

Zastępca szeryfa hrabstwa Kern, Deke (Danzel Washington), zostaje wysłany do LA z prostym z pozoru zadaniem zebrania dowodów rzeczowych. Na miejscu jednak wikła się w poszukiwania seryjnego zabójcy, który terroryzuje miasto. Prowadzący obławę miejscowy sierżant Jim Baxter (Rami Malek) nieoficjalnie angażuje go do pomocy. Nie ma jednak pojęcia, że śledztwo przywoła echa z przeszłości Deke’a i ujawni niepokojące sekrety, które mogą zagrozić całemu dochodzeniu. Jared Leto wciela się tu w głównego podejrzanego Alberta Sparmę. Wyrazistą rolę wyróżniono nominacją do Złotego Globu.

„Witaj w klubie”

„Witaj w klubie” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Rona Woodroofa (Matthew McConaughey), dla którego wieść o tym, że jest nosicielem wirusa HIV, to szokujący wyrok nie do zaakceptowania. Bohater jedzie zatem do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie, również zakażonej HIV, transpłciowej narkomanki imieniem Rayon, w którą wciela się Jared Leto. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku. Za pamiętną kreację w filmie Leto otrzymał statuetkę Złotego Globu i wymarzonego Oscara.

„Legion samobójców”

Gdy w 2015 roku ogłoszono, że Jokera w „Legionie Samobójców”, nowym filmie o superzłoczyńcach, zagra najprawdopodobniej Jared Leto, Internauci nie kryli niezadowolenia i obaw. Finalnie aktor stworzył jednak niezwykle ciekawą kreację, w dodatku zupełnie inną niż jego poprzednicy: Jack Nicholson czy Heath Ledger. Co więcej, na planie prawie nigdy nie wychodził z roli, co potwierdził m.in. Will Smith, odtwórca roli Deadshota. – Tak naprawdę nigdy nie spotkałem Jareda. Pracowaliśmy razem przez pół roku i nigdy nie zamieniliśmy ani słowa prywatnie. Rozmawiałem z nim tylko jako Deadshot, a on ze mną jako Joker. Cały czas był w roli – wyznał aktor.

„Dom Gucci”

Wkrótce Jared Leto wcieli się na dużym ekranie w Karla Lagerfelda, legendarnego projektanta i ikonę mody XX wieku. Ale czy wiecie, że dla aktora będzie to kolejna w ostatnim czasie rola związana z branżą modową? W 2021 roku Leto wystąpił bowiem jako Paolo Gucci w głośnym filmie „Dom Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta, w którym zagrali również m.in. Lady Gaga, Adam Driver i Al Pacino. Trzeba przyznać, że jako największy nieudacznik z całej rodziny twórców słynnego domu mody aktor wypadł niesamowicie przekonująco. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej produkcji, zachęcamy do nadrobienia zaległości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze