fbpx

11. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska

11. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
mat.pras.Fotografia Kolekcjonerska

Witkacy, Hartwig, Lewczyński, Rolke, Rydet, Poremba, Żak, Milach – to tylko kilka spośród wielu nazwisk mistrzów polskiej fotografii, których prace będzie można oglądać podczas niezwykłej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Ekspozycję zakończy aukcja wszystkich zdjęć, która odbędzie się 27 października br.!

Witkacy, Hartwig, Lewczyński, Rolke, Rydet, Poremba, Żak, Milach – to tylko kilka spośród wielu nazwisk mistrzów polskiej fotografii, których prace będzie można oglądać podczas niezwykłej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Ekspozycję zakończy aukcja wszystkich zdjęć, która odbędzie się 27 października br.!

Podczas 11. już edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska przedstawione zostaną zarówno prace wyjątkowe w dorobku artystów, jak i te które odegrały istotną rolę w historii polskiej fotografii. Najstarsze zdjęcia pochodzą z pierwszej połowy XX wieku i są egzemplarzami rzadko dostępnymi na rynku – jak na przykład słynne portrety Witkacego, które zasługują na szczególną uwagę. Fotografie artysty są cenione przez kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Do dziś jeden z jego autoportretów to najdrożej sprzedane zdjęcie na polskim rynku. W 2003 r. wylicytowano je za rekordową sumę 135 tys. zł!

Wystawa przedaukcyjna będzie przeglądem większości najważniejszych postaw twórczych polskiej fotografii. Wśród ponad 100 prac znajdują się dzieła takich klasyków jak Jan Bułhak, Edward Hartwig, Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński czy Zofia Rydet. Kolekcję wielu ikonicznych już obrazów dopełnią fotografie twórców młodszego pokolenia odnoszących światowe sukcesy, takich jak Rafał Milach, Anna Bedyńska, Kacper Kowalski, Karolina Breguła.

Dobrane przez organizatorów projektu Fotografia Kolekcjonerska dzieła stanowią też rozmaity tematycznie zbiór będący swoistym dokumentem najnowszej historii Polski i jej kultury. Na aukcji pojawią się np. zamknięte w kadrach Karola Szczecińskiego pejzaże zniszczonej podczas wojny stolicy, Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz patrzący na zegarki na symbolicznym zdjęciu Bogdana Łopieńskiego, czy portrety wybitnych osobistości, jak Władysław Hasior sportretowany przez Andrzeja B. Górskiego, Krzysztof Zanussi w obiektywie Krzysztofa Gierałtowskiego lub Barbara Krafftówna sfotografowana przez Zofię Nasierowską.

Ciekawym aspektem prezentowanego na ekspozycji zestawu prac będzie ich formalna różnorodność. Obok dzieł wykonanych w tradycyjnych technikach fotograficznych pod młotek pójdą, m.in.: unikatowe kolaże Jana Dziaczkowskiego i negatywy z kolekcji Jadwigi Maziarskiej.

W ramach 11. edycji projektu FOTOGRAFIA KOLEKCJONERSKA przygotowano również interesujący program towarzyszący, na który składają się projekcje filmów oraz wydarzenie wyjątkowe – WIECZÓR KOLEKCJONERSKI czyli spotkanie z wybitnymi polskimi kolekcjonerami fotografii. Udział wezmą: Dariusz Bieńkowski, Wojciech Jędrzejewski, Joanna i Krzysztof Madelscy, Wojciech Nowicki oraz Cezary Pieczyński, a gospodarzem wieczoru będzie znakomity artysta, także kolekcjoner i kurator – Józef Robakowski.

Miejsce: Kino.Lab CSW. WIECZÓR KOLEKCJONERSKI odbędzie się w Laboratorium CSW. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Program wydarzeń towarzyszących

16.10, godz. 18.30 – projekcja dwóch filmów

– „Zbigniew Dłubak. Postrzegając”, 2007, reż. Piotr Weychert

– „Nieskończoność dalekich dróg. Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A. D. 1989”, 1989, reż. Andrzej Różycki

19.10, godz. 20.00 – WIECZÓR KOLEKCJONERSKI – projekcja filmu + spotkanie z wybitnymi kolekcjonerami fotografii w Polsce (Laboratorium CSW)

– część pierwsza – projekcja filmu: „Świat z widzenia – o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego”, 2012, reż. Piotr Weychert

– część druga: spotkanie, w którym udział wezmą: Dariusz Bieńkowski, Wojciech Jędrzejewski, Joanna i Krzysztof Madelscy, Wojciech Nowicki oraz Cezary Pieczyński, prowadzenie: Józef Robakowski

23.10, godz. 18.30 – spotkanie z Józefem Robakowskim i projekcja trzech filmów artysty z cyklu „Uderzenie sztuki”, 1992 oraz film Magdy Olczyk

– „Jadwiga Sawicka – Ale gdzie jest ten dramat?” 1995

– „Foto-kreacje. Krzysztof Cichosz, Leszek Golec, Alexander Honory, Konrad Kuzyszyn, D. Kulesza, I. Nawrot, Zygmunt Rytka”, 1996

– „Kolekcja prywatna Zygmunta Rytki”, 1997

oraz:

– „Kolekcja zdarzeń”, 2009, real. Magda Olczyk

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji w 2007 r. oferowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Wszystkie prace opisane są zgodnie ze światowymi standardami rynku sztuki. Jednym z celów tego projektu kończącego się aukcją jest propagowanie idei kolekcjonowania fotografii w Polsce. Dlatego też organizatorzy postanowili w tym roku przybliżyć odbiorcom ten temat przez wydarzenia towarzyszące wystawie. Podczas trwania ekspozycji odbędą się pokazy filmów, spotkania i warsztaty. Wystawie i aukcji towarzyszyć będzie dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog z notami biograficznymi autorów, zdjęciami i opisami wszystkich prac.

Kuratorka: Katarzyna Sagatowska

Więcej na temat wydarzenia tutaj.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze