1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd najciekawszych tytułów

Czytanie dziecku książek to ważny element budowania relacji. (Fot. iStock)
Czytanie dziecku książek to ważny element budowania relacji. (Fot. iStock)
Książki o emocjach dla dzieci to niezbędnik dla rodziców, którzy chcą wspierać dziecko w rozwoju emocjonalnym od najmłodszych lat.

Emocje przeżywamy od pierwszych dni życia. Rozumieć i nazywać je zaczynamy jednak dobrych kilka lat później. W procesie nauki rozpoznawania uczuć przydatne są książki o emocjach dla dzieci.

Książki dla dzieci o emocjach to ważny nurt literatury dziecięcej. Pisanie o uczuciach prostym językiem, który przemówi do kilkulatka, to prawdziwa sztuka. Ważna jest nie tylko wciągająca opowieść, ale także ilustracje, które w wielu wypadkach są warunkiem sine qua non, aby książki o emocjach dla dzieci przypadły maluchom do gustu.

Poniżej książki dla dzieci o emocjach, które znamy i lubimy. Zachwyciły nas nie tylko tekstem, ale także ilustracjami i starannością wydania.

Książki o emocjach dla dzieci - przegląd, jakie wybrać?

„Co robią uczucia?”, Tina Oziewicz wyd. Dwie Siostry

Ilustrowana książka o tym, co dzieje się w świecie uczuć. Można ją czytać dzieciom, ale można także samemu do poduszki.
Prosty, poetycki tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z zabawnymi ilustracjami Aleksandry Zając wzruszają i działają na dziecięcą wyobraźnię. Książka pomaga zrozumieć, że wszystkie emocje zarówno radość czy zachwyt, ale także lęk i smutek to uczucia, które warto oswoić.

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd; „Co robią uczucia?”, Tina Oziewicz wyd. Dwie Siostry (Fot. materiały prasowe)

„Co lubią uczucia”, Tina Oziewicz wyd. Dwie Siostry

Kontynuacja książki „Co robią uczucia”. Ponownie zaglądamy do świata emocji. Cierpliwość miesza konfitury, Ciekawość gada z Lękiem pod szafą, Upór znów się gdzieś przykleił, Wdzięczność spaceruje korytarzami Pamięci z kubkiem gorącego kakao, a Złośliwość przygotowuje kolejną truciznę…Oto prywatne życie uczuć, które warto w sobie odnaleźć.

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd; „Co lubią uczucia?”, Tina Oziewicz wyd. Dwie Siostry (Fot. materiały prasowe)

„Wszystko o emocjach”, wyd. Papilon

Pięknie ilustrowana książka, która przybliża pełen wachlarz uczuć: radość, smutek, złość i inne emocje. Lektura książki zachęca do rozmowy z dzieckiem o tym, dlaczego emocje są ważne i to zarówno nasze, jak i naszych bliskich i przyjaciół.

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd; „Wszystko o emocjach”, wyd. Papilon (Fot. materiały prasowe)

Kolorowy potwór Pop-up, Anna Llenas, wyd. Mamania

Międzynarodowy bestseller wydany w formie przestrzennej książki pop-up. Tytułowy kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co czuje. Prosta historia, która wprowadza dzieci w złożony świat uczuć. Pomaga je rozpoznawać i nazywać.

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd; Kolorowy potwór Pop-up, Anna Llenas, wyd. Mamania (Fot. materiały prasowe)

Proszę mnie przytulić, Przemysła Wechterowicz, wyd. Agencja Edytorska Ezop

Wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze - malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni...

Książka stała się inspiracją dla twórców serialu animowanego "Przytul mnie", zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2014 i została wpisana do Katalogu Białych Kruków 2014.

Miłość, Astrid Desbordes, wyd. Entliczek

Francuski bestseller przetłumaczony na 19 języków. Poetycka, opowieść o miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami Pauline Martin.

Pewnego dnia Archibald pyta: Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie? Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości.

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd; Miłość, Astrid Desbordes, wyd. Entliczek (Fot. materiały prasowe)

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, Sam McBratney, wyd. HarperKids

Miłość jest bardzo ważną częścią ludzkiego życia. To ona dodaje skrzydeł, raduje serce i wypełnia je ciepłem. "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" to wspaniała książka dla dzieci, ukazująca im piękno miłości.

Bohaterami "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" są Mały Brązowy Zajączek i Duży Brązowy Zając. Oba zwierzątka za pomocą gestów i słów starają się pokazać, jak bardzo siebie kochają. W ten sposób chcą wyrazić sobie wzajemnie niezmierzoną moc miłości.

Autorem książki jest Sam McBratney - północnoirlandzki autor książek dla dzieci. „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” to najsłynniejsza z nich. Sprzedała się w 30 milionach egzemplarzy na całym świecie i została przetłumaczona na 53 języki. Popularność pozycji sprawiła, że zrodziła się z niej cała seria - dostępne są również tomy dotyczącej każdej z pór roku.

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd; Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, Sam McBratney, wyd. HarperKids (Fot. materiały prasowe)

Uczucia. W mojej głowie i w moim sercu..., Libby Walden, Richard Jones, Barbara Supeł, wyd. Zielona Sowa

Krótkie rymowane teksty i piękne ilustracje, które w połączeniu stanowią przewodnik po emocjach dla najmłodszych. Lektura tej książki może być świetnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o tym, że wszystkie uczucia są ważne i potrzebne, a także o tym, że warto zadbać szczególnie o to aby zaakceptować również te, które sprawiają nam trudność.

Książki o emocjach dla dzieci – przegląd (Fot. materiały prasowe)

Książki dla dzieci o emocjach - dostosuj do wieku dziecka

Książki o emocjach dla 2 latka różnią się zasadniczo od książek o emocjach dla przedszkolaków. Młodsze dzieci bardziej niż tekst zainteresują ilustracje, najlepiej duże i wyraziste, na których łatwo skupić wzrok. Przewodnikiem w lekturze jest wówczas mama lub tata, którzy dopowiadają dzieciom historie, zadają pytania, podsuwają odpowiedzi, rozwijając tym samym budujące się właśnie kompetencje językowe dziecka.
Książki o emocjach dla starszych dzieci powinny zawierać już więcej tekstu i fabuły, którą przedszkolaki są w stanie z zinteresowaniem śledzić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze