fbpx

6. Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC!

Międzynarodowy festiwal Improwizacji Tańca SIC!
materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC! to festiwali w całości poświęcony improwizacji tańca współczesnego i improwizacji w tańcu współczesnym. SIC! to występy światowych artystów (Boris Charmatz), projekcje filmów dokumentalnych (Instalacja Williama Forsythe/Lectures from Improvisation Technology/Solo) oraz wykłady i dyskusje.
SIC! odsłania kulisy warsztatu wybitnych tancerzy i choreografów, którzy na naszych oczach tworzą pełne niezwykłej precyzji performance. Poznamy twórców, którzy wpisali się na trwałe w historię tańca współczesnego XX – go wieku. Zobaczymy na własne oczy jak powstają spektakle improwizowane – w całości i fragmentach, jak powstaje cała architektura spektaklu – ruch, taniec, czas, przestrzeń, muzyka, myśl, temat. Sic! to nie tylko pokaz, to także uczestniczenie we fragmencie życia, odnajdowanym i tworzonym na naszych oczach, podczas szczerego i intymnego spotkania.

Tematem przewodnim 6. edycji festiwalu jest improwizacja konceptualna.

Gwiazdą tegorocznej edycji jest Boris Charmatz (Francja), enfant terrible współczesnego konceptualnego tańca, choreograf, badacz tańca – artysta otwarty i wszechstronny. Ostatnio zrealizowane spektakle to: Enfants na 26-ścioro dzieci, 9-ciu tancerzy i 3 maszyny, zrealizowany w 2011 roku w Avignon oraz 50 ans de danse, spektakl poświęcony twórczości amerykańskiego choreografa i tancerza Merca Cunninghama z odtworzonymi wiernie na podstawie zdjęć i archiwalnych nagrań choreografiami.

Boris Charmatz wystąpi w spektaklu Improvisation razem z muzykiem Médérikiem Collignonem, wirtuozem trąbki i klarnetu, autorem kilku solowych albumów m.in. Porgy and Bess George’a Gershwina.

Wydarzeniem specjalnym będzie pierwszy w Polsce pokaz dwóch filmów jednego z najwybitniejszych twórców tańca XX wieku – Williama Forsythe’a, prezentowanych dotychczas m.in. w Centrum Pompidou, w Luwrze, na Biennalach w Wenecji, w Nowym Jorku oraz w Tokio. W Laboratorium CSW w dniach 9-14 października będzie można obejrzeć instalację – projekcję Lectures from Improvisation Technologies, jeden z filmów poświęconych autorskich technikom improwizacji, których Forsythe używa w budowaniu spektakli oraz w treningu tancerzy oraz filmowy zapis słynnej improwizacji Solo z 1997 roku.

6. Edycja SIC! to także spektakle łączące w sobie elementy tańca, filmu oraz muzyki granej na żywo, w których wystąpią: Kasper Teodor Toeplitz i Clemance CoConnier, Ilona Trybuła, DJ Lenar i Lesława Dobrucki, Pracownia Fizyczna i duet SzaZa oraz Magda Ptasznik, Marzena Krzemińska, Simon Tangu.

SIC! Laboratorium CSW, Centrum Kultury Koneser
9-14 października
Więcej informacji o spektaklach i artystach: www.sic.waw.pl