1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011

Od 14 maja do 10 czerwca 2011 roku w Galerii Starmach będzie można oglądać wystawę zdjęć w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2011.

George Beacher, urodzony w 1920 w Achnasheen w Szkocji, oraz Patricia Beacher, z domu Dixon-Foster, urodzona w 1920 roku w Shrewsbury w Anglii, działali jako artyści na południowym wybrzeżu Anglii w latach 1958-65. Ich spotkanie na Uniwersytecie Nottingham w roku 1955 (pobrali się w 1956) zainicjowało pracę nad układami ciał, które przedstawiali w serii charakterystycznych zdjęć. Realizowali swoje projekty każdego roku w różnych miejscach na południu Anglii. Fotograficzna dokumentacja tych akcji znalazła się w kilku albumach. Tytuł każdego z nich pochodzi od miejsca, gdzie je realizowano. Z oryginalnych siedmiu albumów w stanie nieuszkodzonym zachował się tylko jeden: Album z Abbotsbury. Geo Beacher, który pracował jako księgowy, zmarł w 2004 roku, ale jako że album odkryto dopiero w roku 2010, pojawiło się wiele spekulacji dotyczących estetycznych zamierzeń twórców. Okazało się, że amerykański historyk prof. Pascal Zehn wykonał podróbki albumów i wprowadził je w obieg jako oryginały Beacherów. Zdjęcia z Albumu z Abbotsbury są tu prezentowane po raz pierwszy dzięki uprzejmości sponsorów Uniwersytetu Nashville i zarządu Stowarzyszenia Amerykańskich Akademików Przeciwko Artystycznym Anomaliom (aaaaalectures.org), którzy wyrazili zgodę na tę wystawę pomimo trwającego śledztwa.

Wystawa jest jednym z 23 projektów zrealizowanych na zamówienie Miesiąca Fotografii w Krakowie w ramach tematu ALIAS – zaproszeni pisarze i artyści (pozostaną anonimowi do zakończenia wystawy) mieli za zadanie powołać do życia i wcielić się w nowe postaci. Efekty tego eksperymentu zagoszczą w najlepszych krakowskich przestrzeniach ekspozycyjnych podczas 9. edycji festiwalu.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie ogłoszenie zwycięzcy konkursu sittcomm.award

Kuratorzy: Adam Broomberg i Oliver Chanarin.

Otwarcie wystawy i uroczysta inauguracja festiwalu: 13.05.2011, g. 18:00, a prace oglądać można do 10 czerwca.

Więcej informacji pod adresem:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze