1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Pablo Picasso w Polsce. Wystawa „Zarys emocji” jest już dostępna

Pablo Picasso w Polsce. Wystawa „Zarys emocji” jest już dostępna

Pablo Picasso (Fot. Sanford Roth/Photo Researchers History/Getty Images)
Pablo Picasso (Fot. Sanford Roth/Photo Researchers History/Getty Images)
116 litografii, akwafort oraz grafik autorstwa Pabla Picassa można już oglądać w Tichauer Art Gallery w Tychach. Wystawa „Picasso. Zarys emocji” to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i świetny pomysł na weekendową wycieczkę.

Wystawa reprezentuje przekrojowo sztukę artysty. Jej kuratorka, Dagmara Giej-Rusnak, na konferencji prasowej wyjaśniła, że jej celem dodatkowo jest pokazanie wrażliwszej strony Picassa. – Oddawał się pasji życia, oddawał się temu, aby świat, który odczuwał prawdopodobnie mocniej niż inni, przedstawiać w formie sztuki. Stąd to ogromne rozedrganie, zróżnicowanie form i rewolucja w sztuce, jaką był kubizm – mówiła Giej-Rusnak.

Czytaj także: „Andy Warhol przed i po” – nowa wystawa w rzeszowskim muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki

„Zarys emocji” przedstawia prace Picassa z okresu 1946–1970 r., które przedstawiają niezwykłą różnorodność dorobku artysty.
Na wystawie, której kluczem jest legendarna płomienna natura hiszpańskiego geniusza sztuki współczesnej, możemy spotkać dzieła ukazujące pełną paletę uczuć znanych nam wszystkim – od smutku, po namiętność.
Część rysunków pochodzi ze szkicowników Picassa. Wybrane dzieła ukazują artystę nie tylko jako tytana pracy, ale także mężczyznę o dużym poczuciu humoru i nienasyconym apetycie na życie.
Wystawa Pabla Picassa reprezentuje ogromny zbiór prac pochodzących z prywatnej kolekcji rodziny Picz. Współorganizatorem wydarzenia jest Epicentrum Art Gallery.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wystawa składa się z kilku części. Dzieła Picassa zostały uporządkowane chronologicznie. Osobny, obszerny zbiór stanowią erotyczne prace ze szkicownika artysty, które są prezentowane w Polsce pierwszy raz. – Picasso miał ogromny temperament, znamy to z legend, które na jego temat krążą, dotyczących jego relacji damsko-męskich. Właściciele kolekcji mają to szczęście, że posiadają tak odważny szkicownik, który prezentujemy po raz pierwszy – mówiła kuratorka Dagmara Giej-Rusnak.

Wystawę „Zarys emocji” można oglądać od 15 czerwca do 6 października 2024 r. w Tichauer Art Gallery w Tychach. Będzie tam również dostępna wystawa „Qunszt. Ceramika i szkło” artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu i „Rytmy natury” Katarzyny Gauer.

Źródło: Patryk Osadnik, „»Zarys emocji«. Kolekcja dzieł Pabla Picassa w Tichauer Art Gallery, pap.pl, [dostęp: 17.06.2024]; tichauer.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze