1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czarownica, Złoty cielec i Strażnik Pustyni – „Delirium Decadence”, nowa wystawa w Miejscu Projektów Zachęty

Czarownica, Złoty cielec i Strażnik Pustyni – „Delirium Decadence”, nowa wystawa w Miejscu Projektów Zachęty

„Czarownica”, glina szamotowa, angoba, 2017 (Fot. Izabela Mieszczańska)
„Czarownica”, glina szamotowa, angoba, 2017 (Fot. Izabela Mieszczańska)
W Miejscu Projektów Zachęty otwiera się kolejna ciekawa wystawa. Ostatnio można było podziwiać malarskie portrety psów autorstwa Moniki Chlebek, tym razem zobaczymy osobiste bestiarium Kimby Frances Kerner.

Na wystawę „Delirium Decadence” w Miejscu Projektów Zachęty Kimba Frances Kerner przygotowała instalację składającą się z niewielkich ceramicznych rzeźb i kolażowych grafik.

Kerner, zafascynowana wywodzącym się z tradycji żydowskiej światem wykreowanym przez Isaaca Bashevisa Singera, łączy w swojej twórczości zaczerpnięte z niego motywy z elementami starożytnych mitologii i ludowych legend. Żeby zobaczyć, jak szeroki to panteon, wystarczy przytoczyć tytuły wybranych rzeźb eksponowanych na wystawie: „Ziemski duszek”, „Strażnik pustyni”, „Muza elokwencji”, „Kitsune”, „Sukub”, „Golem”, „Dybuk”, „Obserwator”, „Chochlik”, „Dziewczynka duch”, „Outsider”, „Złoty cielec”, „Melancholia”, „Lilith”, „Zlateh”, „Diabeł”. Mali bohaterowie wyrzeźbieni przez artystkę zdają się wychodzić z ziemi na podobieństwo kiełkujących na wiosnę roślin. Zielone światło sączące się zza stalaktytów i stalagmitów może dawać nadzieję na odrodzenie ludzi, natury i całej planety.

„Złoty cielec”, glina szamotowa, angoba, tlenki metali, szkliwo, 2018 (Fot. Izabela Mieszczańska) „Złoty cielec”, glina szamotowa, angoba, tlenki metali, szkliwo, 2018 (Fot. Izabela Mieszczańska)

– Korzystając z różnych mediów, przeplatam tematy psychologii, narracji i animizmu. Interesuje mnie zgłębianie własnej psychiki, podświadomości czy pamięci. Często sięgam do czasów dzieciństwa, baśni, mitów, które dekonstruuję, na tej podstawie budując własne historie – mówi o swojej twórczości artystka.

„Lilith”, 2018., glina szamotowa, tlenki metalu, angoba (Fot. Izabela Mieszczańska) „Lilith”, 2018., glina szamotowa, tlenki metalu, angoba (Fot. Izabela Mieszczańska)

Kimba Frances Kerner urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wtedy odkryła grafikę warsztatową, którą od tej pory się zajmuje. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę).

„Śniący”, porcelana, drewno, 2018 (Fot. dzięki uprzejmości artystki) „Śniący”, porcelana, drewno, 2018 (Fot. dzięki uprzejmości artystki)

Kimba Frances Kerner, „Delirium Decadence”, 14.04–25.06.2023, Miejsce Projektów Zachęty

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze