1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Bezmiar” z Penélope Cruz – film na weekend

Penélope Cruz jako Clara w filmie „Bezmiar” (Fot. materiały prasowe)
Na jaki film warto wybrać się do kina w ten weekend? Nasza redakcja poleca „Bezmiar” Emanuele’a Crialese’a z olśniewającą rolą Penélope Cruz. To wyjątkowo osobista podróż w głąb siebie, którą po prostu trzeba zobaczyć na dużym ekranie.

Rzym, lata 70. XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś. Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Są bogaci, ale nie są już w sobie zakochani i nie potrafią się rozstać.

Pełna młodzieńczej energii i figlarności Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie, zwykłe śniadanie zamienia w muzyczne show, a w czasie rodzinnych uroczystości woli spędzać czas z dzieciakami pod stołem. Jej wyjątkowa relacja z trójką dzieci staje się dla niej ucieczką przed samotnością. Najstarsza córka, jedenastoletnia Adriana, dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze miłości i zrozumienia męża. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu, gdy Adriana, korzystając z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna, zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem.

(Fot. materiały prasowe)

„Bezmiar” to film, który Emanuele Crialese chciał zrobić przez całą swoją karierę. – To zawsze był „mój kolejny film”, ale za każdym razem musiał ustępować miejsca innym projektom. Nie czułem się wystarczająco dojrzały ani gotowy, aby opowiedzieć tę historię. Jest to zdecydowanie najbardziej osobisty z moich filmów, to moja podróż w przeszłość dzięki wspomnieniom, które czasem są bardzo wyraźne, a czasem zasnute mgłą. To moja percepcja czasów, które zdecydowanie należą do przeszłości, ale zostały poddane rewizji przez optykę dzisiejszych czasów – mówi twórca.

(Fot. materiały prasowe)

Centralnym punktem filmów Crialese’a jest rodzina – zwykle rozbita, problematyczna, a nawet dysfunkcyjna. „Bezmiar” jest kulminacją tego motywu. Reżyser eksploruje tu taki rodzaj rodziny, która nie jest ostoją: dzieci nie mają poczucia bezpieczeństwa, nie ma w niej miłości małżeńskiej, współpracy ani dojrzałych dorosłych, których można brać za wzór. – „Bezmiar” to nie tylko film o tożsamości płciowej. Moim zdaniem temat ten jest tak złożony, że nie da się go skatalogować. Jest to kwestia, która jest osobistym doświadczeniem każdej osoby, i nie można – nie powinno się – redukować jej do lejtmotywu – wyjaśnia reżyser.

„Bezmiar” pokazywany był na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Polska premiera odbędzie się 14 kwietnia, jednak już teraz film obejrzeć można na specjalnych pokazach przedpremierowych. Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze