fbpx

Festiwal Nowe Horyzonty – ujawniamy szczegóły programu

Nowe Horyzonty, Vic+Flo Saw a Bear
Nowe Horyzonty

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty – największe wydarzenie filmowe w Polsce – odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-28 lipca 2013. Ujawniamy pierwsze szczegóły programu tegorocznej edycji.

Helio Oiticica
Nowe Horyzonty/więcej w galerii

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty pokażemy premierowo niekonwencjonalne, autorskie filmy, poszukujące nowych form wyrazu. Wśród nich m.in.: argentyński „Night” Leonardo Brzezickiego oraz nagrodzony w Locarno i Turynie wizualny poemat „Leviathan” Luciena Castaing-Taylora i Vérény Paravel. Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą po raz kolejny ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie m.in.: „Hélio Oiticica” Cesara Oiticici Filho – zrealizowany techniką found footage portret jednego z najważniejszych brazylijskich artystów wizualnych XX wieku.

W Panoramie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi laureat Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie „Vic+Flo Saw a Bear” Denisa Côté oraz najnowszy film Bruno Dumonta – portret legendarnej rzeźbiarki Camille Claudel z Juliette Binoche w roli głównej.

W programie festiwalu znalazł się przegląd neobaroku francuskiego, kultowych filmów wonder boys, którzy z impetem wkroczyli w świat francuskiego kina na początku lat 80. XX wieku. Jean-Jacques Beineix, Luc Besson i Leos Carax zaproponowali postmodernistyczną estetykę opierającą się na efektownej stronie wizualnej, czerpiącej garściami z wideoklipów, komiksów, reklamy, a także na nieskrępowanej zabawie filmowymi gatunkami. W programie między innymi Betty, Subway, Zła krew czy Wielki błękit.

Zapraszamy również na dwie retrospektywy. Bohaterem jednej z nich będzie Walerian Borowczyk – klasyk polskiej animacji, autor głośnych, artystycznych filmów erotycznych („Opowieści niemoralne”, „Bestia”), skandalista, „polski Pasolini”, doceniany scenograf, malarz, scenarzysta i pisarz. Drugą postacią, którą przybliżymy widzom festiwalu, będzie Hans Jürgen Syberberg – zapomniany, kontrowersyjny autor monumentalnych arcydzieł, rozliczający się z niemieckimi mitami, walczący z demonami narodu, inspirujący się Brechtem i Wagnerem. W programie między innymi seanse słynnej produkcji Hitler – film z Niemiec – siedmiogodzinnego, onirycznego filmu kolażowo-operowego. Krytykowany w ojczyźnie artysta jest jednym ulubionych autorów m.in. Susan Sontag czy Francisa Forda Coppoli.

Tematem tegorocznego Nocnego Szaleństwa będzie cyberpunk. Pokażemy kultowe pozycje, które stały się bazą cyberpunkowego kanonu oraz flirtujące z tym nurtem eksperymenty. W cyklu znajdą się najbardziej stylowe retro-wizje i nowe wycieczki na peryferia celuloidowej cyberprzestrzeni. W programie między innymi nieznany film science-fiction samego Reinera Wernera Fassbindera „World on a Wire” z 1973 roku oraz austriacki „Flaming Ears” – głośny, undergroundowy film futurystyczny w reżyserii Angeli Hans Scheirl, Ursuli Pürrer i Dietmara Schipeka.

W programie festiwalu znalazł się przegląd nowego kina Rosji, pokazujący nieznane polskim widzom oblicze jednej z najciekawszych kinematografii. W programie podziemne i radykalne filmy na pograniczu niezależnej muzyki, artystycznych kolektywów, wideo artu i performansu; filmy powstające poza państwowym systemem i ostro rozliczające się ze współczesnością i historią. Wśród nich między innymi osobliwy musical z elementami horroru Pasieka grupy NOM (Nieformalny Związek Młodzieży) czy Pył Siergieja Łobana z legendą sowieckiego undergroundu, muzykiem i aktorem Piotrem Mamonowem.

Sekcja szwajcarskie dokumenty muzyczne składa się z 10 filmów z ostatnich lat. W programie między innymi „Heimatklaenge” Stefana Schwieterta, który z sukcesem i nie bez humoru mierzy się z lokalnym folklorem; dokument o legendarnej Marthcie Argerich, która w „Bloody Daughter” ukazana jest z zaskakującej perspektywy przez swoją córkę Stephanie; Yello z gwiazdami avant popu, słynącymi z oryginalnych teledysków i dadaistycznego humoru, czy Sounds and Silence uznanego twórcy Norberta Wiedmera o założycielu wytwórni ECM i reżyserze dźwięku Manfredzie Eicherze.

W ramach piątej edycji Nowych Horyzontów Języka Filmowego zajmiemy się zagadnieniem postaci w kinie: kreowania bohatera, jego relacji z reżyserem i widzem oraz aktorskich interpretacji. Ten edukacyjny cykl corocznie ukazuje kulisy formy filmowej i tajniki warsztatu na przykładzie 10 starannie wyselekcjonowanych filmów, głównie z ostatniej dekady. Wśród omawianych filmów znajdą się m.in. Na los szczęścia, Baltazarze Roberta Bressona czy Gdzie indziej jestem Todda Haynesa.

W programie festiwalu również bezpłatne pokazy plenerowe na wrocławskim Rynku oraz codzienne koncerty w Klubie Festiwalowym w Muzeum Miejskim w Arsenale. Więcej szczegółów wkrótce.