1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Festiwal Afrykamery 2012 już w tym tygodniu

Festiwal Afrykamery 2012 już w tym tygodniu

materiały prasowe
19 kwietnia w warszawskiej Kinotece rusza VII edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich. Potrwa do 26 kwietnia.

Wielokulturowa i kolorowa Afryka wciąż kryje mnóstwo tajemnic. W tym roku będzie można zobaczyć m.in.: kobiecą stronę Afryki, jej artystyczną odsłonę w muzycznych dokumentach oraz Afrykę oczami artystów tworzących poza granicami ojczyzny. zapraszają w tym roku też najmłodszych - dla nich przygotowano set afrykańskich animacji oraz krótkich filmów.

Prawdziwym smaczkiem jest dzień poświęcony niezwykłej osobie: Sotigui Kouyaté, aktorowi pochodzącego ze starożytnego rodu griotów, zmarłemu w 2010 roku.  Był Jednym z największych inspiracji aktorskich Petera Brook'a, grał m.in. u boku Andrzeja Seweryna w „Mahabharata”, a słynna adaptacja teatralna „Thierno Bokar” powstała z myślą o wielkim Malijczyku. W 2009 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale przyznawanego dla Najlepszego Aktora (za film „London River"). Wśród filmów m.in. na poły biograficzny obraz „Keita! Dziedzictwo griota” w reżyserii syna aktora, Dani Kouyaté.

W przygotowanej specjalnie dla najmłodszych widzów sekcji „AfroKids", nalazły się animacje i film krótkometrażowy skierowany do dzieci. Jest to jedyna okazja, żeby pokazać dzieciom, jakie bajki oglądają ich rówieśnicy na czarnym kontynencie i przy okazji zapoznać ich z pełną magii kulturą afrykańską. Pokaz AfroKids odbędzie się w Warszawie 21 kwietnia w Kinotece (bilety po 15 zł). Pokazy bloku odbędą się także w drugiej połowie kwietnia w Poznaniu, w Krakowie oraz w Gdańsku.

Jeszcze w kwietniu odbędą się AfryKamery Repliki w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie:19-22 kwietnia Gdańsk, Kino Kameralne 23-29 kwietnia Poznań, Kino Muza, Kino Rialto 23-29 kwietnia Kraków, Kino Pod Baranami

Podczas festiwalu będzie można głosować na najlepszy film festiwalu.

Sprzedaż biletów w Warszawie rusza 12 kwietnia, do kupienia w kasie KINOTEKI.

Szczegółowy program projekcji oraz opisy filmów na stronie festiwalu:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze