1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Mój rok relaksu i odpoczynku” – tego spektaklu nie można przegapić

„Mój rok relaksu i odpoczynku” – tego spektaklu nie można przegapić

Izabella Dudziak w roli Narratorki; czerwona sukienka to nawiązanie do filmu „Frantic”. (Fot. materiały prasowe)
Izabella Dudziak w roli Narratorki; czerwona sukienka to nawiązanie do filmu „Frantic”. (Fot. materiały prasowe)
Skoro sen jest tak świetnym, naturalnym lekarstwem, czemu by nie przespać całego roku? Oderwać się od problemów, odciąć od przeszłości i w efekcie odrodzić się na nowo?

Choć akcja powieści Ottessy Moshfegh toczy się ponad 20 lat temu w USA sprzed ataku na WTC, trudno o bardziej współczesną prozę. W Polsce książka pojawiła się w 2019 roku, kilka miesięcy przed wybuchem pandemii, i tak trafiła w „nastrój chwili”, że od tamtej pory była już dodrukowywana pięciokrotnie.

Na czym polega jej fenomen? Na świetnym uchwyceniu problemu wielu młodych dorosłych, którym tak nie podoba się świat, jaki stworzyli ich rodzice, że pragną się z niego wypisać czy – tak jak 26-letnia bohaterka książki – dzięki mieszance psychotropów zapaść w rodzaj hibernacji. Nie radzą sobie ze związkami (zarówno tymi romantycznymi, jak i przyjacielskimi), nie potrafią znaleźć spełnienia w pracy, nie czują więzi z rodziną, popadają w depresję, a w efekcie w narkomanię i lekomanię.

Ottessa Moshfegh „Mój rok relaksu i odpoczynku”, przeł. Łukasz Buchalski (Fot. materiały prasowe) Ottessa Moshfegh „Mój rok relaksu i odpoczynku”, przeł. Łukasz Buchalski (Fot. materiały prasowe)

Spektakl na podstawie prozy Moshfegh stał się przebojem najnowszego sezonu stołecznego Teatru Dramatycznego, mijającego pod hasłem „Terapia dla wszystkich”. Pełen jest nawiązań do świata Narratorki, jej ulubionych filmów (między innymi „Zakonnica w przebraniu”, „Frantic”), ale też ważnych dla niej postaci: nieżyjących rodziców, przyjaciółki Revy (świetna Monika Frajczyk) czy jednej z najlepszych karykatur psychoterapeutki – dr Tuttle (boska Anna Kłos). Zrobione i zagrane jest to znakomicie.

Izabella Dudziak w roli Narratorki; czerwona sukienka to nawiązanie do filmu „Frantic”. (Fot. materiały prasowe) Izabella Dudziak w roli Narratorki; czerwona sukienka to nawiązanie do filmu „Frantic”. (Fot. materiały prasowe)

Przejmująco smutne, potwornie zabawne i zastanawiająco prawdziwe.

Spektakl „Mój rok relaksu i odpoczynku” reż. Katarzyna Minkowska, Teatr Dramatycznym. st. Warszawy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze