fbpx

Feminizm w sztuce

23 marca w Instytucie Sztuki Wyspa zaprezentowany zostanie zbiór wideo-dokumentacji działań performatywnych o tematyce feministycznej, genderowej i queer.
Jest to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja zbioru wideo-dokumentacji działań performatywnych.

re.act.feminism #2 – performative archive jest mobilnym projektem, który będzie prezentowany w sześciu krajach europejskich w latach 2011 – 2013. Pierwsza odsłona projektu została otwarta 7 października 2011 w Centro Cultural Montehermoso w Vitoria-Gasteiz, stolicy Kraju Basków w Hiszpanii.

Podstawą projektu jest jego ciągły rozwój, mobilność oraz stałe wzbogacanie zasobów archiwum, w skład którego wchodzą krytyczne prace z lat 60-tych, 70-tych i z początku lat 80-tych XX w., jak również te współczesne. Wybrane prace ok. 120 artystek i artystów, przede wszystkim skupiają się na tematyce feministycznej i queer. Badania prowadzone w ramach re.act.feminism #2 – performative archive skoncentrowały się na sztuce z Europy, regionu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu oraz Stanów Zjednoczonych i wybranych krajów Ameryki Łacińskiej.
Jednym z głównych celi projektu jest stworzenie bazy, która składać się będzie z szeregu wideo-dokumentacji performasów. Jest to wyjątkowa dziedzina sztuki ze względu na swoją efemeryczność, dlatego dzięki przygotowanej i wciąż rozbudowywanej kolekcji wideo-dokumentacji staje się ona bardziej trwała i dostępna w takiej liczbie i różnorodności dla szerszego grona odbiorców. Dodatkowo zaprezentowany zostanie szeroki przekrój pokoleniowy, a dialog trans-kulturowy będzie nadal kontynuowany.

Archiwum zawiera wideo-dokumentacje licznych performansów, fotografie, wywiady z artystami, teksty, jak również nuty. Do udziału w wystawie zaproszone zostały artystki różnych pokoleń z Polski: Angelika Fojtuch, Izabela Gustowska, Paulina Ołowska, Ewa Partum, Anna Szwajgier i Zorka Wollny oraz Teresa Tyszkiewicz.

Program otwarcia 23 marca:
18.00 – spotkanie z kuratorkami archiwum, Bettiną Knaup i Beatrice Ellen Stammer oraz kuratorkami odsłony gdańskiej, Anetą Szyłak i Aleksandrą Grzonkowską
19.00 – oficjalne otwarcie
22.00 – koncert w klubie Buffet

Program towarzyszący w Instytucie Sztuki Wyspa:
27 marca (wtorek), 18.00, sala konferencyjna
Ewa Małgorzata Tatar – “Czy pokazywanie sztuki feministycznej to feministyczne kuratorstwo?” – wykład
5 kwietnia (czwartek), 18.00, sala konferencyjna
Hubert Bilewicz – “Wobec matrycy Sztuki: metaartystyczne wymiary performansu feministycznego” – wykład
12 kwietnia (czwartek), 18.00, sala konferencyjna
Katarzyna Lewandowska – “WAR – Women Art Revolution: Kobiecość, ciało, fetysz. Artystka-kreatura.” – wykład, projekcja
19 kwietnia (czwartek), 18.00, sala konferencyjna
Julia Gierczak – “Między Wyobrażonym a Realnym (i realnym) – (post)feminizm według Catherine Breillat” – wykład, projekcja
Na wszystkie wydarzenia w Instytucie Sztuki Wyspa – WSTĘP WOLNY

Więcej informacji:
www.reactfeminism.org
www.wyspa.art.pl
www.alternativa.org.pl
re.act.feminism #2 – performative archive.
Archiwum, wystawy, warsztaty, performans, rozmowy, badania.
23 marca – 22 kwietnia 2012
Instytut Sztuki Wyspa