1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura

Laila Shukri – poznaj najpopularniejsze książki autorki

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Tożsamośc Laili Shukri jest owiana tajemnicą, mimo to jej książki biją w naszym kraju rekordy popularności. Pisze o codzienności kobiet, które postanowiły związać się z arabskimi milionerami, bo ci obiecali im życie arabskich księżniczek. Ich losy często jednak nie mają nic wspólnego z bajkową rzeczywistością.

O jej biografii wiemy niewiele. Jest Polką i, jak przyznaje, żoną jednego z najbogatszych szejków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przed którym ukrywa swoją działalność pisarską. Jej ujawnienie mogłoby, przez obowiązujące w krajach arabskich prawo szariatu, być dla niej niebezpieczne. W swoich książkach zdradza bowiem intymne szczegóły z życia kobiet, które postanowiły związać się z wpływowymi mężczyznami pochodzenia arabskiego. Pisze więc pod pseudonimem i, choć jej twórczość w Polsce bije rekordy popularności, nie zdradza swojej tożsamości.

„Nie jestem muzułmanką, natomiast bardzo interesuję się islamem i w swoich książkach, również w powieści »Jestem żoną szejka«, dużo piszę na ten temat, przedstawiam historie, tradycje. Uważam, że jest to religia, o której nadal bardzo mało wiemy i staram się również przekazywać na ten temat wiedzę w swoich książkach. Często uczęszczam na spotkania towarzystwa muzułmanek, również Amerykanek i Brytyjek, które przeszły na islam, i tam poznaję ich historie – mówiła w wywiadzie dla księgarni internetowej Inverso, który można obejrzeć na platformie YouTube. Laila Shukri wystąpiła w nim w burce, a postprodukcji zniekształcono jej głos tak, by rozpoznanie jej nie było możliwe.

Laila Shukri – książki

Pisarsko zadebiutowała w 2014 roku książką „Perska miłość”. To wzruszająca historia o studiującej turystykę Lidce, która dostaje nieoczekiwaną propozycję wyjazdu na roczne stypendium językowe do Kuwejtu. Tam poznaje Hassana, z którym bardzo szybko wchodzi w związek. Mężczyzna po kilkudniowej podróży prosi ją o rękę i obiecuje, że będzie żyła jak arabska księżniczka. Polka decyduje się na ślub i szybko zachodzi w ciążę. Za namową męża przerywa studia i traci kontakt z rodziną, a jej życie zmienia się zupełnie, gdy do ich domu sprowadzają się matka i siostra Hassana. Od momentu ślubu Lidka mierzy się z konsekwencjami zderzenia w jej życiu dwóch zupełnie różnych kultur: zachodniej i muzułmańskiej. Książka okazała się na tyle popularna, że Laila Shukri dwa lata później napisała jej kontynuację, w tym roku ukazał się już 9 tom z tej serii. W 2023 roku na rynku wydawniczym jest już dostępnych 18 książek Laili Shukri.

Większość jej powieści powtarza zamysł jej pierwszej książki – opowiada historie kobiet, które związały się z arabskimi milionerami. Najbardziej osobistą książką w dorobku pisarskim autorki jest wydana w 2016 roku „Jestem żoną szejka”, w której autorka opowiada o swoim tajemniczym życiu – zdradza kim była, zanim zaczęła pisać książki oraz jak została żoną szejka i jak dziś wygląda jej życie. To jedna z najchętniej czytanych książek jej autorstwa.

Laila Shukri – kolejność czytania

Przygodę z książkami Laili Shukri warto zacząć od książek z cyklu „Perska miłość”. Najlepiej czytać je w kolejności:

 1. Perska miłość”
 2. „Perska zazdrość”
 3. „Perska namiętność”
 4. „Perska nienawiść”
 5. „Perska zmysłowość”
 6. „Perska kobiecość”
 7. „Perska niepewność”
 8. „Perska wytrwałość”
 9. „Perska czułość”.

Kolejność czytania pozostałych książek jej autorstwa jest dowolna, bo Laila Shukri w każdej z nich opowiada zupełnie inną historię.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze