1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Spotify rusza z narzędziem AI do tłumaczenia podcastów

Spotify rozpoczęło testy nad nowym narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję.
Spotify rozpoczęło testy nad nowym narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję.
Spotify testuje nową funkcję, której celem jest tłumaczenie podcastów na inne języki za pomocą sztucznej inteligencji i przy zachowaniu oryginalnego głosu podcastera.

Sztuczna inteligencja niezauważalnie wkrada się we wszystkie dziedziny naszego życia. Nikogo już nie dziwi, że można stworzyć kolekcję ubrań, obraz czy dobrej jakości tekst za jej pomocą. Teraz pora na kolejny krok. Popularna platforma z muzyką i podcastami Spotify rozpoczęła testy nad nowym narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję.

„Podcasterzy – co jeśli powiem, że możecie zaoferować swój podcast każdemu słuchaczowi na całym świecie w jego własnym lokalnym języku, ale wciąż zachowując swój własny głos?” – zapytał na platformie X [dawniej Twitter – przyp. red.] Daniel Ek, prezes Spotify. Poinformował przy tym, że rozpoczęto pracę nad narzędziem Voice Translation, które za pomocą sztucznej inteligencji ma tłumaczyć odcinki podcastów na wybrane języki przy zachowaniu oryginalnego głosu podcastera.

Spotify połączyło siły z OpenAI, amerykańskim laboratorium badawczym odpowiedzialnym m.in. za ChatGPT, aby w ten sposób dotrzeć ze swoimi podcastami do osób na całym świecie i umożliwić im odsłuch odcinków, które normalnie nie byłoby dla nich dostępne ze względu na barierę językową. Dzięki temu interesujące i ważne treści będą miały szansę dotrzeć do większego grona słuchaczy, co jednocześnie przełoży się na większe zarobki dla twórców.

– Dopasowując się do głosu twórcy, Voice Translation daje słuchaczom na całym świecie możliwość odkrywania nowych podcastów i inspirowania się nimi w sposób bardziej autentyczny niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Ziad Sultan, wiceprezes ds. personalizacji Spotify.

Na razie funkcja testowana jest na trzech najpopularniejszych angielskich podcastach: Lexa Friedmana, Armchair Expert oraz Diary od a CEO, których wybranych odcinków obecnie można odsłuchać także w języku hiszpańskim. W kolejnych tygodniach zaś odcinki będą dostępne także po niemiecku i francusku. Docelowo funkcja ma być dostępna globalnie dla wielu różnych języków. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Na razie w fazie testów obecne są zespoły, które nadzorują treści i pilnują, aby tłumaczenia robione przez AI nie miały błędów, co pomoże usprawnić cały proces.

– Wierzymy, że przemyślane podejście do sztucznej inteligencji może pomóc w budowaniu głębszych więzi między słuchaczami a twórcami, co jest kluczowym elementem misji Spotify polegającej na uwalnianiu potencjału ludzkiej kreatywności – dodał Ziad Sultan.

Źródło: Jonny Walfisz, „Spotify launches AI tool for translating podcasts”, https://www.euronews.com/culture/2023/09/26/spotify-launches-ai-tool-for-translating-podcasts [dostęp: 27.09.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze