1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Podpisano Pakt dla Kultury

Podpisano Pakt dla Kultury

W sobotę 14 maja premier Donald Tusk oraz ruch społeczny Obywatele Kultury podpisali w Warszawie Pakt dla Kultury.

Pakt zakłada m.in. podwyższenie wydatków na kulturę 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 r. Jego powstanie zainicjował nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury.

Oprócz premiera, w obecności reprezentujących rząd ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i ministra w kancelarii premiera Michała Boniego, dokument podpisało ok. 30 reprezentantów ruchu Obywatele Kultury, m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Hausner, Krzysztof Krauze, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Materna i Krzysztof Warlikowski.

Pieniądze z 1 proc. budżetu państwa mają zostać przeznaczone na m.in. zagwarantowanie środków na działalność muzeów, galerii sztuki, filharmonii, a także biblioteki czy programy edukacyjne realizowane dla szkół, żłobków; zakłada także kształcenie kadry animatorów i wychowawców przedszkolnych.

W dokumencie widnieje postulat o  zapewnieniu równego dostępu do dóbr kultury wszystkim obywatelom, przyjęcie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji przez media publiczne, a także powołania do 30 czerwca Zespołu ds. Paktu dla Kultury złożonego z przedstawicieli administracji rządowej, organizacji społecznych, samorządu i Obywateli Kultury.

Więcej informacji oraz pełna treść "Paktu dla Kultury" na stronie:.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze