1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Uniwersum „Igrzysk śmierci” się powiększa – dostaniemy nową książkę i kolejny film

Uniwersum „Igrzysk śmierci” się powiększa – dostaniemy nową książkę i kolejny film

Kadr z filmu „Igrzyska śmierci” (Fot. Alamy Limited/BEW Photo)
Kadr z filmu „Igrzyska śmierci” (Fot. Alamy Limited/BEW Photo)
Suzanne Collins jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, jeśli chodzi o „Igrzyska śmierci”. Autorka właśnie zapowiedziała, że pracuje nad piątą książką z serii. Mało tego, wytwórnia Lionsgate chwilę później oficjalnie ogłosiła, że na jej podstawie powstanie filmowa adaptacja. Ustalono już nawet datę premiery. Przeczytajcie, co wiadomo o szczegółach.

Jeśli myśleliście, że „Ballada ptaków i węży” to ostatnia książka Suzanne Collins z serii „Igrzyska śmierci” – mocno się pomyliliście. Wczoraj bowiem, cztery lata po wydaniu powieści skupiającej się na postaci Coriolanusa Snowa, pisarka ogłosiła, że trwają prace nad kolejną powieścią z uniwersum świata Panem. Piąty tom będzie nosił tytuł „The Hunger Games: Sunrise on the Reaping” i do amerykańskich księgarń trafi 18 marca 2025 roku. Jeśli zaś sytuacja powtórzy się jak w przypadku „Ballady” – kiedy to polska wersja językowa pojawiła się miesiąc po oryginalnej – jest spora szansa na to, że polscy czytelnicy zapoznają się z tłumaczeniem już w kwietniu przyszłego roku.

O czym będzie nowa książka z serii „Igrzyska śmierci”?

Powieść „Sunrise on the Reaping” będzie drugim – po „Balladzie ptaków i węży” – prequelem trylogii. Jej akcja zaś będzie miała miejsce 40 lat po wydarzeniach z „Ballady”, lecz 24 lata przed tymi z pierwszej powieści – „Igrzyska śmierci”. To właśnie wtedy odbyły się 50. Głodowe Igrzyska, których zwycięzcą – jak wiemy z głównej historii – został Haymitch Abernathy z Dystryktu Dwunastego, późniejszy mentor Katniss Everdeen i Peety Mellarka. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie młody Haymitch będzie głównym bohaterem nowej książki Collins.

Chociaż szczegóły fabuły nie są jeszcze znane, sama autorka zdradziła, że: „Historia wchodzi nieco głębiej w wykorzystanie propagandy i skupia się na pokazaniu władzy tych, którzy kontrolują przekazywane informacje. Pytanie o to, co jest prawdziwe, a co nie, wydaje się coraz bardziej aktualne”.

Czytaj także: Książki fantasy, które warto przeczytać – zanurz się w świecie magii

Nowe „Igrzyska śmierci” – powstanie też film

Kilka godzin po ogłoszeniu nowiny przez Collins wytwórnia Lionsgate oficjalnie potwierdziła, że równolegle będą trwały prace nad kolejną filmową adaptacją ze świata „Igrzysk śmierci”.

Zagraniczne portale donoszą, że w roli reżysera powróci Francis Lawrence, który był odpowiedzialny za wszystkie poprzednie części („Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”, „Igrzyska śmierci: Kosogłos” cz. 1 i 2 oraz „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży) poza pierwszą („Igrzyska śmierci), którą wyreżyserował Gary Ross.

Premiera najnowszego filmu „The Hunger Games: Sunrise on the Reaping” zapowiedziana jest na 20 listopada 2026 roku.

O czym jest seria „Igrzyska śmierci”?

Trylogia „Igrzysk śmierci” – „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos” – skupia się na historii Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów Panem. Państwem tym rządzą okrutne władze – na czele z Coriolanusem Snowem – które co roku wybierają dwoje nastolatków z każdego z 12 dystryktów, którzy wyruszają na 74. Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie. Gdy do konkurencji zostaje wylosowana siostra Katniss, dziewczyna zgłasza się, by zająć jej miejsce. Niedoświadczona w walce, ale odważna 16-latka staje się symbolem buntu i walki z niesprawiedliwością, którą będzie toczyła u boku przyjaciół, w tym Peety Melarka.

W ekranizacji trylogii wystąpili m.in.: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth i Woody Harrelson.

„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” zaś bierze na tapet historię wspomnianego prezydenta Panem, Snowa, który jako 18-latek zamierza skwapliwie skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora, i zdobyć sławę. Akcja rozgrywa się podczas 10. Głodowych Igrzysk. Tyle że los nie bardzo sprzyja naszemu bohaterowi. Jako mentorowi w udziale przypadła mu dziewczyna z „najgorszego” Dystryktu Dwunastego. Losy obojga splotą się ciasno – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa walkę na śmierć i życie, ale poza areną zaczyna się w nim budzić współczucie… Tylko jak postępować według zasad, gdy pragniesz przetrwać za wszelką cenę?

W adaptacji filmowej zobaczymy m.in.: Toma Blytha, Rachel Zegler, Violę Davis i Petera Dinklage’a.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze