1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze książki do pociągu. 5 tytułów, od których nie będziecie mogli się oderwać

Najlepsze książki do pociągu. 5 tytułów, od których nie będziecie mogli się oderwać

Kadr z filmu „Lady on a Train” (1945) (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Kadr z filmu „Lady on a Train” (1945) (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Nie wyobrażacie sobie podróży pociągiem bez dobrej książki? My też nie! Dlatego dzielimy się z wami 5 propozycjami wciągających powieści, które pochłoną was bez reszty i sprawią, że nie będziecie chcieli, aby podróż się skończyła, dopóki nie skończycie czytać.

„Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż…” – no, może poza dobrą książką, która – naszym zdaniem – jest gwarancją dobrej podróży. Dorzućmy do tego dużą smaczną latte i coś słodkiego i możemy tak jechać nawet na koniec świata.

Zresztą tylko przypomnijcie sobie te kadry z filmów czy sceny z książek, których bohaterowie odbywający podróż pociągiem są głęboko pochłonięci lekturą i tylko co jakiś czas podnoszą głowę, by rzucić okiem na mijane malownicze widoki za oknem. Można pozazdrościć, prawda? Dlatego jeśli niebawem wybieracie się w daleką podróż pociągiem – a ze względu na sezon wakacyjny to bardzo prawdopodobne – koniecznie zaopatrzcie się w dobrą książkę.

Dobrą to znaczy: lekką (i to nie tylko w przenośni) oraz wciągającą. Oczywiście nikomu nie zabronimy wziąć w podróż esejów filozoficznych czy tekstów naukowych, jednak zachęcamy, by postawić na nieskomplikowaną i przyjemną w odbiorze lekturę, która chociaż trochę pozwoli mózgowi odpocząć i oderwać się od codzienności. Jeśli zaś nie chcecie dźwigać, lepiej wybierzcie książki w miękkiej oprawie, wydania kieszonkowe lub na przykład czytnik ebooków, na którym zmieścicie wiele tytułów (to również dobra opcja dla mniej zdecydowanych w kwestii lektury).

Wciągająca książka z kolei pozwoli wam zapomnieć o otaczającym świecie i skupić się jedynie na czytanej historii. Jeśli lektura okaże się nudna, jest większa szansa, że zamienicie ją na scrollowanie telefonu i cały urok romantycznego czytania w pociągu pryśnie.

Nie przedłużając – oto 5 polecanych przez nas książek do pociągu, od których nie będziecie mogli się oderwać.

Spis treści:

  1. „Morderstwo w Orient Expressie”, Agatha Christie
  2. „Smażone zielone pomidory”, Fannie Flagg
  3. „Tylko ona została”, Riley Sager
  4. „Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens
  5. „Lekcje chemii”, Bonnie Garmus

„Morderstwo w Orient Expressie”, Agatha Christie

Czy jest lepsza książka do czytania w pociągu niż ta, której akcja rozgrywa się właśnie w pociągu? Jeśli jesteście fanami kryminałów, „Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie to dla was pozycja obowiązkowa. Już sam tytuł sugeruje, czego będzie dotyczyła akcja – w pociągu Orient Express dochodzi do morderstwa; w nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Na szczęście wśród podróżujących jest detektyw Herkules Poirot, który wraca do Europy po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji. Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo. Sprawa jednak nie należy do najłatwiejszych – w końcu każdy pasażer jest podejrzany…

Czytaj także: Powstaje kryminalny serial Netflixa na podstawie powieści Agathy Christie. W obsadzie m.in. Helena Bonham Carter i Martin Freeman

„Smażone zielone pomidory”, Fannie Flagg

Szukacie książki do pociągu, która nie tylko umili podróż, lecz także podniesie na duchu? Wybierzcie mądrą, komiczną i zaprawioną nutką czarnego humoru powieść Fannie Flagg „Smażone zielone pomidory”. Opis producenta zachęca: „Oto pełna pasji, miłości, dramatów oraz cudów historia niepokornej zaklinaczki pszczół Idgie, słodkiej i delikatnej Ruth, kawiarni Whistle Stop, w której podawano najlepsze smażone zielone pomidory i mieszkańców kolejowego miasteczka, którzy potrafili znaleźć wspólny język mimo biedy, różnic, przemocy oraz przeciwności losu. A także pewnej mrożącej krew w żyłach tajemnicy.

Pulchnej gospodyni domowej, Evelyn Couch, która przeżywa kryzys małżeński, nie wierzy w siebie i nie radzi sobie z dolegliwościami menopauzy, opowiada ją wesoła jak skowronek staruszka dobrze pamiętająca tamte czasy i ludzi o złotym sercu. Pośród wspomnień, śmiechu i łez między dwiema kobietami rodzi się szczególna więź, a Evelyn nabiera odwagi, aby podjąć ważne życiowe decyzje”.

Naszym zdaniem to książka idealna na letnie wycieczki, która nieraz wywoła uśmiech na waszych twarzach.

„Tylko ona została”, Riley Sager

Jeśli zaś gustujecie w nieco mroczniejszych klimatach, z całego serca polecamy wam powieść „Tylko ona została”, którą napisał Riley Sager. To thriller, który trzyma w napięciu od początku do końca i w zanadrzu ma sporo naprawdę zaskakujących zwrotów akcji.

„Gdy Lenora Hope siedemnaście lat skończyła,
Na kawałku sznura siostrę powiesiła.
Ojca nożem zadźgała,
Matce życie odebrała.
„To nie ja ich zabiłam!” – Lenora wołała,
Lecz z całej rodziny tylko ona została”.

W tej prostej rymowance pozornie zawiera się prawda o brutalnym morderstwie, które wstrząsnęło wybrzeżem Maine w 1929 roku. Lenora Hope została oskarżona o zabójstwo rodziców i siostry, jednak wszystkiego się wyparła, a policja nie była w stanie udowodnić jej winy. Od tamtej pory minęło prawie 50 lat, a Lenora nigdy nie odniosła się do wspomnianych wydarzeń, tak jak nigdy nie opuściła murów Hope's End, rezydencji na klifie, w której doszło do masakry. Czy prawda w końcu wyjdzie na jaw? Do posiadłości przybywa bowiem Kit McDeere, która ma zostać opiekunką Lenory, teraz 71-staruszki, która na skutek chorób straciła zdolność poruszania się i mowy. Ze światem komunikuje się jedynie poprzez powolne wystukiwanie słów na maszynie do pisania. Pewnego razu na kartce pojawiają się słowa kierowane do Kit: „Chcę opowiedzieć ci wszystko”. W miarę poznawania całej historii dziewczyna przekonuje się, że jest ona bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

„Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens

A może macie ochotę udać się w podróż z Kyą Clark, którą miejscowi Barkley Cove nazywają „dziewczyną z bagien”? Kya jest główną bohaterką książki Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”, historii o dojrzewaniu, byciu samotnym wśród ludzi, ale także o miłości i szukaniu siebie w świecie. To wszystko z tajemniczą zbrodnią w tle i w otoczeniu malowniczych mokradeł Karoliny Północnej drugiej połowy XX wieku.

Rodzina Clarków zamieszkała na mokradłach po utracie całego majątku. Z czasem jednak w podupadłym domku zostaje sama Kya, o której krążą przeróżne legendy. Mieszkańcy miasteczka rozpowiadają, że wychowały ją dzikie zwierzęta, nie potrafi mówić i zachowuje się bardzo agresywnie wobec obcych. Tak naprawdę jednak Kya jest inteligentną i wrażliwą dziewczyną, która pozostawiona sama sobie uczy się funkcjonować w nowy sposób i buduje niezwykłą więź ze światem natury. Wkrótce w ten tajemniczy świat Kyi wkracza dwóch młodych mężczyzn. Czy dziewczyna otworzy się na nowe doznania i odważy się zbliżyć do któregoś z nich? Czy jej życie jeszcze kiedykolwiek wróci do normalności? Wszystko skomplikuje się, gdy na mokradłach zostanie znalezione martwe ciało jednego z mężczyzn, Chase’a Andrewsa. Przecież skoro zostało znalezione na bagnach, to musi być sprawka zdziczałej dziewczyny z bagien. Jaka jest prawda?

„Lekcje chemii”, Bonnie Garmus

Na koniec zostawiłyśmy lekką, wciągającą i zabawną powieść Bonnie Garmus „Lekcje chemii”. To opowieść o Elizabeth Zott, chemiczce i kobiecie dalekiej od przeciętności, która walczy o prawo do prowadzenia badań naukowych. Niestety, jest połowa lat 50. i jej koledzy z zespołu na Instytucie Badawczym Hastings nadal uważają, że miejsce kobiety jest w kuchni. Wszyscy z wyjątkiem jednego: Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla samotny geniusz, który zakochuje się w umyśle Elizabeth. Co skutkuje autentyczną chemią. Jednak życie bywa nieprzewidywalne – kilka lat później Elizabeth jest nie tylko samotną matką, lecz także gwiazdą kulinarnego programu „Kolacja o szóstej”. Jej niezwykłe podejście do gotowania staje się zaczątkiem rewolucji. Okazuje się bowiem, że Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej – ośmiela je do zmiany status quo.

Czytaj także: Seriale w klimacie retro – dla tych, których pochłonął świat „Lekcji chemii”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze