1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 40. Lubuskie Lato Filmowe

40. Lubuskie Lato Filmowe

W dniach 26 czerwca - 3 lipca odbywa się najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce - 40. edycja Lubuskiego Lata Filmowego.

Tegoroczne jury w składzie: Robert Gliński - Przewodniczący Jury Festiwalu, Martin Kaňuch - pracuje w wydziale redakcyjnym Słowackiego Instytutu Filmowego, István Krasztel - w latach 1988-1993 Wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Radca Generalny Departamentu Zagranicznego Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Węgierskiej, Denis Nikitenko - Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Molodist (Ukraina) oraz Rafał Marszałek - krytyk i historyk filmu. Wykładowca Akademii Filmowej, Akademii Polskiego Filmu i Collegium Civitas, przyzna trzy główne nagrody: Grand Prix, czyli Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono. Obok nich wręczone zostaną też nagrody specjalne.

Równie ważnym elementem festiwalu jest Forum Lubuskiego Lata Filmowego, którego temat wyznacza najważniejszy w danym roku kierunek dyskusji nad kondycją kinematografii uczestniczących w festiwalu oraz problemami dominującymi w danym roku w filmach prezentowanych na festiwalu. Forum to również miejsce diagnozowania zjawisk opisywanych przez ekranową rzeczywistość i zmian zachodzących nie tylko w kinie.

Konkurs festiwalowy, Forum Lubuskiego Lata Filmowego to nie jedyne elementy istotne dla tego festiwalu. Bardzo ważna jest możliwość niczym nie skrępowanej dyskusji z twórcami filmów ze wszystkich krajów uczestniczących w prezentacjach festiwalowych. Dyskusji, która często przenosi się poza ramy czasowe przewidziane przez organizatorów i staje się towarzyskim sporem twórców z odbiorcami ich filmów w nieskrępowanej festiwalowym konwenansem atmosferze. Dyskusji pełnych pasji wykraczających często poza ramy obejrzanego filmu. W tym roku dyskusje poprowadzą dwaj dziennikarze, krytycy filmowi - Łukasz Maciejewski i Wojciech Kałużyński.

Festiwal potrwa do 3 lipca 2011.

Więcej informacji o festiwalu na stronie

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze