1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„The Magdalene Song” – niepublikowany wcześniej utwór Sinéad O’Connor

Sinéad O’Connor w 2014 roku (Fot. David Bebber/News Licensing/Forum)
Sinéad O’Connor w 2014 roku (Fot. David Bebber/News Licensing/Forum)
W poniedziałek 25 września stacja BBC wyemitowała wcześniej niepublikowany utwór zmarłej dwa miesiące temu Sinéad O’Connor. „The Magdalene Song” to wzruszająca piosenka, która nawiązuje do przeszłości artystki.

Sinéad O’Connor była podziwianą na całym świecie irlandzką wokalistką, której przedwczesna śmierć w wieku 56 lat była zaskoczeniem dla wielu fanów. Artystka odeszła 26 lipca 2023 roku, pozostawiając spuściznę w postaci mnóstwa świetnych piosenek, które na długo zostaną w naszej pamięci. Chociaż najbardziej znanym utworem piosenkarki było „Nothing Compares 2 U”, napisany przez Prince’a, O’Connor jest autorką wielu innych przebojów, które niedawno przypominaliśmy na łamach naszego portalu.

Okazuje się jednak, że istnieje piosenka Sinéad O’Connor, która nigdy wcześniej nie była publikowana. Wyemitowała ją dopiero telewizja BBC w serialu „The Woman in the Wall”. Podczas napisów końcowych ostatniego odcinka pierwszego sezonu puszczono „The Magdalene Song” autorstwa irlandzkiej artystki, która wyraziła na to zgodę, jeszcze zanim zaczęto zdjęcia do produkcji.

Historią piosenki podzielił się David Holmes, który napisał muzykę do wspomnianego serialu, a który w ostatnich latach był producentem muzycznym O’Connor. Serial, z niesamowitą Ruth Wilson w roli głównej, opowiada o kobiecie zmagającej się z traumą, jaką był dla niej pobyt w prowadzonym przez kościół irlandzkim azylu sióstr magdalenek. Do podobnego miejsca za kradzieże i wagarowanie trafiła Sinéad O’Connor, która miała wtedy 15 lat. Artystka wyznała później, że nigdzie indziej nie doświadczyła takiej paniki, takiego strachu i udręczenia. Często wyrażała także współczucie dla osób, które padły ofiarami przemocy ze strony kościoła.

– To niesamowite, jak znaczenie piosenki połączyło się z tą historią. Po prostu tak miało być. Dodanie muzyki do emocjonującej historii ma w sobie pewną magię – powiedział David Holmes w rozmowie z „The Guardian”. Kompozytor wyznał także, że żałuje, że Sinéad nie miała szansy zobaczyć produkcji ze swoją piosenką, bo na pewno byłaby z tego dumna.

Dodał także: – Nigdy tak naprawdę nie mówiła o znaczeniu swoich piosenek. Żartowała, że często powtarza ludziom, że jej piosenki opowiadają o czymś zupełnie innym niż faktycznie. Ale ta… cóż, nazywa się „The Magdalene Song” [co można przetłumaczyć na „Pieśń Magdaleny” – przyp. red.].

Według Holmesa pierwsza połowa utworu rozdziera serce, a druga jest czystym buntem – to tu wybrzmiewa pełna moc głosu Sinéad.

Para przez ostatnie lata Holmes i O’Connor wspólnie pracowali nad albumem „No Veteran Dies Alone”, który miał się ukazać w 2022 roku. Album – składający się z ośmiu utworów – jednak nigdy nie został wydany.

Źródło: Jack Hobbs, „Unreleased Sinéad O’Connor song debuts in BBC show after her death”, https://nypost.com/2023/09/25/sinead-oconnors-the-magdalene-song-debuts-on-bbc-show-after-death/ [dostęp: 27.09.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze