fbpx

„Obywatel Kane” w październiku na Blu-ray!

„Obywatel Kane” w październiku na Blu-ray!
Kadr z filmu Obywatel Kane

Uznawany za najlepszy film wszech czasów „Obywatel Kane” Orsona Wellesa będzie miał swoją premierę na Blu-ray z okazji 70. rocznicy powstania obrazu.
„Obywatel Kane” to opowieść o magnacie prasowym Charlesie Foresterze Kanie (Orson Welles), który ostatnie lata swojego życia spędził samotnie w olbrzymiej posiadłości o nazwie Xanadu. Po jego śmierci – będącej międzynarodowym wydarzeniem − reporter Jerry Thompson (William Alland ) pracuje nad artykułem opowiadającym historię życia i kariery magnata. Jednak to, co najbardziej interesuje dziennikarza, to wyjaśnienie znaczenia słowa „różyczka” – ostatniego słowa wypowiedzianego przez Kane’a na łożu śmierci.

W 1941 roku „Obywatel Kane” zdobył aż 9 nominacji do Oscarów, m.in. dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię i dla najlepszego aktora. Ostatecznie film zdobył tylko jedną statuetkę – za najlepszy scenariusz.

Na potrzeby wydania Blu-ray „Obywatel Kane” został cyfrowo odnowiony oraz uzupełniony o komentarze reżysera Petera Bogdanovicha i krytyka Rogera Eberta. Ponadto na płycie fani znajdą dokument opowiadający historię realizacji filmu i walki jego twórców z magnatem prasowym Williamem Randolphem Hearstem oraz film „RKO 281” będący fabularną opowieścią o pracy Orsona Wellesa nad swym najsłynniejszym dziełem.