1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

7. Targi Książki Kulinarnej w Qchni Artystycznej

Targi Książki Kulinarnej, Warszawa 19-21 lipca 2019 r. (Fot. materiały prasowe)
Targi Książki Kulinarnej, Warszawa 19-21 lipca 2019 r. (Fot. materiały prasowe)
Zarażenie podróżami to przypadłość postępująca i nieuleczalna. Wiele lat temu zapadła na nią Marta Gessler, organizatorka Targów Książki Kulinarnej. Z tego powodu tegoroczna edycja przebiegnie pod hasłem Podróżu-JEMY. Termin: 19-21 lipca!

Targi Książki Kulinarnej to święto nie tylko miłośników książek kucharskich. To także okazja, by w gronie czołowych postaci polskiej gastronomii: restauratorów, szefów kuchni, aktywistów, autorów książek kulinarnych i dziennikarzy, wymienić się doświadczeniami i inspiracjami.

Etyczne podróżowanie

Świadomi podróżnicy coraz częściej podnoszą kwestię etyki podróżowania. Kochamy grzanki z awokado, które przywędrowało do nas z Meksyku, ale czy znamy prawdziwe koszty jego pozyskania? Modne produkty generują nadzwyczajnie wysoki popyt, a za nim często idzie wyzysk: człowieka i środowiska. Monika i Jan Pawlak z poznańskich Cafe La Ruina Raj podejmą temat etycznego aspektu podróżowania i opowiedzą gościom Targów „O kulturze gościnnych stołów. O podróżowaniu i zjadaniu świata tak, by nie było wszystko jedno. O 340 amerykańskich dniach przez żołądek do serca”.

Pokazy kulinarne

Smaków świata będziemy mogli posmakować podczas pokazów kulinarnych z degustacją. Gotować dla nas będą m.in. Monika Mrozowska – propagatorka ekologicznego stylu życia i autorka wielu wegetariańskich książek kulinarnych. Monika przygotuje smakowitą niespodziankę, a inspirację przywiezie do nas prosto z toskańskiej podróży.  W niedzielę  wypełni przestrzeń aromatycznymi zapachami podczas gotowania jednogarnkowych potraw, które przywiozła z podróży do Hiszpanii, Portugalii i Maroko.

 Targi Książki Kulinarnej - dyskusje, spotkania z autorami, pokazy kulinarne. (Fot. materiały prasowe) Targi Książki Kulinarnej - dyskusje, spotkania z autorami, pokazy kulinarne. (Fot. materiały prasowe)

Jedzenie w terenie

Podróżnik Tomasz Habdas (W szczytowej formie) zaskoczy gości Targów odpowiedziami na pytania: Czy wysoko w górach na lodowcu można zjeść smacznie? Czy spędzając tydzień pod namiotem na ukraińskiej dziczy możemy liczyć na posiłek, który zaskoczy nasze podniebienie i pobudzi kubki smakowe? Wreszcie, czy możliwe, że góry Atlas zaoferują dużo lepszą kuchnię niż restauracje w centrum Marrakeszu? Katarzyna Mikulska, autorka m.in. „Kuchni survivalowej bez ekwipunku” opowie jak w dzisiejszych czasach można wykorzystać metody gotowania naszych przodków (gotowanie na kamieniu, rozgrzanymi kamieniami, wędzenie, gotowanie w glinianych garnkach), dlaczego Słowianie byli mężni jak dęby a Słowianki najpiękniejsze w Europie. Zaprosi również na degustację potraw przygotowanych jak za dawnych czasów. A o „Historii prowiantu w podróży” opowie Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska. Odpowiednio spakować się na podróż pomoże Joanna Winiarska, autorka książki „Spakowani”. Z kolei Sylwia Majcher zabierze nas w recyklingową podróż do korzeni. Zero waste, choć brzmi modnie i rozprzestrzenia się w naszej aktualnej rzeczywistości ma jednak dość odległy rodowód. Już bowiem nasze babcie były prekursorkami takiego stylu życia i miały genialne patenty na domowy recykling. Krzysiek Rzyman wraz z  Agnieszką Bukowską (STOR, Coffespots Polska) opowiedzą o „wędrówce” kawy speciality i przyjrzą się temu, jak kawiarnie trzeciej fali rozlały się po całej Polsce, a Weronika Pochylska (Roślinnie Jemy) ze swoimi gośćmi specjalnymi, Martą Dymek (Jadłonomia) i Marysią Przybyszewską (Havana) zastanowią się, czy w podróży trudno być weganinem?

Kulinarne gusta Polaków

Z zaproszonymi gośćmi, którym leży na sercu wizerunek polskiej gastronomii za granicą zastanowimy się także, w jaki sposób promować naszą kuchnię, by nie najeść się wstydu? Opowiadać będą Adam Komar, Agata Wojda, Marta Gessler, Maria Przybyszewska, Małgorzata Minta oraz Nestor Grojewski. Wtórować im będzie Robert Stępowski, autor publikacji „Smaki Polski. Zwiedzaj Polskę ze smakiem”. Porozmawiamy również z szefami kuchni niebędącymi Polakami o tym, jak odbierają naszą rodzimą kuchnię i czy zabierają coś podpatrzonego w Polsce do swojej ojczyzny.

Polska scena gastronomiczna jest zupełnie nieprzewidywalna. Niektóre nowinki kulinarne ze świata przyjmujemy z otwartością, a inne trzeba wycofywać z karty menu lub wręcz zamknąć restaurację, gdy postawiliśmy na rodzaj kuchni, która nie trafia w gusta rodaków. Jak to się dzieje? Odpowiedzi na to pytanie będą wspólnie szukać: restaurator z wieloletnim doświadczeniem: Marcin Kręglicki (Kręgliccy Restauracje i Catering) oraz właściciele młodszych, egzotycznych konceptów: Marcin Wojtasik (Yatta Ramen) oraz Bitos Hoang i Jakub Koźmiński z Viet Street Food.

Magdalena Kasprzyk-Chevriaux i Jarosław Dumanowski, autorzy książki: „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej” wspólnie zajmą się dawnymi wędrówkami jedzenia. Zaczną od podróży w czasie w poszukiwaniu dawnej, zapomnianej kuchni polskiej. Została ona zapomniana właśnie z powodu wędrówek jedzenia. Kapłony i szczeżuje zniknęły z naszych talerzy, a zaczęliśmy się objadać zupełnie nieznanymi naszym przodkom ziemniakami, fasolą, kukurydzą, dynią czy indykiem. Ziemniak musiał przebyć bardzo długą drogą, która zajęła mu 300 lat, by przestać być uznawanym za jedzenie trujące, barbarzyńskie i diabelskie. Wspomnianego ziemniaka na warsztat weźmie Joanna Jakubiuk – podczas Targów odmieni go przez wszystkie przypadki.

Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Turystyki Kulinarnej na scenie Targów Książki Kulinarnej spotkamy: Damiana Michałka Olafa Makiewicza (gospodarstwo Olandia), którzy opowiedzą o turystyce w małych miejscowościach z uwzględnieniem historii i kulinariów, Adriana Stojewskiego, który zabierze słuchaczy w podróż po najsmaczniejszych regionach Hiszpanii, a także Wojciecha Osińskiego, który podejmie temat blasków i cieni turystyki kulinarnej.

Tegoroczna edycja Targów Książki Kulinarnej jest biletowana. W cenie biletu – 10 zł (dzieci do 12 lat wchodzą za darmo) – wstęp na aktualne wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz SMEG wyciskany na żywo ze świeżych owoców.W parku przed U–jazdowskim można odwiedzić Ogród Miejski Jazdów, poświęcony w tym roku wodzie.  

Więcej: targów wydarzenie na

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze