1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Wojenne dziewczyny” – ideały i okupacyjna rzeczywistość

Aleksandra Pisula (Marysia), Vanessa Aleksander (Ewka) i Marta Mazurek (Irka) w drugim sezonie serialu „Wojenne dziewczyny” (Fot. TVP/Forum)
Aleksandra Pisula (Marysia), Vanessa Aleksander (Ewka) i Marta Mazurek (Irka) w drugim sezonie serialu „Wojenne dziewczyny” (Fot. TVP/Forum)
„Wojenne dziewczyny” to opowieść o trzech młodych Polkach, których losy u progu dorosłego życia splatają się w okupowanej Warszawie. Bohaterki stają do walki o ideały, jednak aby była ona skuteczna, każda z nich musi przejść wewnętrzną przemianę. Oto wszystko, co warto wiedzieć o serialu, który najpierw stał się telewizyjnym przebojem, a ostatnio również hitem platformy TVP VOD.

„Wojenne dziewczyny” to opowieść o trudnych latach okupacji hitlerowskiej widzianych z perspektywy trzech młodych Polek. Serial, którego scenariusz powstał na kanwie książki Łukasza Modelskiego „Dziewczyny Wojenne”, zadebiutował na antenie telewizyjnej Jedynki w marcu 2017 roku. I choć ostatni klaps na planie produkcji padł w ubiegłym roku, a jej emisja w TV już się zakończyła, tytuł nadal cieszy się popularnością i sięgają po niego kolejni widzowie – w szczególności fani seriali obyczajowych osadzonych w czasach II wojny światowej. O czym opowiada serial, kto w nim występuje i przede wszystkim: gdzie go oglądać? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania związane z serialem „Wojenne dziewczyny”.

„Wojenne dziewczyny” – streszczenie

Marysia Joachim, Ewka Fronczak i Irka Szczęsna to młode dziewczyny, które na progu dorosłego życia dostały od losu wojnę – jedną z najstraszliwszych, jakie nawiedziły ich kraj. Każda z nich wywodzi się z innego środowiska – Irka pochodzi z inteligenckiej rodziny, Ewka ze środowiska drobnych przestępców, a Marysia jest córką bogatego żydowskiego przemysłowca z Łodzi. Ich losy splatają się w okupowanej Warszawie. Dziewczyny biorą udział w likwidacji okupantów i kolaborantów, zdobywają broń, pomagają w ratowaniu żydowskich dzieci, biorą udział w akcjach małego sabotażu… Stają do walki o ideały, ale aby była ona skuteczna, każda z bohaterek musi przejść wewnętrzną przemianę. Pomimo wojny nie chcą jednak stracić tego, co mają najcenniejsze – szacunku do samych siebie.

„Wojenne dziewczyny” – obsada i twórcy

Ogromnym atutem serialu „Wojenne dziewczyny” jest nie tylko wciągająca fabuła, ale również znakomita obsada. W role głównych bohaterek wcieliły się trzy aktorki młodego pokolenia: Vanessa Aleksander (Ewka „Czarna” Fronczak), Marta Mazurek (Irka „Baśka” Szczęsna) i Aleksandra Pisula (Marysia „Mela” Joachim). W pozostałych rolach wystąpili: Danuta Stenka (Jadwiga Szczęsna), Józef Pawłowski (Kamil Brodzki, narzeczony Irki), Maria Dębska (Zosia Joachim, siostra Marii), Michał Czernecki (Witold Szczęsny „Wojtek”, brat Irki), Paweł Małaszyński (Kruk), Tomasz Włosok (Stefan Szajnert, kolega Kamila), Magdalena Smalara (Bronia), a także Katrin Bühring (Margarethe von Losein), Marcin Korcz (Leon Keller), Sebastian Jasnoch (Doktor Andrzej Janowski), Magdalena Czerwińska (Major Klara), Maciej Ślosarski (Konstanty Joachim, ojciec Marysi), Kamil Szeptycki (Jurek), Maja Szopa (Karolina „Nitka” Węgierska) i Mateusz Rzeźniczak (Ażur).

Reżyserem serialu „Wojenne dziewczyny” jest Michał Rogalski („Czas Honoru”, „Letnie Przesilenie”, „Przepis na życie”), a autorami scenariusza inspirowanego książką Łukasza Modelskiego „Dziewczyny Wojenne” – Ewa Popiołek, Marek Kreutz, Piotra Starzak i Wojciech Lepianka. Za kamerą stanął natomiast Marian Prokop („Miasto 44”, „Wojna Polsko-Ruska”, „Listy do M.”).

„Wojenne dziewczyny” – gdzie oglądać?

Serial „Wojenne dziewczyny” liczy sobie 5 sezonów po 13 odcinków. Wszystkie 65 epizodów obejrzeć można na platformie streamingowej TVP VOD.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze