fbpx

Angelina Jolie poddała się mastektomii obu piersi

Angelina Jolie, jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych kobiet na świecie, usunęła obie piersi.

Ta wiadomość zajęła dziś pierwsze miejsce w większości zachodnich serwisów. Hollywoodzka aktorka, a prywatnie partnerka życiowa Brada Pitta i matka szóstki dzieci, napisała artykuł do dziennika „The New York Times”, w którym opisała zabieg usunięcia obu piersi oraz proces podjęcia decyzji, który do tego zabiegu doprowadził.

W artykule Jolie przypomniała o utracie własnej matki kilka lat temu, która umarła pokonana przez raka w wieku 56 lat. U hollywoodzkiej aktorki wykryto z kolei wadliwy gen BRCA1, który dodatkowo – o 65 proc. – zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajników. W przypadku Jolie ryzyka tego nie zmniejsza fakt, że ta urodziła trójkę dzieci.Lekarze zdiagnozowali, że szansa, że Angelina zapadnie na raka piersi wynosi 87 proc.

„Kiedy zorientowałam się, że prawdopodobnie nie uniknę tej choroby, postanowiłam przeciwdziałać, by maksymalnie zminimalizować ryzyko. Podjęłam decyzję o podwójnej mastektomii. Zaczęłam od piersi, bo w moim przypadku, ryzyko raka w tym miejscu jest zdecydowanie większe niż rak jajników, a i operacja jest bardziej skomplikowana”.

Proces mastektomii ruszył 3 lutego, zakończył się 27 kwietnia. W tym czasie 38-letnia aktorka była prawie niemożliwa do uchwycenia dla paparazzi, a gdy to się udało, wszyscy komentowali gwałtowny spadek jej wagi, sugerując anoreksję. W tym czasie Jolie przeszła zabieg tzw. zachowania sutków, a następnie operację usunięcia tkanki łącznej wypełniającej piersi i zastąpienia jej tymczasowym wypełniaczem. Etap kolejny to rekonstrukcja piersi za pomocą implantów.

„Cieszę się, że to zrobiłam. Ryzyko raka piersi spadło z 87 do 5 procent. Mogę powiedzieć moim dzieciom, że nie muszą się martwić o swoją mamę”. Jolie wychwala też w artykule swojego partnera pisząc, że Brad Pitt był cały czas przy niej podczas tych trudnych dla niej miesięcy. Na koniec zachęca kobiety do regularnych badań i dodaje, że zdecydowała się podzielić tą intymną historią publicznie, by zwrócić uwagę na setki tysięcy kobiet, jakie co roku zabiera rak piersi i jajników.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze