1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Christian Bale świętuje 50. urodziny. Przypominamy najważniejsze filmy z jego udziałem

Christian Bale świętuje 50. urodziny. Przypominamy najważniejsze filmy z jego udziałem

Christian Bale (Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images)
Christian Bale (Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images)
Na swoim koncie ma kilkadziesiąt spektakularnych wcieleń, współpracę z najwybitniejszymi reżyserami oraz całą masę prestiżowych nagród, w tym m.in. Oscara oraz dwa Złote Globy. W dniu 50. urodzin Christiana Bale’a – jednego z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia i mistrza ekranowych metamorfoz – przypominamy jego najważniejsze kreacje aktorskie.

Christian Bale – filmy. Najlepsze produkcje z udziałem aktora

„Imperium słońca”

Ten, kto miał okazję oglądać epicki dramat wojenny „Imperium słońca” z 1987 roku, dobrze wie, jak dobrym aktorem jest Christian Bale. Filmy z jego udziałem zawsze robią wrażenie, szczególnie te z początków kariery. Gdy Steven Spielberg wybrał go do roli syna brytyjskiego dyplomaty spośród czterech tysięcy chłopców, aktor miał zaledwie trzynaście lat, a i tak udało mi się dać fenomenalny popis aktorski, który wyróżniono m.in. National Board of Review oraz nagrodą Young Artist.

„American Psycho”

Powiedzieć o tej roli, że jest wybitna, to jakby nic nie powiedzieć. „American Psycho” to zdecydowanie najważniejsza produkcja, w której zagrał Christian Bale. Bohaterem filmu jest pewien makler z Wall Street, który w dzień zarabia fortunę na operacjach giełdowych, a nocami morduje młode kobiety i konkurentów. Czuje się bezkarny i drwi sobie ze wszystkich. To niesamowicie intensywny, choć nieco upiorny występ, który sprawił, że aktor stał się popularny na całym świecie.

„Mechanik”

Gdyby nie Christian Bale, filmy takie jak „Mechanik” mogłyby nie odnieść sukcesu. A wszystko to dzięki fenomenalnej kreacji aktorskiej oraz budzącej zachwyt, ale i przerażenie fizycznej metamorfozie, jakiej dokonał aktor, przygotowując się do roli. Żeby zagrać Trevora Reznika człowieka o aparycji żywego trupa, który cierpi na chroniczną bezsenność aktor zastosował bowiem zabójczą dietę. Opłacało się, bo występ ten jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wstrząsających w historii współczesnego kina.

„Vice”

„Vice” Adama McKaya to znakomita biografia, w której zagrał Christian Bale. Filmy takie jak ten dają aktorom sporą przestrzeń do pracy, więc tak było też tym razem. Aby upodobnić się do Dicka Cheneya, najbardziej wpływowego wiceprezydenta w dziejach USA, Bale przybrał na wadze, zgolił włosy, rozjaśnił brwi i każdego dnia spędzał godziny na charakteryzacji. Fizyczna przemiana idzie jednak w parze z fenomenalnym aktorstwem, bo jako przebiegły polityczny gracz Bale wypada tu naprawdę przekonująco.

„Fighter”

Biograficzny dramat sportowy „Fighter” to kolejny dowód na to, jak doskonały w fizycznych metamorfozach jest Christian Bale. Filmy, w których aktor może drastycznie zmienić swój wygląd, to zdecydowanie jego specjalność, dlatego kreację nagrodzono Oscarem oraz Złotym Globem. To historia dwóch braci, którzy postanawiają zawalczyć o jeden z najważniejszych tytułów bokserskich. Grany przez Bale’a bohater próbuje tym samym odkupić grzechy przeszłości i odzyskać utraconą dumę.

„American Hustle”

„American Hustle” to kolejna świetna rola, którą na swoim koncie ma Christian Bale. Filmy tego typu, tj. dramaty z wciągającym wątkiem kryminalnym, wydają się bowiem czymś, w czym nasz solenizant czuje się najlepiej. Jeśli jeszcze nie widzieliście, warto nadrobić zaległości to historia pewnego oszusta, który wraz z partnerką zostaje zmuszony do pracy dla niezrównoważonego agenta FBI. Co ciekawe, obraz zdobył aż 10 nominacji do Oscara – jedna z nich trafiła oczywiście do Bale'a za znakomity pierwszy plan.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze