1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Noc Muzeów 2023 tuż-tuż. Co możemy zwiedzić w poszczególnych miastach?

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Fot. iStock)
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Fot. iStock)
Przed nami kolejna Noc Muzeów, czyli ulubione święto wszystkich wrażliwych na kulturę. Co będziemy mogli zwiedzić w poszczególnych miastach? Oto nasza lista najciekawszych muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Dziś na stałe wrosła w kulturalne kalendarze ponad 140 europejskich miast. I tak w jedną majową noc otwierają się muzea, galerie, lokalne centra kultury, teatry, kina, uniwersytety, a nawet kościoły, by każdy mógł za darmo obejrzeć ich wnętrza, podziwiać wystawy, przeżywać występy.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Nocy Muzeów w Warszawie, jest to impreza ogólnoeuropejska, która w Polsce przybrała szerszą formę niż w innych krajach. Swoje programy pokazują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które związane są z kulturą, życiem publicznym czy nauką. Ich ofertami zwiedzający mogą cieszyć się na trzy różne sposoby: w domowym zaciszu – oglądając program online, podczas spaceru – biorąc udział w wydarzeniach na zewnątrz, jak i tradycyjnie – odwiedzając muzeum.

W 2023 roku Noc Muzeów odbędzie się 13 maja. Co będziemy mogli zwiedzić w poszczególnych miastach Polski? Oto nasza lista najciekawszych atrakcji.

Noc Muzeów 2023 – Warszawa

„Ta noc do innych jest niepodobna. W dodatku robi się z roku na rok coraz bogatsza. W XIX już Nocy Muzeów w Warszawie weźmie udział rekordowa liczba 270 placówek. Noc Muzeów to wielkie święto współczesnych odkrywców. Można wspólnie kontemplować kulturę i sztukę. Można też wziąć udział w imprezach organizowanych przez miasto” – napisał Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy, w oficjalnym komunikacie prasowym. Warszawska Noc Muzeów jest zdecydowanie tą obchodzoną najbardziej hucznie. Miasto z tej okazji co roku uruchamia specjalne linie komunikacyjne nocne oraz muzealne. Powstały również mapy, które mają ułatwić zwiedzanie i poruszanie się po mieście.

Obok najbardziej obleganych co roku instytucji kulturalnych, czyli między innymi Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowego, Zachęty, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Warszawy, w tym roku dołączyło do wydarzenia 41 nowych placówek. Są to m.in.: Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier, Apple Muzeum Polska, Szkoła Platerek, Dom Pogrzebowy Służew oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które umożliwi obejrzenie nieudostępnianej na co dzień stuletniej komory przelewu burzowego.

Pełną listę wydarzeń w ramach Nocy Muzeów w Warszawie można sprawdzić na stronie nocmuzeow.um.warszawa.pl.

Noc Muzeów 2023 – Toruń

W Toruniu do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Muzeum Etnograficzne, Galeria Sztuki Wozownia, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Artylerii i Muzeum Okręgowe oddział w Ratuszu Staromiejskim. Więcej o tych wydarzeniach można przeczytać na stronie piktorun.pl.

Noc Muzeów 2023 – Trójmiasto

W Trójmieście do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Muzeum Kart do Gry, Gdańska Galeria Güntera Grassa, Teatr Miniatura, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Bursztynu i Gdański Teatr Szekspirowski. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie pik.gdansk.pl.

Noc Muzeów 2023 – Łódź

W Łodzi do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Kinematografii, Galeria Indica Studio, Teatr Powszechny, Muzeum Przyrodnicze UŁ, Stowarzyszenie Hakierpejs i Muzeum Fabryki. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie piklodz.pl.

Noc Muzeów 2023 – Katowice i Śląsk

W Katowicach i na Śląsku do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Panteon Górnośląski, Fabryka Porcelany, Muzeum Śląskie, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, NOSPR, Muzeum Miejskie w Tychach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie pik.katowice.pl.

Noc Muzeów 2023 – Lublin

W Lublinie do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Józefa Czechowicza i Zamek Lubelski. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie piklublin.pl.

Noc Muzeów 2023 – Kraków

W Krakowie do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Barbakan, Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Witrażu, Muzeum Dom Jana Matejki, Muzeum Starego Teatru, Ogród Botaniczny UJ, Muzeum Pogórza, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historii Fotografii i Muzeum Armii Krajowej. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie pik.krakow.pl.

Noc Muzeów 2023 – Wrocław

We Wrocławiu do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Centrum Sztuki WRO, Galeria ArtBrut, Kino Nowe Horyzonty, Galeria M, Pałac Królewski, Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego, Galeria Sztuki Platon, Muzeum Medycyny Sądowej, Narodowe Forum Muzyki, Galeria SIC!, Panorama Racławicka i Niegaleria. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie pik.wroclaw.pl.

Noc Muzeów 2023 – Poznań

W Poznaniu do Nocy Muzeów 2023 dołączyły między innymi: Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, Biblioteka Uniwersytecka, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Muzeum Historii Ubioru, Teatr Wielki, Teatr Polski, Muzeum Ziemi, Rogalowe Muzeum i Kino Muza. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie pik.poznan.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze