fbpx

Francophonic Festival – gryplan

W sobotę ruszył Francophonic Festival lekcją swingu według retro duetu Bart & Baker. Dziś afrykański wirtuoz harfy, Ballaké Sissoko zagra z wiolonczelistą Vincentem Segalem w siedzibie Polskiego Radia.
Sissoko i Segal to mistrzowie muzycznej konwersacji, opartej na porozumieniu i uważnym traktowaniu drugiego muzyka. Obaj muzycy zakorzenieni są w wielowiekowej tradycji – u Sissoko to tradycja griotów Mandinka, u Segala szkoła klasyczna.

Ballaké Sissoko pochodzi z królewskiego plemienia Mandingów. Ojciec nie chciał, by jego pierworodny syn został muzykiem, ale talent i determinacja wygrały. Sissoko założył wspólnie z żoną, artystką współpracująca z Salifem Keitą, zespół Mandé Tabolo. Grywał z największymi wirtuozami kory, jak Toumani Diabaté, z legendą bluesa Taj Mahalem czy pianistą jazzowym Ludoviciem Einaudim. Wykształcony klasycznie Francuz Vincent Segal eksperymentuje na granicy gatunków, od jazzu po rock i muzykę etniczną. Współpracował m.in. z Cesarią Evorą, Elvisem Costello, Stingiem czy aktorką i piosenkarką Agnes Jaoui, reżyserką kultowych „Gustów i guścików“. Gra też w duecie z perkusistą Cyrilem Atefem w triphopowym projekcie Bumcello i z którym tworzy sekcje rytmiczną wielkiej gwiazdy francuskiej -M-, czyli projekt Matthieu Chedida.

19 marca, Studio koncertowe im. W Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa
Start: 20:00 do 22:00
Bilety: 100 zł w dniu koncertu, do kupienia w siedzibie Polskiego Radia.

Na co jeszcze warto pójść w ramach Francophonic Festival:

23.03: PARIS COMBO, Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, 99 zł

29.03: BiRDY NAM NAM, Klub Palladium, 89 zł

30.03: Make The Girl Dance, Klub Kamieniołomy 10-15 zł (na miejscu).

Więcej informacji: http://www.fpf.com.pl/