1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Startuje XV Festiwal Szekspirowski

Startuje XV Festiwal Szekspirowski

Od 30 lipca do 7 sierpnia w Trójmieście odbywać się będzie XV Festiwal Szekspirowski. W programie spektakle z 7 krajów, warsztaty, spotkania z twórcami i mnóstwo atrakcji.

Wydarzeniem festiwalu będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Korsunovasa – „Burza”.

Po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą świetne rosyjskie spektakle: „Król Lear” oraz „Hamlet” w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego reżysera, dramatopisarza, aktora – założyciela własnego teatru w Jekaterynburgu. Teatr ten nieustannie eksperymentuje i poszukuje nowego teatralnego języka.

Oryginalną propozycją jest muzyczny "Macbeth" ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo&Julia Kӧren przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira oraz czterech części kompozycyjno wokalnych „La Guerre” Clément Janequins. Śpiew i aktorstwo współgrają w tym spektaklu, tworząc nową jakość. Wykorzystanie renesansowych instrumentów, m.in. lutni harmonijnie uzupełnia dzieło. Spektakl święcił triumfy na festiwalu teatralnym w Dubrovniku w Chorwacji, jest też zaproszony na Festiwal Szekspirowski w Neuss w Niemczech.

Festiwalowi towarzyszyć będą działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi, ale nie tylko. Zajęcia teatralne prowadzone będą przez artystów uczestniczących w festiwalu. W naszym „zaprzyjaźnionym” przejściu podziemnym (pod skrzyżowaniem ulic Okopowa i Podwale Przedmiejskie w Gdańsku) już d 1 sierpnia będzie powstawać murales „Zza kulis”. Wernisaż odbędzie się 6 sierpnia o godz.14:00. Codziennie w czasie festiwalu ukazywać się będzie gazeta z recenzjami i komentarzami festiwalowych wydarzeń – „Gazeta Szekspirowska” (polujcie w trójmiejskich teatrach na 9 numerów, wstępniak już 30 lipca!). Szczególną uwagę poświęcimy młodzieży z gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto, kierując do nich program działań artystyczno-edukacyjnych „Fabryka Talentów na Dolnym Mieście”. Już teraz zapraszamy na wielki finał czyli kolorową Paradę Teatralną w Gdańsku – 7 sierpnia o godz. 12:00 wyruszamy z ulicy Długiej, w okolicach Złotej Bramy aby na koniec dotrzeć na piknik pod Bastionem Żubr.

Więcej informacji na stronach

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze