1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Eryk Kulm jr jako Fryderyk Chopin. Powstaje nowy film o legendarnym polskim kompozytorze

Eryk Kulm jr jako Fryderyk Chopin. Powstaje nowy film o legendarnym polskim kompozytorze

Eryk Kulm jr jako Fryderyk Chopin (Fot. materiały prasowe)
Eryk Kulm jr jako Fryderyk Chopin (Fot. materiały prasowe)
Życiu i twórczości Fryderyka Chopina poświęcono już kilka filmów, jednak do tej pory w żadnym nie grał Eryk Kulm jr. Jak młody aktor wypadnie w roli najsłynniejszego polskiego kompozytora i pianisty epoki romantyzmu? O tym przekonamy się dopiero w 2025 roku, ale wszystko wskazuje na to, że jest na co czekać.

Twórcy wielokrotnie nagradzanego filmu „Filip” – w którym swoją drogą główną rolę także zagrał Eryk Kulm jr – właśnie ogłosili, że rozpoczynają pracę nad historią o jednym z najwybitniejszych kompozytorów i pianistów w historii. Mowa o Fryderyku Chopinie, nazywanym m.in. „poetą fortepianu” czy „następcą Mozarta”.

„Chopin, Chopin!” będzie nową interpretacją życia i twórczości artysty, a tytułową rolę zagra wspomniany Eryk Kulm jr, którego kariera w ostatnich latach znacznie nabrała tempa. Stało się tak głównie za sprawą tytułowej roli w filmie „Filip”, za którą otrzymał Polską Nagrodę Filmową – Orła oraz nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest obiecującym aktorom o wyjątkowej charyzmie i indywidualności.

Warto dodać, że wszystkie utwory Chopina, które pojawią się w filmie, aktor – który ma wykształcenie muzyczne – wykona samodzielnie.

Czytaj także: Film „Bokser” zapowiada się na kolejną produkcję ze świetną rolą Eryka Kulma jr. Netflix zdradził szczegóły

„Chopin, Chopin!” – miłość, muzyka, choroba

Historia wyprodukowana przez firmę Akson Studio obejmie kilkanaście momentów z biografii genialnego kompozytora. Fryderyk Chopin jest gwiazdą Paryża i żadne przyjęcie nie może obejść się bez jego obecności. Mimo druzgocącej diagnozy – gruźlicy mężczyzna stara się żyć pełnią życia. Przede wszystkim chce tworzyć i całkowicie poświęcić się muzyce – tak jak Bach i Mozart, jedyni kompozytorzy, których ceni.

– Chopin wypowiedział muzyczną wojnę przeszłości – i ją wygrał. Bez niego jazz i wiele innych nurtów w muzyce nie byłyby takie, jakie znamy. W jego krótkim życiu towarzyszyły mu trzy siły: miłość, muzyka, choroba, które walczyły o niego do końca. I o tym właśnie będzie film „Chopin, Chopin!”: o losie i psychice unikalnego, pięknego człowieka – wyznał Michał Kwieciński, reżyser filmu.

Czytaj także: Fryderyk Chopin – ciekawostki i fakty z życia polskiego kompozytora

„Chopin, Chopin!” – twórcy

Oprócz Kwiecińskiego w produkcję filmu zaangażowana będzie firma Akson Studio, która zrealizowała takie filmy, jak: „Filip”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Miasto 44”, „Teściowie” czy „Powidoki”. Scenariusz „Chopina, Chopina!” napisał Bartosz Janiszewski, za zdjęcia zaś odpowiada Michała Sobocińskiego.

Jak na razie nie wiadomo, kogo oprócz Eryka Kulma jr zobaczymy na ekranie, jednak wiemy, że będzie to obsada międzynarodowa, a postacie będą mówić po polsku, francusku i hiszpańsku.

Zdjęcia do filmu ruszają w sierpniu tego roku i będą realizowane w Polsce, Francji i na Majorce.

„Chopin, Chopin!” – premiera filmu

Premiera filmu „Chopin, Chopin!” zaplanowana jest na 2025 rok.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze