1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

8 najlepszych kreacji aktorskich Leonarda DiCaprio

Leonardo DiCaprio i Kate Winslet na planie „Titanica” (Fot. BEW Photo)
Leonardo DiCaprio i Kate Winslet na planie „Titanica” (Fot. BEW Photo)
Hollywoodzka megagwiazda, ekolog-filantrop inwestujący miliony dolarów w ochronę środowiska i zdeklarowany kawaler, którego co jakiś czas paparazzi przyłapują na nowych romansach. Mężczyzna o wielu twarzach, ale przede wszystkim jeden z najzdolniejszych aktorów na świecie.

Choć długo nie mógł doczekać się Oscara, ostatecznie został nagrodzony najważniejszą nagrodą filmową za rolę w filmie „Zjawa”, a wszystkie jego kreacje cieszyły się dużym uznaniem. Które z nich szczególnie warto pamiętać?

Arni Grape w filmie „Co gryzie Gilberta Grape'a”, reż. Lasse Hallström

Młody Leonardo wcielił się tu w postać upośledzonego umysłowo brata głównego bohatera, którego równie świetnie odegrał Johnny Depp. Znakomicie opowiedziana (i odegrana) historia zwykłych ludzi żyjących na prowincji, gdzie nigdy nic spektakularnego się nie dzieje, a większość ludzi przyzwyczajona jest do myśli, że nic ciekawego ich w życiu nie spotka. „Co gryzie...” to opowieść o młodym chłopaku Gilbercie, który boryka się na co dzień ze swoimi życiowymi dramatami – sam opiekuje się upośledzonym bratem, pogrążoną w depresji matką, a także stara się poradzić sobie z piętnem śmierci ojca, który popełnił samobójstwo. Grana przez Leonarda DiCaprio postać Arniego – nieświadomego tego, z czym musi borykać się jego brat, upośledzonego chłopca dopełnia obraz codzienności Gilberta – przygniecenie codziennymi problemami, na które często nie mamy żadnego wpływu i pośród których nie zadajemy sobie pytań, czego tak naprawdę sami od życia chcemy. Leonardo świetnie wcielił się tu w rolę niepełnosprawnego, ale chcącego cieszyć się życiem chłopaka, który dopiero zaczyna swoje życie.

Arthur Rimbaud w filmie „Całkowite zaćmienie”, reż. Agnieszka Holland

Choć pierwotnie rola młodego, XIX-wiecznego poety miała należeć do Rivera Phoenixa, tragiczna śmierć brata Joaquina zmusiła Agnieszkę Holland do wyboru innego aktora. Padło na Leonardo DiCaprio, który zagrał kontrowersyjną postać rewelacyjnie. Film opowiada prawdziwą historię romansu pomiędzy dwoma poetami wyklętymi – Arthurem Rimbaudem oraz Paulem Verlainem. Jak większość ról przedstawiających homoseksualne związki i ta nie była najłatwiejsza do odegrania zwłaszcza w latach 90. DiCaprio nie bał się jednak negatywnych opinii, a przedstawiona przez niego postać stała się symbolem „wykolejonego” bohatera – bez zasad, skrupułów, wykorzystującego innych, toksycznego geniusza.

Romeo w „Romeo i Julia”, reż. Baz Luhrmann

Najsłynniejsza historia miłosna przeniesiona na ekrany. Jako film – intrygowała, a nawet... bulwersowała. Przez to, że zbyt nowocześnie podchodziła do szekspirowskiego dzieła. To właśnie tu mogliśmy zobaczyć aktora w jego najpopularniejszym wydaniu – pięknego, młodego, zakochanego bez pamięci, z niebywałym uśmiechem i elektryzującym spojrzeniem. Pomimo głosów krytyki odnośnie zbyt współczesnego ujęcia najpopularniejszego dramatu na świecie, film okazał się ogromnym sukcesem, a Leonardo DiCaprio zyskał miano najzdolniejszego aktora młodego pokolenia.

Jack Dawson w filmie „Titanic”, reż. James Cameron

Kultowy film, po występie w którym, Leonardo długo musiał mierzyć się z łatką amanta i filmowego kochanka. Często mówi się o tym, że jego aktorską drogę można podzielić na dwa etapy: „przed” i „po” Titanicu. Historia wielkiej miłości pomiędzy zaręczoną z bogatym mężczyzną Rose i nieposiadającym nikogo i niczego Jackiem, którzy zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. W tle tej opowieści dzieje się ogromna tragedia – niezatapialny statek w wyniku zderzenia z górą lodową idzie na dno wraz z tysiącami ludzi na pokładzie. Jack Dawson i jego postawa w stosunku do ukochanej Rose stała się symbolem miłości ponad wszystko – bezgranicznej, wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Danny Archer w filmie „Krwawy diament”. reż. Edward Zwick

Leonardo wcielił się tu w postać przemytnika, który wykorzystując niewolniczo pracującego przy wydobywaniu diamentów Solomona stara się odnaleźć ogromny diament. Bezbłędnie zagrana przez DiCaprio postać początkowo zachłannego, nastawionego jedynie na pieniądze i własne dobra faceta, który przewartościowuje swoje życie. Krytycy podkreślali, że bez niego postać Archera byłaby niewiarygodna i pusta... To właśnie Leonardo nadał jej charakter i idealnie uchwycił wewnętrzną przemianę swojego bohatera.

Calvin Candie w filmie „Django”, reż. Quentin Tarantino

Genialna rola psychopatycznego właściciela plantacji, na której wykorzystywani są czarnoskórzy niewolnicy. Przerysowany, sadystyczny, okrutny, przepełniony fałszywymi ideami – niełatwo było zagrać kogoś tak pozbawionego skrupułów jak Candie. Podobno podczas kręcenia jednej ze scen, Leonardo poharatał sobie dłoń zbijając kieliszek. Aktor nie przerwał gry nawet na chwilę, pomimo że taka sytuacja nie została przewidziana w scenariuszu i nie bacząc na ogromny ból dokończył scenę nadając jej jeszcze większych znamion obłąkania i szaleństwa.

Jordan Belfort w filmie „Wilk z Wall Street”, reż. Martin Scorsese

Już za tę rolę mówiło się, że DiCaprio Oscara ma w kieszeni. Tak się jednak nie stało, jednak zagrana przez niego postać jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street – Jordana Belforta zyskała miano kultowej. DiCaprio idealnie uchwycił emocje, jakie towarzyszyły jego bohaterowi zarówno w czasie ogromnego bogactwa i poczucia kompletnej bezkarności, jak i w momencie największego upadku i utraty wszystkiego.

Hugh Glass w filmie „Zjawa”, reż. Alejandro González Iñárritu

Oscarowa rola Leonarda. To właśnie tu aktor przekroczył prawie wszystkie wewnętrzne bariery, a dla roli w filmie... zjadł nawet surowe mięso bizona będąc wegetarianinem. W „Zjawie” wcielił się w postać Hugh Glassa – porzuconego przez współtowarzyszy, przemierzającego ekstremalne, dzikie tereny, które jeszcze wtedy nie nosiły nazwy żadnego znanego nam terytorium mężczyzny, którego wola walki redefiniuje pojęcie „ludzkiego instynktu przetrwania”. DiCaprio osiągnął szczytową formę rolą Glassa, co najpełniej oddaje wygląd głównego bohatera – jego zmasakrowane, połamane i gnijące ciało.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze