1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Miłosz upomina z zaświatów – mural z cytatem noblisty w Krakowie

Miłosz upomina z zaświatów – mural z cytatem noblisty w Krakowie

Mural upamiętniający Czesława Miłosza w Krakowie (Fot. materiały prasowe)
Mural upamiętniający Czesława Miłosza w Krakowie (Fot. materiały prasowe)
Fragment wiersza Czesława Miłosza pojawił się w formie muralu na krakowskim Podwzgórzu. To przesłanie, a w zasadzie upomnienie, które trafnie podsumowuje naszą codzienność.

Mijający rok 2024 został oficjalnie ustanowiony rokiem Czesława Miłosza, w tym roku minęła również 20. rocznica jego śmierci. To znakomita okazja, żeby na różne sposoby przypominać twórczość jednego z najważniejszych polskich poetów.

Mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję spotkania z jego poezją na co dzień. Fragment wiersza Miłosza „Biegają” został bowiem przeniesiony na ścianę jednej kamiennicy przy ulicy Kalwaryjskiej 75. Cytat zachęca do zwolnienia i uważnej obserwacji świata, a jego przesłanie jest wyjątkowo aktualne:

Zajmują się, tylko nie tym, co najważniejsze.

Biegają, jakby wierzyli, że będą żyć wiecznie.

I każde z nich dla siebie drogocenne.

I każde uważa siebie za jedyne.

Mural upamiętniający Czesława Miłosza w Krakowie (Fot. materiały prasowe) Mural upamiętniający Czesława Miłosza w Krakowie (Fot. materiały prasowe)

Mural powstał w efekcie ramach współpracy marki Medicine, Projektu „101 Murali dla Krakowa” oraz wydawnictwa Znak. Jego autorzy wierzą, że literatura i – szerzej – kultura ma moc znoszenia podziałów, dlatego wyjątkowa poezja zagościła w miejskiej przestrzeni i stała się jeszcze bliższa zwykłemu człowiekowi.

Czesław Miłosz (Fot. Polska Agencja Prasowa) Czesław Miłosz (Fot. Polska Agencja Prasowa)

Kraków to bardzo ważny punkt w biografii noblisty, to w tym mieście zamieszkał po powrocie z emigracji z początkiem lat 90. XX wieku. Czesław Miłosz był i jest poetą zaangażowanym, na wskroś współczesnym, miałby z pewnością wiele do powiedzenia o bieżących światowych problemach. Z jednej strony nieustannie zafascynowany istnieniem, z drugiej – odczuwał lęk przed wyzwaniami stawianymi przez zmieniającą się rzeczywistość. W tym wszystkim jego refleksje ujęte w poetyckiej formie mogą nas nieustannie inspirować.

Autorami projektu muralu są graficy Medicine: Judyta Ciba i Sebastian Rubiano. W ramach obchodów roku Miłosza marka Medicine w kooperacji z wydawnictwem Znak przygotowała również limitowaną kolekcję ubrań i akcesoriów z wykorzystaniem poezji noblisty.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze