1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura

Impresjoniści w Warszawie. Fabryka Norblina zaprasza na niezwykłą wystawę multimedialną

Wystawę „Immersive Monet & The Impressionists” można oglądać w Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina do 2 lipca. (Fot. materiały prasowe)
Spektakularna multisensoryczna wystawa „Immersive Monet & The Impressionists” właśnie zawitała do Warszawy. Po sukcesach w USA sztuka największych impresjonistów ożywa w Art Box Experience w Fabryce Norblina.

Po olbrzymich sukcesach w Stanach Zjednoczonych do Warszawy zawitała właśnie multisensoryczna wystawa „Immersive Monet & The Impressionists”. To emocjonująca podróż po spektakularnej twórczości artystów, którzy wstrząsnęli światem sztuki, próbując uchwycić ulotne piękno natury. Claude Monet, August Renoir, Edgar Degas, Mary Cassatt, Paul Cezanne, Eduard Manet, Eugene Boudin, Camille Pissarro, J. M. W. Turner, Henri de Toulouse-Lautrec – to najsłynniejsi z nich. Animowany pokaz z wykorzystaniem 438 obrazów powstał w oparciu na najnowocześniejszych systemach mapowania wideo i efektach specjalnych, dzięki którym dzieła impresjonistów ożywają jak nigdy wcześniej. Na to niespotykane artystyczne doświadczenie składa się prawie półtora miliona klatek wideo i ponad 3 tys. metrów sześciennych projekcji, które podziwiać można w jedynej w Polsce wielkoformatowej przestrzeni immersyjnej Art Box Experience w Fabryce Norblina.

– Czeka nas prawdziwa uczta dla oka i niespotykane artystyczne doświadczenie, bo obrazów mistrzów impresjonizmu w takim wydaniu jeszcze nie widzieliśmy. To wyjątkowa szansa, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze dzieła impresjonistyczne rozproszone po najlepszych galeriach i muzeach świata w jednym miejscu. Immersyjny charakter wystawy pozwoli widzowi doświadczyć z bliska prawie 450 obrazów, jak również zanurzyć się wewnątrz jednego z nich. Mogę zdradzić, że nenufary z ogrodu Moneta w Giverny jeszcze nigdy nie były tak blisko – mówi Joanna Kowalkowska, prezeska zarządu i współzałożycielka jedynej immersyjnej przestrzeni w Polsce.

„Immersive Monet & The Impressionists” to jednak nie tylko wystawa pokazująca przekrój twórczości najważniejszych malarzy impresjonizmu, łącząca je w zniewalające projekcje, miks kolorów, faktur i wrażeń. To także projekt edukacyjny, który zabiera widzów w historyczną podróż do świata sztuki, ale tak nowoczesną w formie, że nie ma tam cienia nudy. Przepiękne motywy z obrazów malowanych z ogromną lekkością i wrażliwością przeplatają się z cudowną muzyką i przynoszą oglądającym niezwykłe emocje. – Każda nasza wystawa to atrakcyjna lekcja dla dorosłych i dla dzieci. Przygotowaliśmy specjalną salę edukacyjną stanowiącą zgodne z podstawą programową wprowadzenie do wystawy. Chcemy uczyć, ale przede wszystkim bawić, uwodzić gości obrazem i dźwiękiem bez względu na wiek czy zamiłowanie do sztuki. A ta wystawa robi to jak żadna inna – dodaje Mateusz Labuda, wiceprezes zarządu Art Box Experience.

Ambasadorem wystawy został Stach Szabłowski, historyk i krytyk sztuki, niezależny kurator i publicysta, autor koncepcji kuratorskich kilkudziesięciu wystaw, projektów artystycznych i festiwali sztuki w przestrzeni publicznej. – Rewolucja impresjonistyczna wydarzyła się 150 lat temu, ale duch tego przewrotu był nowoczesny i takim pozostał do dziś. Artyści, którzy popychali wówczas malarstwo na nowe tory, byli dziećmi gwałtownie zmieniającego się świata pod wpływem przemysłu, odkryć naukowych, rozwoju technologii. Dlatego ich wrażliwość wciąż przemawia do nas tak mocno; dynamicznie zmieniający się obraz rzeczywistości to jest również nasze doświadczenie. Impresjoniści byli zanurzeni w świecie, który i ich otaczał. Teraz dzięki zaawansowanym technologiom wizualnym na wystawie „Immersive Monet & The Impressionists” my zanurzamy się w ich malarstwie – mówi Szabłowski.

Ciekawostki na temat „Immersive Monet & The Impressionists”:

 • 438 obrazów wykorzystanych w animacjach wystawy
 • 3 000 m3projekcji
 • sala edukacyjna z wprowadzeniem do wystawy
 • bezpłatna aplikacja mobilna z treściami wzbogacającymi wiedzę o impresjonizmie i najważniejszych artystach
 • dwa magiczne instaspoty: mostek w Giverny i nenufary oraz Paryż i wieża Eiffla
 • ponad 5 mln widzów w USA i Kanadzie

Wystawę „Immersive Monet & The Impressionists” można zobaczyć w Art Box Experience w Warszawie od 24 marca do 2 lipca 2023 roku (Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53, drugie piętro). Bilety (45 zł – bilet normalny, 35 zł – bilet ulgowy, 30 zł – bilet dla osoby niepełnosprawnej/seniora, 105 zł – bilet rodzinny) dostępne są na stronie ticketmaster.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze