1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Muzea w Londynie, które warto odwiedzić – mini przewodnik dla turysty

National Gallery w Londynie (Fot. Beata Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)
National Gallery w Londynie (Fot. Beata Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)
Trudno znaleźć miasto bardziej bogate w ilość i różnorodność muzeów niż Londyn. Znajdziemy tu galerie sztuki, muzea historyczne, a także placówki związane z nauką i kulturą. Co ciekawe, większość z nich jest darmowych. Które darmowe muzea w Londynie warto odwiedzić? Które darmowe muzea w Londynie są najciekawsze? W tym artykule odpowiemy na te pytania. Oto nasz mini przewodnik dla turysty.

Wizyta w stolicy Wielkiej Brytanii nie może odbyć się bez zwiedzania lokalnych muzeów. Tym bardziej, że w Londynie jest ich naprawdę dużo (to jedno z największych centrów muzealnych na świecie). Można znaleźć tu ponad 60 muzeów i stałych galerii, nie wspominając o tych, które otwierają się okresowo. Londyńskie muzea są nowoczesne, zachwycają olbrzymimi zbiorami, a do tego wiele z nich jest darmowych. Po prostu wchodzisz i zwiedzasz. Chcesz poznać bogatą historię korony brytyjskiej, obejrzeć dzieła największych światowych artystów czy zgłębić największe zdobycze nauki w historii ludzkości? Zobaczyć zapierające dech w piersiach repliki dinozaurów, historyczne wynalazki, a może sztukę współczesną? Gdzie warto się udać? Oto darmowe muzea w Londynie, które polecamy każdemu odwiedzającemu stolicę Wielkiej Brytanii. Warto jednak pamiętać, że niektóre darmowe muzea w Londynie mogą wymagać wcześniejszej rezerwacji miejsca na konkretną godzinę, a niektóre wystawy, np. czasowe, mogą być dodatkowo płatne.

Darmowe muzea w Londynie. Jakie muzea warto zobaczyć w Londynie?

Galeria Narodowa – National Gallery

Listę „darmowe muzea w Londynie” otwieramy placówką, która mieści się w samym centrum miasta, a dokładnie przy Trafalgar Square. Znajduje się tam trzecie najczęściej odwiedzane muzeum sztuk pięknych na świecie – National Gallery z bogatą kolekcją obejmującą przeszło 2500 arcydzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego z okresu od XIII do XX wieku. W galerii podziwiać można prace m.in. Vincenta van Gogha (w tym słynne „Słoneczniki”), Leonarda da Vinci, Petera Paula Rubensa, Sandra Botticellego, Caravaggia, Rembrandta, Claude’a Moneta, Rafaela czy El Greca. To istny raj dla pasjonatów malarstwa i nie tylko. Miejsce to robi ogromne wrażenie również na turystach, którzy nie znają się na sztuce. Imponujący jest też sam budynek, który ukończono w 1838 roku, a następnie czterokrotnie powiększano.

Muzeum Brytyjskie – British Museum

Wizyta tutaj to istna gratka dla miłośników historii starożytnej i archeologii. Powstałe w 1753 roku British Museum to kolejna imponująca placówka na liście „darmowe muzea w Londynie”, którą warto odwiedzić podczas wizyty na Wyspach, a także jedno z największych i najważniejszych obiektów tego typu na świecie. Nazwa może być jednak nieco myląca, ponieważ eksponaty przedstawiają historię nie tylko Wielkiej Brytanii, ale całego świata. Wrażenie robi jednak nie tylko ich ilość (w muzeum zobaczymy ponad 8 milionów eksponatów), ale też ich wielkość i różnorodność.

Muzeum prezentuje historię ludzkości, sztuki i kultury na przestrzeni wieków, a zbiory podzielone są na kilka sekcji tematycznych, w tym m.in. starożytny Egipt, Grecja i Rzym (zobaczymy tu rzeźby, płaskorzeźby, ceramikę, broń, ubrania i biżuterię); dział poświęcony drukowi i rysunkom, gdzie znajdziemy m.in. oryginalne szkice takich mistrzów jak Rafael, Leonardo da Vinci czy Michał Anioł; numizmatykę z monetami i banknotami z całego świata i ze wszystkich epok oraz sekcje poświęcone Bliskiemu Wschodowi, Afryce, Ameryce i Azji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To istna świątynia światowej historii – nic więc dziwnego, że miejsce to odwiedza ok. 6 milionów ludzi rocznie. Oprócz ogromnej wystawy stałej odbywają się tu również wystawy specjalne oraz darmowe wykłady tematyczne.

Muzeum Historii Naturalnej – Natural History Museum

Muzeum Historii Naturalnej położone w South Kensington, tuż obok Muzeum Nauki i Muzeum Victorii & Alberta, to kolejne miejsce na nasze liście „darmowe muzea w Londynie”, które warto zobaczyć. Otwarta w 1881 roku placówka jest najczęściej odwiedzanym muzeum w tej dzielnicy. Spore obłożenie wiążę się niestety z ogromnymi kolejkami do wejścia, ale naprawdę warto czekać. Jest to bowiem jedno z najciekawszych muzeów tego typu w Europie, a do tego mieści się w jednym z najpiękniejszych budynków w Londynie. To miejsce, w którym wkraczamy do świata roślin, skał oraz zwierząt – zarówno tych, które żyją obecnie jak i tych, które wyginęły. Bogata kolekcja liczy ok. 80 milionów eksponatów i jest podzielona na 5 działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia, której muzeum poświęca najwięcej uwagi.

Możemy zobaczyć tu odlewy szkieletów dinozaurów (w tym gigantycznego diplodoka) i innych zwierząt (ryb, płazów, ptaków czy ssaków) w różnych stadiach ewolucji, a nawet poznać geologiczną budowę kosmosu. Niezwykle ciekawa jest też część poświęcona procesom zachodzącym na naszej planecie z symulatorem trzęsienia ziemi. Na uwagę zasługuje również monumentalny 30-metrowy model płetwala błękitnego oraz olbrzymi, ruchomy i wydający dźwięki model Tyranozaura. Niektóre eksponaty są interaktywne i wiele z nich można dotykać.

Muzeum Wiktorii i Alberta – Victoria & Albert Museum

Muzeum Wiktorii i Alberta powstało w 1852 roku, a swoją nazwę otrzymało na cześć królowej Wiktorii i księcia Alberta. Co ciekawe, jest to największe na świecie muzeum sztuki dekoracyjnej oraz rzemiosła artystycznego. W środku na zwiedzających czekają imponujące zbiory dzieł sztuki i przedmiotów historycznych. Stała kolekcja zawiera ok. 4,5 miliona eksponatów z różnych zakątków świata: rzeźb, obrazów, rysunków, ceramiki, wyrobów ze szkła, tkanin, fotografii, książek, mebli, strojów i biżuterii. Na wystawach prezentowane są także najróżniejsze elementy wystroju i dekoracji wnętrz oraz mniejsze obiekty i przedmioty codziennego użytku. W środku zobaczymy m.in. replikę rzeźby Dawida przechowywanej we Florencji, kolekcję prac Gian Lorenzo Berniniego, kopię słynnej Kolumny Trajana z Rzymu czy kolorowe szkice Rafaela Santiego. Muzeum posiada jednak nie tylko stałe ekspozycje, ale też wystawy mobilne i szeroki program wydarzeń kulturalnych. Na uwagę zasługują również uroczy ogród im. Sir Johna Majewskiego znajdujący się na wewnętrznym dziecińcu oraz działająca przy muzeum przepiękna XIX-wieczna kawiarnia urządzona w stylu wiktoriańskim.

Muzeum Nauki – Science Museum

Kolejnym z trzech wielkich muzeów w dzielnicy South Kensington jest powstałe w 1857 roku Muzeum Nauki, które przypomina nieco warszawskie Centrum Nauki Kopernik i prezentuje najrozmaitsze eksponaty związane z rozwojem brytyjskiej nauki i techniki. Muzeum prezentuje osiągnięcia m.in. Jamesa Watta, George’a Stephensona czy Johna Logie Bairda, a zbiory dokumentują chociażby historię budowy maszyn czy podbój kosmosu. Znajdziemy tu również sekcje poświęcone różnym dziedzinom nauki, np. część o rozwoju medycyny ze starymi narzędziami i sprzętami.

Znajdziemy tu także Muzeum Twórców Zegarów z najstarszą tego typu kolekcją na świecie, Galerię Wintona, sekcję Odkrywanie Kosmosu czy Halę Energii. Wśród eksponatów na uwagę zasługują natomiast najstarsza zachowana lokomotywa parowa na świecie, pierwszy komputer firmy Apple, działająca maszyna analityczna Charlesa Babbage’a, moduł dowodzenia misji Apollo 10, niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, pociąg rakietowy Stephensona, silnik odrzutowy Whittle’a oraz skała księżycowa, którą przywieziono z misji Apollo 15. Znajduje się tutaj również zestaw do... eutanazji. Nie brakuje też interaktywnych gier naukowych. Co ciekawe, wszystkich eksponatów można dotknąć, a oprócz wystawy stałej, odwiedzający mogą skorzystać też z licznych płatnych atrakcji, m.in. pokazów w kinie IMAX czy różnorodnych symulatorów. Jeśli interesują was darmowe muzea w Londynie, koniecznie sprawdźcie tę placówkę.

Galerie Tate – Tate Modern i Tate Britain

Tate Modern i Tate Britain to darmowe muzea w Londynie, które prezentują sztukę nowoczesną. Pierwsze z nich – działająca od 2000 roku Galeria Sztuki Modernistycznej i Współczesnej Tate Modern – mieści się w historycznym budynku dawnej elektrowni znajdującym się na południowym brzegu Tamizy. To jedno z największych, najważniejszych i najczęściej odwiedzanych na świecie muzeów prezentujących dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej – obrazy, fotografie, grafiki, rysunki, rzeźby i instalacje. Eksponaty obejmują zarówno sztukę brytyjską, jak i światową. Znajdziemy tu prace takich artystów jak Matisse, Picasso, Rothko, Dali, Pollock czy Warhol. Odbywają się tu również wystawy czasowe, a na szczycie wieży górującej nad muzeum znajduje się darmowy punkt obserwacyjny ze wspaniałym widokiem na rzekę oraz Katedrę św. Pawła.

Druga z galerii Tate – Tate Britian poświęcona wyłącznie sztuce brytyjskiej – w przeszłości nosiła nazwę Narodowej Galerii Sztuki Brytyjskiej (National Gallery of British Art). Dziś często mylona jest z Tate Modern, jednak jest to zupełnie odrębna placówka. Zobaczymy tu obrazy największych brytyjskich malarzy zaczynając od roku 1500 aż do współczesności. Zobaczymy tu prace takich twórców jak William Blake, Dante Gabriel Rossetti, Francis Bacon, John Constable, William Turner (znajduje się tu bogata kolekcja jego dzieł), John Everett Millais, Thomas Gainsborough czy William Hogarth.

Narodowa Galeria Portretu – National Portrait Gallery

Chociaż istniejąca od 1956 roku Narodowa Galeria Portretów znajduje się na tyłach wspomnianej wcześniej Galerii Narodowej, jest osobną, niezależną od niej instytucją. Jest także pierwszą placówką tego typu na świecie. Jej bogate zbiory liczą niemal 200 tysięcy portretów, w tym 11 tysięcy obrazów przedstawiających znanych i cenionych Brytyjczyków: władców, polityków, artystów i sportowców. Znajdziemy tu dzieła prezentujące takie znakomitości jak pisarz William Shakespeare, malarz William Hogarth czy portrecista Sir Joshua Reynold. Są tu również portrety przedstawiające członków rodzin królewskich. Oprócz obrazów, na wystawach prezentowane są też popiersia.

Muzeum Londynu – Museum of London

W nowoczesnym Muzeum Londynu można poznać historię brytyjskiej stolicy i zobaczyć, jak zmieniała się ona na przestrzeni wieków. Wystawy przedstawiają najważniejsze wydarzenia historyczne uporządkowane chronologicznie oraz to, jak wyglądało wówczas codzienne życie zwykłych mieszkańców. Starożytni Sasi, oszałamiające czasy średniowiecza, burzliwe lata wojen domowych, okropności plagi i niszczycielskich pożarów – wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w ekspozycjach. Można pospacerować też po ulicach wiktoriańskiego miasta i podziwiać wspaniałą bryczkę burmistrza. Dowiedzieć się o rozwoju medycyny, szlakach handlowych, epidemii dżumy czy wielkim pożarze Londynu. Na rodziny z dziećmi czekają natomiast różne zadania specjalne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze