1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

"Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach"

Sposoby wyrażania uczuć i postaw koncentrują się na wzajemnych stosunkach między partnerami oraz na ich pozytywnych lub negatywnych powiązaniach.

Relacje interpersonalne – bo o nich tu mowa – stanowiąc jedno z najtrudniejszych wyzwań dla człowieka, stały się punktem wyjścia oddanego do rąk czytelnika poradnika, którego podstawę stanowią "Terapeutyczne rozmowy o związkach". Dający wiele do myślenia tytuł: "Blisko, nie za blisko" jest próbą wyjaśnienia przyczyn różnorodnych zachowań poprzez uświadomienie, że najlepszym rozwiązaniem jest zrozumienie problemu. I tego właśnie zadania podjęli się autorzy.

Konstrukcja publikacji jest prosta i jednorodna. W każdym z czternastu rozdziałów znalazły się pytania postawione przez Renatę Mazurowską oraz jasne odpowiedzi doświadczonego psychologa i psychoterapeuty Pawła Droździaka. Wszystkie rozważania zostały oparte na wieloletniej praktyce, dzięki czemu wiedza zdobyta podczas licznych sesji terapeutycznych bez wątpienia spotka się ze zrozumieniem czytelnika. Stanie się również podstawą odpowiedzialnego spojrzenia na dotychczasowe zachowania, jakie występują między partnerami.

Pytania postawione przez Renatę Mazurowską dotyczą sytuacji dostrzeganych w codziennym życiu. Koncentrują się wokół takich zagadnień jak potrzeba bliskości, więź prowadząca do nadmiernej symbiozy, przyjaźni lub rywalizacji, wpływ ojca na późniejsze relacje dziecka z życiowymi partnerami, mit jednego związku na całe życie, komunikaty ukryte za słowami, kobiety będące wiecznymi kochankami, a także lęk przed przemijaniem, związany z kryzysem wieku średniego. Wśród ważnych problemów współczesności znalazło się również zastępowanie relacji z partnerem relacją z dzieckiem, problem straty, winy i kary w przypadku rozwodu oraz poszukiwanie ukojenia w kolejnym związku, potrzeba akceptacji i związane z nią związki uzależniające. Omówiona została także sprawa seksualności, spotkań z terapeutą i – przede wszystkim – z samym sobą.

Publikację wydawnictwa Helion z powodzeniem można nazwać poradnikiem. Jasne, zwięzłe i wyczerpujące odpowiedzi umożliwiają właściwe spojrzenie na omawiane kwestie. Język przekazu jest prosty i całkowicie zrozumiały, dzięki czemu czytelnikowi łatwiej jest utożsamiać sytuacje z własnego życia z tymi, które znalazły się w centrum rozważanych zagadnień. Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla tych, którym zależy na usprawnieniu już zawiązanych relacji, ale interesujące porady odnajdą również ci, przed którymi stoją nowe powiązania. Bez względu na to, czy ulepszeniu powinien ulec związek pomiędzy małżonkami, rodzicami i dziećmi czy przyjaciółmi, poradnik "Blisko, nie za blisko" wart jest skrupulatnej analizy.

"Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach", Paweł Droździak, Renata Mazurowska, Sensus

Artykuł pochodzi z portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze