1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Międzynarodowy Festiwal Karola Szymanowskiego w Pekinie

Międzynarodowy Festiwal Karola Szymanowskiego w Pekinie

Na Międzynarodowy Festiwal Karola Szymanowskiego "Karol Szymanowski - artysta, który wyprzedził swój czas" złoży się cykl pięciu koncertów muzyki polskiego kompozytora. Ukażą jego twórczość w kontekście przenikających się wzajemnie kultur i środowisk, w których wzrastał oraz tworzył.

W programie cyklu znalazły się koncerty symfoniczne, kameralne, a ponadto polsko-chińskie warsztaty muzyczne i lekcje mistrzowskie. Całość przybliży pekińskiej publiczności nie tylko nowatorski i wyrafinowany styl muzyczny Karola Szymanowskiego, ale również zaprezentuje Polskę jako kraj o europejskiej kulturze, czerpiący inspiracje także z wpływów Wschodu.

Pierwszy koncert festiwalu w Pekinie zatytułowany jest "Słowiańskie inspiracje i europejska awangarda". Będzie to recital Barbary Kubiak i Sławomira Dobrzańskiego. Zabrzmią pieśni i utwory fortepianowe Szymanowskiego inspirowane kulturami słowiańskimi, a także wirtuozowskie etiudy, którymi kompozytor wpisywał się w centrum awangardy muzycznej swoich czasów.

Wydarzenie odbędzie się 5 sierpnia w National Center for the Performing Art, które jest najbardziej spektakularnym gmachem o futurystycznej architekturze w Pekinie.

Na kolejny koncert - symfoniczny - "Sacrum i profanum" w pekińskiej Beijing Concert Hall złożą się trzy kompozycje  Szymanowskiego: "Stabat Mater op. 53", "Pieśni miłosne Hafiza", "Pieśni muezina szalonego" a także "Requiem dla ziemi" chińskiego kompozytora Quana Xia.

Wykonawcami 6 sierpnia będą: Barbara Kubiak (sopran), Yue Shi (sopran), Agata Schmidt (mezzosopran), Yuqiao Song (mezzosopran), Erdemutu (tenor), Keqing Liu (baryton0, Cheung Chau (dyrygent), Sinfonietta Polonia, The China National Symphony Orchestra Chorus.

7 sierpnia na koncercie symfonicznym w Beijing Concert Hall zabrzmi "4. Symfonia 'Koncertująca' op. 60" na fortepian i orkiestrę oraz "2. Symfonia B-dur, op. 19". Sinfoniettą Polonią dyrygować będzie Cheung Chau, partie solową fortepianu wykona Maria Masycheva.

Kameralny koncert "Dzieje przyjaźni" w wykonaniu polsko-amerykańskiego zespołu Atma Trio ukaże współpracę Karola Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego. Program został ułożony tak, aby zaprezentować nie tylko wieloletnią przyjaźń wybitnych artystów, ale także jej twórcze owoce.

Podczas koncertu wykonane zostaną cztery kompozycje Szymanowskiego: "Mity op. 30" na skrzypce i fortepian, "Nokturn i Tarantela op. 28", "Pieśń Roksany" z opery "Król Roger" w transkrypcji Pawła Kochańskiego, opracowana na wiolonczelę i fortepian przez Andrzeja Orkisza i Jerzego Lefelda oraz taniec z "Harnasiów" w transkrypcji na skrzypce i fortepian Pawła Kochańskiego. Ponadto, dwa utwory autorstwa Karola Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego - "Danse sauvage (Dziki taniec)" oraz "L'Aube". W program koncertu zostało włączone także kameralne "Trio fortepianowe g-moll op. 8" Fryderyka Chopina.

Zespół Atma Trio tworzą: Sławomir Dobrzański (fortepian), Blanka Bednarz (skrzypce), Cheung Chau (wiolonczela).

W programie ostatniego koncertu festiwalu "Karol Szymanowski - artysta, który wyprzedził swój czas" znalazły się dwa utwory Fryderyka Chopina: "Grande Valse Brillante Es-dur op. 18" w opracowaniu na orkiestrę Zdzisława Szostaka i "Koncert e-moll na fortepian i orkiestrę op. 11" oraz "1. koncert skrzypcowy op. 35" Karola Szymanowskiego. Solistów - Annę Marię Staśkiewicz (skrzypce) i Marię Masychevą (fortepian) oraz Sinfoniettę Polonię poprowadzi Cheung Cha.

Międzynarodowy Festiwal Karola Szymanowskiego odbędzie się w Pekinie w dniach 5-9 sierpnia 2011.

Strona festiwalu:
 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze