1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Zimna wojna” na deskach londyńskiego teatru

Joanna Kulig jako Zula w „Zimnej wojnie” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Joanna Kulig jako Zula w „Zimnej wojnie” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
„Zimna wojna”, jedna z najpiękniejszych polskich filmowych historii miłosnych, trafi na deski londyńskiego teatru. Adaptacja nominowanego do Oscara obrazu Pawła Pawlikowskiego będzie miała swoją premierę 30 listopada tego roku.

W adaptacji nie zabraknie znanych nazwisk. W rolę brawurowo zagranej przez Joannę Kulig Zuli wcieli się Anya Chalotra, czyli Yennefer z netfliksowego „Wiedźmina”. Wiktora zagra Luke Thallon, młody brytyjski aktor teatralny.

Spektakl zostanie wystawiony w londyńskim teatrze Almeida. Będzie można go obejrzeć od 30 listopada 2023 do 27 stycznia 2024. Wyreżyseruje go dyrektor artystyczny teatru Rupert Goold. Nie zabraknie w nim oczywiście utworów chóralnych i tradycyjnych polskich pieśni ludowych, ale zabrzmią w nim także utwory Elvisa Costello, brytyjskiego muzyka rockowego, znanego choćby z piosenki „She” z filmu „Notting Hill”. Adaptacją scenariusza zajmuje się Conor McPherson, irlandzki dramaturg znany z niesamowitego przeniesienia piosenek Boba Dylana do spektaklu „The Girl from North Country”.

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego to poruszająca czarno-biała historia miłosna osadzona w realiach powojennego bloku komunistycznego w latach 50. i 60. XX wieku. Opowiada o miłości kompozytora Wiktora do utalentowanej pieśniarki Zuli z zespołu ludowego. Towarzyszy jej niesamowita ścieżka dźwiękowa, łącząca tradycyjne polskie pieśni z jazzem. Film zdobył uznanie na wielu festiwalach świata i był nominowany do Oscara. Czy historia podbije serca londyńczyków? Przekonamy się w listopadzie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze