1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Martin Scorsese nakręci dokument o wrakach sycylijskich statków

Martin Scorsese nakręci dokument o wrakach sycylijskich statków

Martin Scorsese (Fot. Jon Kopaloff/WireImage/Getty Images)
Martin Scorsese (Fot. Jon Kopaloff/WireImage/Getty Images)
Martin Scorsese wraca do swoich sycylijskich korzeni – tym razem włosko-amerykański reżyser rozpoczyna prace nad filmem dokumentalnym o wrakach statków u wybrzeży Sycylii. W ramach projektu słynny twórca powróci do Polizzi Generosa, włoskiego miasta, w którym urodzili się jego dziadkowie ze strony ojca.

Nowy projekt Martina Scorsesego, o którym po raz pierwszy poinformowała włoska agencja informacyjna ANSA, opowie o pracach amerykańskiej archeolożki Lisy Briggs. Profesorka Uniwersytetu Cranfield z Anglii zajmuje się głównie badaniami podmorskimi w basenie Morza Śródziemnego. Specjalizuje się w archeologii lądowej i podwodnej, badając przede wszystkim DNA artefaktów odnalezionych w miejscach starożytnych wraków w celu rekonstrukcji historii statków, marynarzy, ładunków i handlu morskiego z tego okresu.

Martin Scorsese nakręci dokument na Sycylii

Zdjęcia do filmu dokumentalnego będą kręcone latem na sycylijskiej ziemi. Wyspa Pantelleria, jaskinie Cave di Cusa, historyczne łowiska tuńczyka na wyspie Favignana, średniowieczna wioska Erice, starożytna fenicka kolonia Mozia, góry Madonie – we wszystkich tych miejscach Martin Scorsese znalazł coś wartego pokazania i coś, o czym warto opowiedzieć. Jedno miasteczko będzie jednak szczególnie istotne dla jego osobistej historii.

Polizzi Generosa to położona na wysokim klifie, niezwykle urokliwa mała mieścina zamieszkała przez niewiele ponad trzy tysiące mieszkańców. Co ciekawe, pierwsi ludzie mieszkali tu 600 lat przed narodzinami Chrystusa. Później powstał tu m.in. fort kontrolowany przez najeźdźców z Kartaginy. Są tu też piękne kościoły i średniowieczny zamek. Dla Scorsesego jest to miejsce o tyle ważne, że to właśnie tu urodzili się i mieszkali przed emigracją do Nowego Jorku jego dziadkowie, Teresa i Francesco Scorsese. Reżyser powróci więc do swoich korzeni, a władze miasta już zapowiedziały nadanie mu honorowego obywatelstwa.

– Przyjęliśmy tę inicjatywę z entuzjazmem – powiedział radny ds. kultury Sycylii Francesco Paolo Scarpinato. Ekipa Scorsesego ściśle współpracuje również z sycylijskimi urzędnikami, którzy mają umożliwić filmowcom wstęp do każdego miejsca na wyspie, jako że projekt ma duże znaczenie dla polityki kulturalnej i historycznej Sycylii. Poza naziemnymi lokacjami filmowcy będą również nurkować w morzu i kręcić poszczególne sekwencje w jego głębinach, m.in. w okolicach Trapani, gdzie odkryto wrak wielkiego starożytnego okrętu z czasów rzymskich.

W poście na Facebooku burmistrz Polizzi Generosa Gandolfo Librizzi ogłosił, że po cichu współpracuje z reżyserem od ponad roku. Scorsese wyprodukuje film za pośrednictwem swojej firmy Sikelia Productions oraz we współpracy z Sycylijskim Departamentem Dziedzictwa Kulturowego.

Martin Scorsese nie zwalnia tempa

Najnowszy obraz 81-letniego reżysera zatytułowany „Czas krwawego księżyca” zdobył w tym roku Złoty Glob i aż 10 nominacji do nagrody Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film. Wśród ogłoszonych projektów, nad którymi pracuje legendarny filmowiec, znajdują się natomiast adaptacje powieści „Życie Jezusa” Shusaku Endo i „Dom” Marilynne Robinson.

Scorsese zapowiedział również powrót do pracy nad porzuconą lata temu biografią Franka Sinatry. I chociaż przedsięwzięcie nie ruszy bez zielonego światła od spadkobierców artysty, na występ w filmie podobno zgodzili się już Leonardo DiCaprio oraz Jennifer Lawrence. W planach jest także adaptacja powieści „The Wager” Davida Granna – ten projekt ma być jednak przedsięwzięciem na tak dużą skalę, że Scorsese bierze pod uwagę zaproponowanie komuś wspólnej reżyserii.

Źródło: Jeremy Fuster, „Martin Scorsese to Shoot Sicilian Shipwreck Documentary”, thewrap.com; Nick Vivarelli, „Martin Scorsese to Shoot Ancient Shipwrecks Doc That Will Bring Him Back to His Sicilian Roots”, variety.com [dostęp: 17.06.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze