1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Fliharmonii

Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Fliharmonii

123rf.com
Już po raz czwarty Młoda Polska Filharmonia – orkiestra młodzieżowa działająca jako projekt Fundacji Zwierciadło – rusza w tournée po kraju. Na początku sierpnia młodzi muzycy pod batutą Adam Klocka zagrają w Poznaniu, Wrocławiu i Krynicy-Zdroju.

Dwudziestu sześciu młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków zagra w pierwszych dniach sierpnia koncerty plenerowe w Poznaniu, Wrocławiu i Krynicy-Zdroju. Orkiestra pod batutą Adama Klocka sięgnie tym razem po repertuar nieklasyczny, wykorzystując nowoczesne możliwości instrumentacji, jakie daje orkiestra symfoniczna w muzyce popularnej. W programie tegorocznych letnich koncertów MPF znajdą się orkiestrowe aranżacje największych przebojów tak znanych wykonawców    jak Joe Cocker, Sting, Kings of Leon, Coma, INXS czy Coldplay.
  • 02.08. (piątek) POZNAŃ, godz. 19.00, Park Starego Browaru – wstęp wolny
  • 03.08. (sobota) WROCŁAW, godz. 20.00, Pergola przy Hali Stulecia (koncert zakończy pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej) – wstęp wolny
  • 04.08. (niedziela) KRYNICA-ZDRÓJ, godz. 20.00, Dom Festiwalowy na Deptaku, Kiepuriada w ramach 47. Festiwalu im. Jana Kiepury – koncert biletowany
Z młodymi filharmonikami podczas letniej trasy koncertowej zagrają też znakomici polscy muzycy: Robert Kubiszyn – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, laureat Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej uznanych polskich perkusistów, laureat wielu nagród jazzowych, na co dzień koncertujący z Anną Marią Jopek. Gościnnie wystąpi także Michał Szyc – młody, bardzo dobrze zapowiadający się wokalista, znany szerszej publiczności m. in. z programów Szansa na Sukces, czy X-Factor.

- Kolejna letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii to kolejna porcja młodzieńczej energii   w plenerowym wydaniu i w równie letnim, tym razem rockowo-popowym repertuarze, połączonym  z najciekawszymi tematami muzyki filmowej. Zagramy m. in. przeboje Joe Cockera, Stinga, INXS   czy Coldplay, specjalnie zaaranżowane dla naszej orkiestry przez młody duet Nikolet Burzyńską i Pawła Przezwańskiego” – mówi o letnim tournée MPF Adam Klocek, dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry. - Jednocześnie mam nadzieję, że na naszych sierpniowych koncertach zagości także publiczność, która utwory wykonywane przez muzyków klasycznych traktowała dotąd z pewną rezerwą. Serdecznie zapraszamy!

Letnią trasę koncertową Młodej Polskiej Filharmonii zainauguruje 2 sierpnia występ w Poznaniu, w Parku Starego Browaru. Dzień później, 3 sierpnia, orkiestra zagra we Wrocławiu na Pergoli przy Hali Stulecia – dodatkową atrakcją koncertu będzie pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. W niedzielę, 4 sierpnia, młodzi filharmonicy dadzą koncert w Krynicy-Zdroju w Domu Festiwalowym na Deptaku, w ramach Kiepuriady poprzedzającej 47. Festiwal im. Jana Kiepury. Tu muzycy dodatkowo wzbogacą program koncertu o aranżacje muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego i Zbigniewa Preisnera.

Przygotowany przez Młodą Polską Filharmonię wyjątkowy repertuar letnich koncertów jest ukłonem w stronę publiczności, dla której muzyka wykonywana przez orkiestry symfoniczne   do tej pory kojarzyła się ze sztuką trudną i nużącą, to krok w kierunku popularyzacji muzyki poważnej i przełamania stereotypu o jej hermetyczności i elitarności.

- Młoda Polska Filharmonia to projekt Grupy Zwierciadło, która od wielu już lat promuje zjawiska niezwykłe w kulturze i sztuce. A MPF bez wątpienia takim zjawiskiem jest. Jest to 39 wspaniałych, młodych i niezwykle utalentowanych muzyków, uczniów szkół muzycznych II stopnia, którzy zostali wybrani w ogólnopolskich eliminacjach. Są to więc najlepsi z najlepszych. Mają różne pasje, ale też jedną pasję wspólną, jaką jest miłość do muzyki. I taką miłością  do muzyki od dwóch lat, czyli od czasu, gdy zainaugurowaliśmy nasz projekt, zarażamy całą Polskę. Myślę, że robimy to z sukcesem – do tej pory koncerty Młodej Polskiej Filharmonii obejrzało już ponad 10 tysięcy osób – mówi Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego. Jako pierwszy poparł tę niezwykłą inicjatywę światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, tworząc specjalnie dla młodych muzyków utwór na pierwszą trasę koncertową MPF. Projekt wspierają także Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette, Kayah. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii w kwietniu tego roku towarzyszyła muzykowi i grupie Zakopower podczas wspólnego koncertu w Sali Kongresowej

Informacje o koncertach:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze