1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze seriale psychologiczne. Top 10 produkcji z Netflixa i nie tylko, które zgłębiają meandry ludzkiej psychiki

Najlepsze seriale psychologiczne. Top 10 produkcji z Netflixa i nie tylko, które zgłębiają meandry ludzkiej psychiki

„Rozdzielenie” (Fot. materiały prasowe Apple TV+)
„Rozdzielenie” (Fot. materiały prasowe Apple TV+)
Macie ochotę obejrzeć dobry serial psychologiczny? Na platformach Netflix, HBO, Apple TV+, Disney+ czy Prime Video znajdziecie wiele doskonałych produkcji, których scenarzyści starają się dotrzeć do prawdy o ludzkiej naturze i odkryć rządzące nią mechanizmy. Zobaczcie naszą subiektywną listę 10 najlepszych tytułów, które zdobyły aplauz publiczności i krytyków.

Wśród wybranych przez nas seriali psychologicznych są zarówno thrillery, kryminały, jak i luźne obyczajowe produkcje, przy których można się zrelaksować. Łączy je nie tylko nacisk na wątki psychologiczne, lecz także świetnie poprowadzone postacie, wciągająca fabuła i doborowa obsada. Większość z nich obejrzeliśmy sami i możemy ręczyć, że na długo zapadają w pamięć. Każdy i każda z was na pewno wybierze spośród naszych propozycji tytuł idealny na wieczór.

Listę otwierają seriale psychologiczne o niezobowiązującej „życiowej” fabule, których bohaterowie mierzą się z podobnymi problemami co my. Uchodzą za lekkie, ale tylko z pozoru – do czasu, aż zobaczycie w nich swoje odbicie…

„Normalni ludzie” („Normal People”), 2020

(Fot. materiały prasowe Prime Video) (Fot. materiały prasowe Prime Video)

Platforma: Amazon Prime Video

Serial psychologiczny i romantyczny zarazem, będący adaptacją powieści Sally Rooney. Tomasz Raczek określił go mianem „terapii dla wrażliwców i introwertyków”. Produkcja rozsławiła brytyjskiego aktora Paula Mescala. Tylko z pozoru opowiada o problemach nastolatków.

Fabuła: Marienne (Daisy Edgar-Jones) i Connel (Paul Mescal) bardzo się od siebie różnią. Ona to introwertyczna dziewczyna zafascynowana książkami, on – popularny buntownik, obiekt westchnień wielu dziewcząt. Ich relacja zaczyna się rozwijać, gdy Connel odkrywa, że matka Marienne pracuje dla jego rodziny. Mimo wzrastającej między nimi bliskości para decyduje się utrzymać swój związek w tajemnicy. Connel, obawiając się reakcji przyjaciół, zaczyna ignorować Marienne w szkole, traktując ją jak powietrze, a ona nie protestuje, choć czuje zakłopotanie. Łączące ich uczucie przybiera jednak na sile, i to wbrew temu, że Connel nadal martwi się o swoją reputację.

„Sceny z życia małżeńskiego” („Scenes from a Marriage”), 2021

(Fot. materiały prasowe HBO Max) (Fot. materiały prasowe HBO Max)

Platforma: HBO Max

Miniserial psychologiczny będący udanym remake’iem filmu Ingmara Bergmana. Doceniony za genialne kreacje aktorskie.

Fabuła: Mira (Jessica Chastain), pewna siebie kobieta, osiąga sukcesy w firmie technologicznej, lecz odczuwa brak spełnienia w małżeństwie. Jonathan (Oscar Isaac) to introwertyczny i delikatny profesor filozofii, który desperacko stara się ocalić ich związek. Serial prezentuje złożone charaktery Miry i Jonathana – osób, które zdają sobie sprawę, że rozpad ich małżeństwa nie wynika z jednego incydentu czy problemu. Autorzy postawili na absolutną szczerość i zachęcają widzów do wsłuchiwania się w prywatne rozmowy pary, w których granica między nienawiścią a miłością staje się niepokojąco cienka…

„Upadek” („The Fall”), 2013–2016

(Fot. materiały prasowe Netflix) (Fot. materiały prasowe Netflix)

Platforma: Netflix

Gillian Anderson plus Jamie Dornan w głównych rolach to według nas wystarczająca zachęta, by włączyć ten serialowy thriller psychologiczny na Netflixie. Irlandzki aktor występuje tu w roli czarnego charakteru o dwóch twarzach – i robi to fenomenalnie. Z przyjemnością ogląda się też Anderson. Jeśli interesuje was problem dysocjacyjnych zaburzeń osobowości, a przy tym lubicie historie o seryjnych mordercach, to pozycja obowiązkowa.

Fabuła: Nadinspektor Stella Gibson (Gillian Anderson) przybywa z Londynu do Belfastu. Ma poprowadzić śledztwo w sprawie serii morderstw na kobietach. Wpada na trop Paula Spectora, pozornie przykładnego męża i ojca, a także psychoterapeuty. Gibson, nieświadoma tożsamości przestępcy, buduje jego profil psychologiczny, korzystając z pomocy lokalnego zespołu śledczych. Jej konfrontacja ze Spectorem prowadzi do nieoczekiwanego zwrotu akcji.

Czytaj także: Najlepsze seriale kryminalne na Netflix i HBO Max

„Wielkie kłamstewka” („Big little lies”), 2017–2019

(Fot. materiały prasowe HBO Max) (Fot. materiały prasowe HBO Max)

Platforma: HBO Max

Serial z gwiazdorską obsadą (Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Laura Dern, Zoë Kravitz, Alexander Skarsgård) i genialną, pełną napięcia oraz nagłych zwrotów akcji fabułą. Nagrodzony czterema Złotymi Globami.

Fabuła: Akcja serialu rozgrywa się w idyllicznym miasteczku nadmorskim o nazwie Monterey w Kalifornii. Ale pozory mylą. Atmosfera zagęszcza się, gdy pewnego dnia do miejscowości przybywa samotna matka, Jane (Shailene Woodley), wraz ze swoim synem Ziggym. Madeline (Reese Witherspoon) i Celeste (Nicole Kidman), dawne przyjaciółki, włączają ją do swojego grona, co nie wpływa najlepiej na ich relacje z Renatą (Laura Dern). Niespodziewanie na mieszkańców miejscowości spada wieść, że w spokojnym Monterey popełniono zbrodnię. Pojawiają się podejrzenia, że morderstwo może mieć związek z napięciami pomiędzy matkami dzieci uczęszczających do lokalnej szkoły.

Czytaj także: „Wielkie kłamstewka” powrócą z 3. sezonem. Nicole Kidman przekazała dobre wieści

„Rozterki Fleishmana” („Fleishman is in trouble”), 2022

(Fot. materiały prasowe Disney+) (Fot. materiały prasowe Disney+)

Platforma: Disney+

Serial psychologiczny, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. Główną rolę gra Jesee Eisenberg, który zmaga się z kryzysem wieku 40+, jednak według wielu krytyków to jego partnerka Claire Danes wyrasta na gwiazdę produkcji.

Fabuła: Serial opowiada o życiu 41-letniego Toby'ego Fleishmana, który niedawno rozwiódł się i odważnie wkroczył w świat aplikacji randkowych, gdzie niespodziewanie zaczął osiągać sukcesy, których nie doświadczył w młodości. Jednak zanim bohater na dobre zaczyna cieszyć się ze zdobytej wolności seksualnej, jego żona Rachel nagle znika i pozostawia go z 11-letnią Hannah i 9-letnim Sollym. W efekcie Toby próbuje pogodzić opiekę nad dziećmi, kontakty ze starymi przyjaciółmi Libby i Sethem, walkę o awans w szpitalu i życie singla na Manhattanie, a jednocześnie nie stracić kontroli nad chaosem w swoim życiu.

„Rozdzielenie” („Severance”), 2022

(Fot. materiały prasowe Apple TV+) (Fot. materiały prasowe Apple TV+)

Platforma: Apple TV+

Fenomenalny serial psychologiczny z elementami science fiction, nad którym unosi się widmo wielkiej tajemnicy. Nominowany do Złotego Globu, zdobywca dwóch nagród Emmy. Na uznanie zasługują niezwykła scenografia i klimat produkcji. Spodoba się fanom kultowego „Lost: Zagubieni”.

Fabuła: Główny bohater serialu, Mark S., pracuje dla firmy Lumon, reprezentującej typowy motyw złowrogiej korporacji działającej w obszarze niejasnym, lecz etycznie wątpliwym. Mark, podobnie jak inni pracownicy tajemniczej instytucji, podejmuje decyzję o rozdzieleniu dostępu do swoich wspomnień zależnie od okoliczności. Kiedy bowiem pracownicy są w miejscu pracy, ich umysły są zapełnione jedynie wiedzą i doświadczeniami zawodowymi (nabieranymi po dokonaniu pozornie nieodwracalnego „rozdzielenia”). Z kolei ich „alter ega”, nie zdając sobie sprawy z natury swojej pracy, prowadzą bogate życie prywatne, mają rodzinę, partnerów, pasje i pełny dostęp do rzeczywistości. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy dwa rozdzielone światy bohaterów zaczynają wchodzić ze sobą w niespodziewaną kolizję.

Czytaj także: Najlepsze thrillery psychologiczne – ranking top 7

„Pacjent” („The Patient”), 2022

(Fot. materiały prasowe Disney+) (Fot. materiały prasowe Disney+)

Platforma: Disney+

Coś dla fanów talentu aktorskiego Steve’a Carella. Gwiazdor „The Office” tym razem wciela się w rolę psychoterapeuty, który musi mierzyć się z niebezpiecznymi skutkami choroby swojego pacjenta.

Fabuła: Alan Strauss (Steve Carell) zostaje uwięziony przez swojego pacjenta, Sama, który okazuje się seryjnym mordercą. Stawia on Alanowi niespodziewane wyzwanie terapeutyczne: musi on powstrzymać jego mordercze skłonności, a wówczas przetrwa. Aby tego dokonać, Alan musi zgłębić dysfunkcyjny umysł Sama i zapobiec kolejnemu morderstwu. W obliczu zagrożenia terapeuta nie tylko odkrywa przerażającą prawdę o swoim pacjencie, lecz także musi zmierzyć się rodzinną traumą. Zegar tyka, a Alan desperacko walczy, by powstrzymać Sama przed kolejnymi morderstwami – i o to, by samemu nie stać się jego ofiarą…

„Dziewięcioro nieznajomych” („Nine perfect strangers”), 2021

(Fot. materiały prasowe Prime Video) (Fot. materiały prasowe Prime Video)

Platforma: Amazon Prime Video

Serial psychologiczny ciekawie ukazujący mechanizmy grupowej manipulacji typowych dla sekt. W roli głównej występuje Nicole Kidman, która gra tu tajemniczą szamankę i założycielkę luksusowego ośrodka wellness położonego w rajskim otoczeniu.

Fabuła: Serial pokazuje historię dziewięciu pacjentów przebywających w tajemniczym ośrodku Tranquillum House, uważanym za elitarną przestrzeń służącą odnowie fizycznej i duchowej. Jego klientów dobiera się bardzo starannie, na podstawie szczegółowych aplikacji. Proces leczniczy jest owiany tajemnicą, ale wiadomo, że opiera się na autorskiej koncepcji rosyjskiej twórczyni ośrodka, Maszy (Nicole Kidman). Wśród uczestników turnusu, którego przebieg ukazuje serial, znajdują się m.in.: ceniona niegdyś pisarka, dawna gwiazda futbolu amerykańskiego, popularna influencerka z zamożnym mężem oraz rodzina zmagająca się z traumą po samobójstwie jednego z dzieci.

„Mindhunter”, 2017–2019

(Fot. materiały prasowe Netflix) (Fot. materiały prasowe Netflix)

Platforma: Netflix

Wśród psychologicznych seriali z wątkiem kryminalnym „Mindhunter” zdecydowanie się wybija. Produkcja ma fascynujący, surowy klimat, doskonale obrazuje realia życia w latach 70. w USA i dotyka niezwykle fascynującego tematu psychiki seryjnego mordercy.

Fabuła: Akcja serialu skupia się na losach Holdena Forda, agenta, który wykorzystując metody psychoanalizy, dąży do odkrycia prawdy o naturze najbardziej bestialskich przestępców. Co nimi kieruje? Dlaczego stali się mordercami? Jego innowacyjne podejście do śledztw budzi kontrowersje, lecz upór agenta doprowadza do powstania zupełnie nowej metody szukania sprawców najcięższych przestępstw, dziś znanej jako profilowanie kryminalne.

Czytaj też: Pełne napięcia seriale o psychopatach - ranking top 9

„Ostre przedmioty” („Sharp Objects”), 2018

(Fot. materiały prasowe HBO Max) (Fot. materiały prasowe HBO Max)

Platforma: HBO Max

Miniserial psychologiczny będący adaptacją książki Gillian Flynn o tym samym tytule. W roli głównej świetna Amy Adams.

Fabuła: Reporterka „St. Louis Chronicle” Camille Preaker (Amy Adams) wraca do rodzinnego miasteczka Wind Gap. Chce zebrać materiał do artykułu śledczego, który będzie dotyczył zaginięcia dwóch dziewczynek. Camille, wracając do przeszłości, zaczyna identyfikować się z ofiarami, co ma jej zdaniem pomóc w rozwiązaniu tajemnicy. Nawiązanie kontaktu z matką Adorą, ojczymem Alanem Crellinem oraz przyrodnią siostrą Ammą przywołuje również traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, w tym śmierć młodszej siostry Camille.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze