1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Retrospektywa Zdzisława Jurkiewicza we Wrocławiu

Z okazji przypadających w tym roku 80. urodzin Zdzisława Jurkiewicza Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało prezentację jego twórczości.

"To pierwsza retrospektywna wystawa Zdzisława Jurkiewicza - malarza, rysownika, fotografika, autora tekstów teoretycznych i manifestów artystycznych, jednej z najwybitniejszych postaci sztuki wrocławskiej okresu powojennego - opowiada Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum. - Zaczynamy od pierwszych prac metaforycznych, pokazujemy cykle 'Agresji' i 'Inwazji', sztukę geometryczną i konceptualne realizacje przestrzenne."

Jak zauważa kuratorka wystawy Magdalena Szafkowska, Jurkiewicza nie można utożsamiać z jednym stylem:

"To artysta totalny, dochodzący własnych granic i przekraczający je, artysta pasjonujący się matematyką, kosmologią, muzyką jazzową, poezją, hodowlą niezwykłych roślin i małych zwierzątek."

W wieku 13 lat zbudował swój pierwszy teleskop, natomiast częścią jego pracy dyplomowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej było obserwatorium astronomiczne.

Wystawę rozpoczynają wczesne obrazy Jurkiewicza inspirowane jazzem, którym zafascynował się będąc w liceum, trochę pod wpływem kolegi z równoległej klasy - Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Po studiach tworzył monochromatyczne obrazy malowane w duchu abstrakcji i strukturalizmu (malarstwo materii), inspirowane "mikroświatem form biologicznych" oglądanych przez mikroskop. W 1961 roku rozpoczął cykl "W akcji", kontynuowany do roku 1967 seriami "Agresje", "Inwazje" i "Strefy". Podjął w nich temat malarstwa action painting pokrewnego informelowi.

Eksperymentował ze światłem, próbując przy jego pomocy ingerować w kształt dzieła: budował z płyty pilśniowej bryły, pomiędzy nimi i wewnątrz umieszczał pulsujące niebieskie i czerwone światło. Pod koniec lat 70. obrazy przestały mu wystarczać, powrócił więc do swoich przyrodniczych pasji - konstruował piramidy, do których prowadziły labirynty dla japońskich tańczących myszek czy dom dla chomika, który wychodził z niego przez wykonany z papierowej, skręconej rurki "komin".

Na wystawie oprócz malarstwa, rysunków i fotografii pokazywane są m.in. różnego rodzaju obiekty wymyślone i wykonane przez artystę. Eksponaty pochodzą przede wszystkim z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zbiorów prywatnych artysty oraz z Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, CSW Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi i "Galerii 72" Muzeum Chełmskiego w Chełmie.

Wystawie towarzyszy monograficzny katalog zawierający pełne podsumowanie działalności artystycznej i teoretycznej Zdzisława Jurkiewicza.

Wystawa czynna od 27 czerwca do 25 września 2011.

Więcej informacji na stronie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze