1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

59. Warszawska Jesień od 16 września 2016

Za dwa tygodnie rozpocznie się 59. edycja festiwalu Warszawska Jesień. W programie znalazło się ponad 40 wydarzeń głównych i towarzyszących. W blisko 20 miejscach w Warszawie wystąpi niemal 400 wykonawców z Polski i z zagranicy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień działa od 1956 roku z inicjatywy kompozytorów Tadeusza Bairda oraz Kazimierza Serockiego.Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest nowatorskie podejście do języka i formy opery.

Jednym z najciekawszych wydarzeń najbliższej odsłony festiwalu będzie zagrana po raz pierwszy w Polsce koncertowa wersja opery „Le malentendu” (fr. nieporozumienie) na podstawie libretta Alberta Camusa. Fabián Panisello, kompozytor i dyrygent, w nowatorski sposób zestawił tekst z muzyką elektroakustyczną. Warto również wspomnieć o memooperze Marty Śniady - utworze opartym na internetowych memach.

Swoją warszawską premierę będzie miała także opera „Czarodziejska Góra” z muzyką Pawła Mykietyna. Operowa adaptacja powieści Manna w reżyserii Andrzeja Chyry zagości w przestrzeni Nowego Teatru. Scenografię do spektaklu zaprojektował Mirosław Bałka.

Nowatorskie podejście do formy gwarantuje m.in. multimedialna opowieść „Aaron S”, podczas której poznamy dźwięki, jakie wydaje „aas”, organy stworzone przez Krzysztofa Cybulskiego specjalnie na festiwal lub „Trash music”, gdzie oprócz wiolonczeli czy akordeonu, pojawią się obiektofony, czyli przedmioty codziennego użytku, którym Wojciech Błażejczyk nadał zaskakujące drugie życie.

Ale tegoroczna Warszawska Jesień to nie tylko opera i nie tylko awangarda. Inauguracyjny koncert przypomni o bliskości kultury i przyrody - „Lasy deszczowe” to podzielony na pory dnia utwór zagrany na fletach: wysłuchamy zjawisk przyrody przełożonych na dźwięki instrumentów. Organizatorzy zaplanowali ponadto szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak warsztaty wokalne „I put a spell on you”, dyskusje poświęcone muzyce poważnej czy spotkania z twórcami.

Tradycyjnie już festiwalowi będzie towarzyszyć  Mała Warszawska Jesień, przeznaczona dla młodszych słuchaczy. Do udziału w niej zaproszona została m.in. grupa artystyczna, zdobywczyni prestiżowego Złotego Lwa w kategorii Design na prestiżowym festiwalu reklamy Cannes Lions za instalację o Powstaniu Warszawskim. W Parku Rzeźby w warszawskiej Królikarni powstanie instalacja „Muzyka sfer”, dzięki której każdy będzie mógł stworzyć własną strukturę muzycznąwystarczy pobawić się piłkami, które na dotyk reagują dźwiękiem. Nie zabraknie też opery dla dzieci, będzie to „Milcząca rybka” Jarosława Siwińskiego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze